Hayata Dair

İmparator Neron

İmparator Neron adını Hababam Sınıfı’nın müfettiş sahnesinden pek çoğumuz biliyor aslında ama kimdir, nedir, neyin nesidir bilmeyiz. Onun hakkında dimağımızda kalan tek bilgi, onun Roma şehrini yaktıracak kadar psikopatlaştığı bilgisidir. Peki acaba bu doğru mu? Haydi bakalım bu ve diğer iddialar neyin nesidir?

İmparator Neron Kimlerdendir?

Baştan söyleyeyim, entrikaya doyacaksınız. Arada bazı arkadaşlar “vay anasını” diyebilir. İmparator Neron, günümüz İtalya’sının ufacık tefecik bir sahil kasabası olan Anthium’da dünyaya geldiğinde tarih kadrajları M.S 37 yılını göstermekteymiş. Annesi, psikopatlığıyla meşhur olan başka bir imparator olan Caligula’nın kız kardeşi Agrippina olup hani halk arasında “hükümet gibi kadın” diye tabir edilen tiplerden. Bu adı unutmayın. Agrippina…İlk entrikamsı muhabbete gelelim. Efendim Neron kişisinin babası bir katil olarak tanınmakta hatta İmparator Tiberius tarafından hakkında idam kararı verilir. Ama bakın şu feleğin işine ki ne hikmetse emr-i Hak vaki olup İmparator Tiberius ölünce bu suçlama da düşüverir. Ama düşmez kalkmaz bir Allah anacım Neron’un babası Gnaeus da 39 yılında ölür. Neron bu tarihte henüz 2 yaşlarında falandır. Bununla da kalınmaz anne Agrippina da sürgüne gönderilir. “Ay yazııık” dediğinizi duyar gibiyim.

Evlatlık Veliaht

MS 49 yılında az evvel yukarıda bahsini ettiğim İmparator Caligula, kendisinden nefret edenler tarafından ailesiyle beraber öldürülünce Roma tahtına bu sefer Neron’un amcası Cladius oturur. Buyurun size bir entrika daha! Cladius, Agripinna’yı sürgünden getirtir ama bu öyle masumane bir olay değildir. Çünkü İmparator Cladius MS 48’de kendi karısını öldürtüp bir yıl kadar sonra 49’da Agripinna ile evlenir. Sürgündeki Agripinna bir anda imparatoriçe oluverir. İşte bir entrika da burada devreye girer. Agrippina ne yapar ne eder Cladius’un öz oğlu Britannicus’u geri plana attırıp Neron’u veliaht evlatlık olarak ilan ettirir. E ben demiştim “hükümet gibi kadın” diye.

14 Yaşında Politika

Neron, veliaht evlatlık olmanın meyvesini yemeye başlar tabii. MS 51 yılında henüz 14 yaşında olmasına rağmen resmen yetişkin olarak ilan edildi ve Senato’nun ilk aşaması olan prokonsüllük görevine getirildi. Artık üvey babası Cladius ile icraatlara çıkıyor, paraların üzerinde resmediliyor, halkı selamlıyordu. Tarihler 13 Ekim 54 tarihini gösterdiğinde ise İmparator Cladius hayata gözlerini yumar. Roma tahtı da 17 yaşındaki evlatlık veliaht olan Neron’a kalır. Saltanatının ilk dönemlerinde gayet faydalı işler yaptı. Halk üzerindeki vergi yükünü hafifletti ve tabiri caizse etliye sütlüye pek ilişmedi. Ancak devlet adamlarından destek alarak hareket etti.

Agrippina-Sabina-Neron

Tam bu sıralarda anne Agrippina bir şeylerin farkına vardı. Kendisi sayesinde Roma tahtına oturan oğlu üzerindeki etkisi azalmaya başlamıştı. O da daha önce geri plana attırdığı Cladius’un öz oğlu Britannicus’u desteklemeye başladı. Ancak bunun faturasını ağır ödeyecekti. Neron, bu arada -evli olmasına rağmen- Sabina adlı bir hatunla takılmaktadır. Sabina, entrika konusunda Agrippina’dan aşağı kalmaz ve Neron’a verir gazı. Neron da ondan aldığı destekle bir gece ziyafet düzenler ve annesini de davet eder. Ancak gemiyi, dönüş yolunda batması için ayarlatmıştır. Gerçekten de gemi, dönüş yolunda batar. Ama Neron bir şeyi hesaba katmamıştır. Agrippina çok iyi yüzücüdür ve batan gemiden yüzerek kurtulur. Neron çaresiz, daha klasik bir yöntem seçerek annesini vatan hainliği ile suçlayarak askerlerine öldürtür. Tabi Britannicus da öldürülür. Öldürülen sadece onlar değildir. Neron, karısı Octavia’yı hem sürgüne gönderir hem de sürgündeyken öldürtür. Sabina ise kendi kocasını İspanya’ya göndertir. Artık aralarında bir engel kalmamıştır. İki psikopat evlenirler.

Yakarım Roma’yı da Yakarım!

Neron, anlatılanlara göre hemen her gün tavernalarda zevkin her türlüsüne dalmaktaydı. Devleti idare eden iki adamdan Burrus’un 62 yılında ölmesi ve diğer devlet adamı Seneca’nın da görevden çekilmesiyle tüm idareyi eline aldı. 19 Temmuz 64 tarihinde Roma şehrinde o meşhur yangın başlar ve tam 10 gün boyunca tabiri caizse Roma’yı kül eder. Neron, büyük bir çalışma başlatarak yağmayı önler üstelik evsiz kalanlara da barınak sağlar. Ancak halk arasında da bir dedikodu dolaşmaktadır. Neron, o dönemlerde kendisine altın bir ev yaptırmak istemektedir ve söylenenlere göre evine yer açabilmek için bu yangını o başlatmıştır. Halkın suçlamasından kurtulmak için topu Hristiyan ahaliye atar ve “yangını onlar başlattı” diyerek müthiş bir kıyım başlatır. Omuz üstünde baş bırakmaz neredeyse. Fakat olaylar durulduktan sonra kendisine gerçekten de altın bir ev yaptırması, ilk suçlamaların haklı olduğunu ortaya çıkarır. Başka bir söylentiye göre Roma yanarken bir tepenin üzerine çıkıp insanların çığlıklarını dinleyip şarkı söylemiştir. Ne derece doğru bilemeyiz tabi.

İmparator Düşerken!

Öte yandan Neron, paraların değerini düşürtür, “kodaman” kesimin ise varlıklarına el koymaya kalkar. Onun bu çabası kendisine karşı muhalefet doğmasına yol açar. Daha önce kendisine yönetim işlerinde destek olan ve Burrus’un ölümünden sonra görevden çekilen Seneca, bu lobiyi körükler. Senato, darbe kararı alarak onu tahttan indirmeye çalışır. Ancak bu darbe hazırlığından haberdar olan Neron, Roma geleneğine uyarak darbecilerin kendilerini öldürmelerine müsaade eder. Ancak kendisinin artık güvende olmadığını da fark eder ve her günü ölüm korkusuyla geçmeye başlar. 66 yılında kendisine karşı başlatılan bir darbe girişimini daha bastırsa da senato tarafından vatan haini olarak ilan edilir ve o da çareyi kaçmakta bulur. Mısır’a kaçmaya çalışsa da bunda başarılı olamaz ve tarihler 9 Haziran 68’e depik attığında İmparator Neron, 31 yaşında iken kendi boğazını keserek intihar eder ve tarih sahnesinden ayrılır.

 

Ejder Meyvesinin Faydaları

 

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Koca Neron sen bu hallere düşecek adam mıydın? Muhteşem bir anlatım olmuş. Ellerinize sağlık.

  2. bu kadar genç mi ölmüş ya? hiç bilmiyordum. o kadar işi 31 yılda mı yapmış vay anasını arkadas

  3. romayı yakmayı hep duymuştum. ancak hiç merak edip araştırmadım neden yaktı diye. bı yazı sayesinde öğrenmiş oldum :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu