Sağlık

İngiliz Karbonatı Nedir? Faydaları Nelerdir?

İngiliz Karbonatı Nedir? Faydaları Nelerdir?

İngiliz Karbonatı Nedir? Faydaları Nelerdir? Sodyum bikarbonat, bilinen diğer adıyla İngiliz Karbonatı, çok faydalı alkali bir maddedir. Kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Doktorlar ve ilaç firmaları karbonattan pek bahsetmese de kanser dahil pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Halk arasında kullanımı oldukça yaygındır.

                                                           Karbonat ile İngiliz Karbonatı Arasındaki Fark Nedir?

Karbonatın kimyasal ismi sodyum karbonattır. İngiliz karbonatının kimyasal ismi ise sodyum bikarbonattır. Aynı özelliktelermiş gibi görünseler de kullanım alanları ve içerikleri farklıdır. Sodyum karbonat yemek pişirmek ve yiyeceklerle beraber için kullanılmaz. Sodyum bikarbonat ise kabartma tozu gibi kek yaparken vb. yemeklerde kullanılır. Mutfakta kullanım için uygundur. Karbonat İngiliz karbonatına göre daha fazla bazik özelliktedir ve yıkama sodası olarak kullanılmaktadır.

                                                                         İngiliz Karbonatının Sağlık Açısından Yararları Nelerdir?

Sodyum bikarbonat kullanımı güvenli bir madde olup, dünyanın bir çok yerinde hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Gittikçe adı duyulmaya başlamış ve insanlar tarafından şifa kaynağı olarak görülmektedir.

1 Sindirim Sistemi Rahatlatıyor.

Midedeki şişkinliğe ve gaz problemlerine iyi geliyor. Midedeki asiti nötrlediği için mide ekşimelerine ve reflü gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

2 İyi Bir Antiseptiktir.

Vücuttaki mikrop ve bakterileri öldürmede güçlü bir özelliğe sahiptir. Bilindiği üzere dişleri iyi bir şekilde temizler ve parlatır, antiseptik özelliği ile de diş eti sorunlarına iyi gelerek bir çok rahatsızlığı önler. İngiliz karbonatı ile hazırlanan suyu kullanarak gargara yapanların boğazlarında rahatlama ve öksürüklerinde azalma etkileri görülmektedir.

3 Gut Hastalığının Tedavisinde Etkilidir.

Gut hastalığı eklemlerde meydana gelen, ağrı, kızarıklık ve şişkinlik ile kendini gösteren mikrobik özellik göstermeyen bir eklem iltihabı hastalığıdır.Asit seviyesini dengelemek ve alkali seviyeyi arttırma için gut tedavisinde karbonatlı su kullanılır. Hastalar kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmalı ve bilgi almalıdır.

İngiliz karbonatı PH seviyesini düzenleyip fazla asitlerin vücuttan atılımına yardımcı olmaktadır. Kaslarda biriken laktik asitler şiddetli ağrılara sebep olurken, su ile karıştırıp içilen İngiliz karbonatı kasların rahatlamasına yardımcı olarak atletik faaliyetleri kolaylaştırmaktadır.

5 Kilo Vermeye Yardımcı Olur.

2 litre suyun içine 1 tatlı kaşığı İngiliz Karbonatı atarak suyu alkali hale getirmiş oluruz. PH seviyesi uygun hale geldiği için hem sağlık açısından faydalı olmakta hem de asidik maddeleri vücuttan attığı için kilo vermede oldukça faydalıdır. Bu yöntemi uygularken günde 3-4 litre su tüketmeye özen göstermelisiniz.Hazırlanan alkali sular 1 günde tüketilmeli, her gün taze olarak yeniden hazırlanmalıdır.

 

İngiliz Karbonatı Nedir? Faydaları Nelerdir?  Yazımızda buna değindik. Güzel şeylerin bazen zararları da olabiliyor:
Her ne kadar karbanotlı su içmek bir çok açıdan yararlı olsa da, herkeste ve uzun süre kullanımlarda zararlı etkilere sebep olabilir.

 • Hamile ve emziren kadınlar kullanmamalı ya da doktoruna danışmalıdır.
 • Hipertansiyon hastaları karbonatlı su tüketiminden uzak durmalıdır.
 • Sporcular müsabaka öncesi kullanmamalıdır, performans arttırıcı özelliğinden dolayı yasaklanmıştır.
 • Karbonatlı su tok karnına içilmemelidir.

 

                                     Afrodizyak Etkili Kadın Parfümleri! Bu Linkte

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Sodyum karbonat soda dır çamaşır sodası da denilir
  Sodyum bi karbonat bildiğimiz karbonattır
  İngiliz karbonatıda karbonatın eczanede pahalı satılanıdır

  1. suyla karıştır farkını görürsün karbonat tuz gibidir karıştırırsan karışır fakat dibe çöker biokarbonat su dökünce kabarcık çlkararak karışır dibe çökmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu