Gündem

İngiliz Kraliyet Ailesinin Uyması Gereken Kurallar

Krallar gibi, prensesler gibi yaşamak muhakkak hayatımızın bir anında aklımızdan geçmiştir. Oh ne güzel, yediğim önümde yemediğim ardımda, istediğim insanla görüşürüm, istediğim yerde olurum, mis gibi yaşarım, deriz. Hayallere karşı gerçekler… Ne yazık ki televizyonlarda gördüğümüz o rüya hayat bildiğimiz gibi değil… Ingiliz kraliyet ailesinin uyması gereken kurallar nelermiş bi bakalım…

Ingiliz Kraliyet Ailesinin Uyması Gereken Kurallar

İngiliz kraliyet ailesinin uyması gereken kurallar

Kraliyet Kadınlarının Oturma Pozu

Kraliyet ailesi kadınları otururken bacak bacak üstüne atamazlar, ayaklarını öne uzatamazlar, iki bacağını birleştirerek bir yana doğru yatıramaz, zaten protokollerde pantolon giyemedikleri için bacaklarını aralayıp oturamazlar. Bütün kraliyet kadınları otururken tek bir pozisyonda tutabilir bacaklarını; sandalye / koltukta otururken ayaklarını çapraz yapabilirler.

Çiftlerin Duruş Mesafesi

Kraliyet ailesi üyeleri, evli, bekar, nişanlı olsalar da, çift olmaları durumunda toplum içindeyken birbirine sarılamaz. Kate Middleton ve Prens William, bazı durumlarda bu kuralı ihlal ediyor. İhlal derken tabii ki çok yakınlaşma olarak demiyoruz, fotoğrafta görüldüğü gibi, bir spor müsabakası esnasında sevinen çift o an birbirine sarılmış.

Ingiliz kraliyet ailesinin uyması gereken kurallar

Kadınlar İçin Şapka ve Taç Kuralı

İngiliz kraliyet ailesinin kadınları resmi etkinliklerde kıyafetlerine uygun olarak muhakkak şapka takmak zorundalar. Bu durum akşam 18:00’a kadar geçerli. 6’dan sonraki etkinliklerde taç takmaları zorunlu. Tabi her aile mensubu da takamıyor. Sadece evli kadınların taç takma hakları var.

Seyahat Güvenliği Kuralı

Ingiliz kraliyet ailesinin uyması gereken kurallar arasında seyahat kuralı da var. Tahtın varislerinin aynı anda uçağa binmeleri yasak. Bunun sebebi uçak kazası olması durumunda tahtın varissiz kalma ihtimali. Prens William’ın oğlu Prens George, 12 yaşına geldiğinde artık babasıyla aynı uçağa binemeyecek. Aynı yere seyahat etmeleri gerekse bile farklı uçaklara binmek zorundalar.

Siyah Kıyafet Kuralı

Çoğumuzun severek giydiği siyah renk, kraliyet ailesi için yas rengidir. İster zayıf görünmek için, ister şık görünmek için giydiğimiz siyah elbiseleri, kraliyet ailesi sadece cenaze döneminde giyerler. Bu nedenle prenseslerin kokteyllerde giydikleri şık elbiselerin rengi siyah olmaz. Bu kuralı kraliyet ailesinde şimdiye kadar sadece Prenses Diana çiğnemiştir. 1994 senesinde yaz partisine katıldığında giydiği elbisenin rengi siyah idi. O gün Prens Charles, Camilla Parker ile olan ilişkisini açıklamıştı. Üstelik Prens Charles ve Prenses Diana hala evli idiler. Prens Charles’ın bu hareketi üzerine Prenses Diana’nın giydiği siyah elbiseye “intikam elbisesi” denmiştir. Ayrıca bütün kraliyet üyeleri seyahate çıktıklarında yanlarında siyah kıyafet taşımak zorundalar. Olur da onlar başka bir ülkedeyken bir kraliyet üyesi vefat ederse duruma uygun giyinmeleri gereklidir.

Ingiliz kraliyet ailesinin uyması gereken kurallar

Kraliçenin Yemeği Bitince…

Ingiliz kraliyet ailesinin uyması gereken kurallar yazımızın son maddesi yemek masası üzerine. Kraliyet üyeleri ve diğer davetlilerle birlikte yemek yerken Kraliçe Elizabeth yemeğini bitirip sofradan kalkarsa, hiç kimse yemeğe devam edemez. İsterseniz çatalınız havada kalsın, henüz doymamış olun o yemeğe devam edemezsiniz. O nedenle olur da kraliçenin sofrasında yemek yerseniz, çok da gevezelik etmeyin!…

Bozcaada Gezilecek Yerler

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Dünyanın liderlerinden olan, her ne kadar sembolik olarak var olduğu görünse de dünya siyasetine yön veren bir aile.. Belli başlı kurallarının olmaması beklenemezdi bencede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu