Sinema

İlk Göktürk, Doctor Who, Black Mirror, Legion, Hile

İlk Göktürk, Doctor Who, Black Mirror, Legion, Hile – Dizi Dosyası haberimizle karşınızdayız. Bahattin Ceyhan’ın kaleminden dizi dosyaları devam ediyor.

Burada sizlere dizi tavsiyeleri yapmak için geldim. Ama arada güzel başka şeylerden konuşmak
hoş olur düşünüyorum. Sizlere Alper Çağlar’dan bahsetmek istiyorum. 3. filmi 29 Ekim 2023 te gelecek Dağ filmlerinin senaristinin yeni ve harika bir projesi var. Göktürk üçlemesi film serisinin birinci filmi “İlk Göktürk” yakın gelecekte bizlerle olacak. Film ve dönem hakkında tanıtım fragmanı şuralarda bir yerlerde olmalı izleyin ve bekleyin ülkemizin en iyi yönetmenlerinden Alper Çağlar’ı takip edin.

Bir de yeni gelecek bir diziden bahsedelim Carnival Row. Amazon yapımı dizi fantastik bir
hikaye anlatacak. Başrolde Orlando Bloom ve Delevingne oynuyor. Keşke Amazon Prime ülkemize
yatırım yapsa ya da BluTv şu dizileri transfer etse. Keşke…

İlk Göktürk, Doctor Who, Black Mirror, Legion, Hile

Dizi dosyamıza İlk Göktürk, Doctor Who, Black Mirror, Legion, Hile ile başlıyoruz. Keyifli okumalar.

DOCTOR WHO

Bilim Kurgu, Aksiyon, Dram
Klasik Seri 1963-1989
Modern Seri 2005-Günümüz
37 Sezon 831 Bölüm, 5 Özel Bölüm, 2 Animasyon Bölüm, 1 TV filmi – DEVAM EDİYOR

IMDB 8,6/10
Platform: BBC
Oyuncular:
Jodie Whittaker 13. Doktor

BBC’nin 1963 yılından bu yana yayınlanan bilim kurgu dizisi. Guinnes Rekorlar Kitabına girmiştir 800 bölümü aştıktan sonra. Zamanda yolculuk yapabilen, Tardis adıyla bilinen 1950’lerden kalma telefon kulübesi gibi gözüken bilinçli uzay/zaman aracıyla seyahat eden ve tarihe müdahalelere engel olan Doktor Who öldükçe beden değiştirir. 13. doktor ilk kadın doktordur bu bağlamda. Aslen doktor dünya dışı bir varlıktır ama insansı bir görüntüsü vardır. Yoldaşları ile uzay ve zaman keşiflerine çıkar, sorunlarla ve yaratıklarla yüzleşir. 55 yıldır ekranlarda olan yapım başlı başına bir şaheserdir. Bir İngiliz kültürüdür. İlk sezondan başlamak yorucu hatta sıkıcı gelebilir. Tavsiyem 2005’te başlayan modern seriden başlamanız.

BLACK MIRROR

Bilim Kurgu, Dram, Korku
5 Sezon 22 Bölüm- DEVAM EDİYOR

IMDB 8,9/10
Platform: Netflix
Her Bölümde değişen Oyuncular

Netflix’in yüz akı, onu herkesin diline dolayan yapımlardan en değerlisi. Her bölümde farklı bir
hikaye. Çarpıcı ve gelecekten öyküler kapkara bir aynayı yüzümüze tutuyor. Bazen gerilim öyle tavan yapıyor ki, (yalnız izliyorsanız eğer) tüyleriniz diken diken oluyor. Yalnızca bir izleyici olduğunuzu fark ettiğinizde ayaklarınızı titrerken buluyorsunuz. Aslında birbirinden bağımsız bölümler dilimi doladı bıraktı. En sevdiğim bölümlerden birinden bahsedeyim en iyisi: Hang ve DJ Tinder’ın geleceğini anlatan yapım, sanallaşmış hayatımızı sorgulatıyor bize… Bir de Black Mirror Bandersnatch var ki dizi serisine eklenmemiş bu film, yayınlandığı dönem ortalığı ayağa kaldırmıştı. En az dizideki kadar çarpıcı bir hikaye ile karşımıza çıkmıştı ama onu özel kılan izleyicinin seçimleri ile hikayenin ilerleyişinin değişiyor olmasıydı. Bu sayede onlarca varyasyonun hepsini bilmem kaç saatte izlediğini iddia eden hayranları bile türedi.

LEGION

Süper kahraman, Dram, Aksiyon, Çizgi roman uyarlaması
3 Sezon 27 Bölüm- BİTTİ

IMDB 8,3/10
Platform: FX/BLUTV
Oyuncular:
Dan Stevens
Aubrey Plaza
Rachel Keller
Amber Midthunder
Jean Smart
Bill Irwin

Marvel dizileri içinde en temizi. Gifted biraz ergen yapımı kaldı. Netflix ortaklığı yapımlar Iron
Fist, Luke Cage, Jessica Jones ve Defenders istenileni vermedi. Daredevil belki iyiydi ama yine de
Legion çok daha iyi bir yapım. Xmen evreninde geçen hikaye yine de filmlerden bağımsız. Genç yaşta şizofreni teşhisi konmuş, ömrünün çoğunu akıl hastanelerinde geçiren David aslında oldukça güçlü bir mutanttır. Hastanede kendisi gibi bir mutant olan Sydney ile tanışınca hikaye başlar. Görsel efekt ve CGI lar biraz daha kullanılabilirdi dedirtiyor. Ama hikayenin işlenişi oldukça güzel. Diziye izleyiciyi bağlayan en güzel nokta ise oyunculukların kalitesi ve görüntü yönetmeninin şaheseri. Yüzden fazla güç ve her gücünü yöneten yüzden fazla kişiliğe sahip bu mutant acaba bir süper kahraman olabilir mi?

HİLE

Bilim Kurgu, Aksiyon, Post Apokaliptik
2 Sezon 17 Bölüm- FİNAL SEZONU GELİYOR

IMDB 
Platform: YOUTUBE/BLUTV
Oyuncular:
Taha Ulukaya
Cem Asan
Murat Şen
Neslihan Ulusoy
Andaç Ulukaya
Ebru Sarıtaş
Sezer Soykök
Çiğdem Aysu
Taner Şahin

Bir Youtube dizisine göre oldukça iddialı bir yapım Hile.. Ve onlarca ödül aldı. Hatta kısa film
formatı ile Oscar’a aday oldu. Aslında bütçesine kıyasla oldukça iyi bir sonuçla karşımıza çıkıyor. İlk
sezonun her bölümünü heyecanla beklerdim. İkinci sezonda keza aynı, şimdi final sezonunun fragmanını izledikçe tekrar tekrar heyecanlanıyorum. Yapımın yazarı, yapımcısı, yönetmeni ve başrolü aynı isim; Taha Ulukaya. Kendisi Filmler ve Filmler Youtube kanalının sahibi. Filmin hikayesi şöyle başlıyor. Ünlü bir Amerikan oyun şirketinden teklif alan Felix, 74 TB büyüklüğündeki bir oyunu tamamlamak için çalışmaya başlar, ancak Felix’in bilmediği, oyunun hiç bir eksiği olmadığıdır. Felix bakar yapacağı bir şey yok oyunun hilelerini yazar. Oyun öyle bir oyun ki dünyaya etki edebiliyor. Ülkemizde iyi işler yapılabiliyor, siz yeter ki destek olun.

BAHATTİN CEYHAN 

Dizi tavsiyeleri 2. bölüm burada sona eriyor. Dizi önerileri 1. bölümü okumadıysanız sizin için linki aşağı bırakıyorum.

Penny Dreadful, Altered Carbon, Titans, Acayip Hikayeler – Dizi Dosyası.

İlgili Makaleler

37 Yorum

  1. Hiçbirini ilginç şekilde izlememişim. En kosa zamanda başlayacagım kesınlıkle. Baska film dizi önerilerinizi beklıyorum

  2. doctor who hariç iki yazınızdaki tüm dizileri izledim şu aralar izleyecek dizi bakınıyorum lütfen daha fazla öneri lütfen

  3. Doctor who yu çok övdü arkadaşlarım ben bi alışamadım… Black mirror u baya takip ettim bıraktım aklıma gelmişken başlayayım tekrar. Teşekkürler ShallWe

  4. Black Mirror merak ettim en kısa zamanda izleyeceğim. Daha fazla öneri için takipteyim. Emeğinize sağlık :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu