Hayata Dair

İlk Ve Tek Akıllı Orman Şehri

Kendi kendine yetebilen dünyanın ilk ve tek akıllı orman şehri.. Sürdürülebilir olması hedeflenen dünyanın ilk Orman Şehri, enerji ihtiyacını etrafına kurulacak güneş panelleriyle ve yiyecek ihtiyacını da etrafına kurulacak tarım alanlarıyla üretecek.

Dünyanın İlk Ve Tek Akıllı Orman Şehri

İtalyanın önde gelen mimarlık firmalarından olan Stefano Boeri Architetti, akıllı, sürdürülebilir ve kendi kendine yetebilen şehir planlaması için emsal teşkil edecek bir Orman Şehri tasarladı.
Meksika’nın Cancun kentinde bulunan ve şu anda kum ocağı olarak kullanılan 557 hektarlık bu alan yeniden ele alınıyor.  Forrest City projesi ile yiyecek ve enerji bakımından tamamen kendi kendine yetebilecek karma kullanımlı bir gelişme yaratılması amaçlanıyor.

Yapılan ilk planlamar şehirde 130 bin kişilik bir insan popülasyonu olması yönünde. Projenin en dikkat çekici kısımlarından biri de 400 farklı türden 7.5 milyon bitki ile oluşturulacak.  400 hektarlık yeşil alan bulunacak olması çekici kılıyor. Kişi başına 2.3 ağaç oranı sağlanacak.  260 bin ağaç dikilecek olan yeşil alanlardaki bitki örtüsünün geri kalanı ise çoğunlukla çalılar, yeşil çatılar ve dikey bahçelerden oluşacak.

Yeşil alanların miktarı ile bina ayak izi arasında bir denge sağlanması öngörülen şehir, yılda 116 bin ton karbondioksiti emecektir.

Enerjisi güneşten, suyu denizden, yiyeceği tarladan gelecek

İhtiyacı olan tüm elektriği karşılayacak kapasitede güneş panelleri halkası ile çevrelenecek. Yeşil şehirde kentsel alanı saran bir tarım alanı kuşağı da bulunacak.Tarlalarin bir sualtı deniz borusu tarafından beslenen bir su kanalı ile sulanması planlanıyor.

Bir tuzdan arındırma kulesinin bulunduğu büyük bir havzada toplanan su, kenti çevreleyen tarım alanlarına kadar tüm yerleşimde kanal sistemi ile dağıtılacak. Su bahçeleri, dayanıklı peyzaj için bir model olarak sellerle savaşmak için tasarlanmış.

Şehir içi ulaşımın tamamen elektrikli ve yarı otonom araçlar ile sağlanacağı şehirde geleneksel araçlar icin de sehrin etrafina park yerleri yapılacak.

Akıllı orman şehri, akıllı ve sürdürülebilir şehircilik için bir test merkezi olacak. Ayrıca bu orman şehri uluslararası organizasyonlara, üniversite bölümlerine ve şirketlere ev sahipliği yapacak. Ayrıca geniş kapsamlı bir araştırma merkezini de bünyesinde barındıracak.

Güneş panelleri ve su altı deniz borusu ile bağlı bir su kanalı ile sulanan tarım alanları ile çevrili yeşil şehrin, döngüsel ekonomi ile yiyecek ve enerjisini üreten, tamamen kendi kendine yeterli olacağı düşünülmektedir.

Ülkemizin İlham Veren Kadın Seyyahları

İlgili Makaleler

5 Yorum

    1. Valla bittim buna cunku hiç olmamasındansa en azından Bi çözüm yolu..cunku bunlarda yapılmazsa dünya olarak iyice kötü noktaya gidicez.. Keske doğallığı koruyabilsek ama bu mumkun olmuyor o nedenle bu ormanın sonuçlarını bekleyip görmekte fayda var

  1. Güzel bir proje, ama dünyayı biz bu hale getirdik, biz kendi doğallığımızı aşılayabiliriz projesi. Yani suni doğal koşullar. Pek hoşuma gittiğini söyleyemem bu fikrin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu