in ,

BayıldımBayıldım

İlk Defa Kampa Gidiyorum: Kamp Yeri Nasıl Seçilir?

İlk Defa Kampa Gidiyorum: Kamp Yeri Nasıl Seçilir?
İlk Defa Kampa Gidiyorum: Kamp Yeri Nasıl Seçilir?

Kamp yeri nasıl seçilir? sorusunun yanıtlarına hep birlikte göz atalım mı? İlk defa kamp yapacaklar için bu haber mutlaka okunmalı!

İlk Defa Kampa Gidiyorum: Kamp Yeri Nasıl Seçilir?

İlk defa kamp yapacaksanız, ücretli ya da ücretsiz girişli kamp alanlarına gitmek sizin için iyi bir seçenek olabilir. Bunun için 4 farkı neden sayabiliriz size…

  • Çoğunlukla girişleri ucuzdur,
  • Güvenlidir. Herhangi bir yaban hayvanı ve benzeri hayvan gelmez.
  • Market bulabilirsiniz. Hatta bazı yerlerde çadır bile kiralayabilirsiniz, rahattır.
  • Elektrik kullanabilirsiniz, duş ve tuvaletler vardır.

Kamp alanlarının dezavantajı ise bazen çok kalabalık olması, hatta çadırkent gibi olabiliyorlar. Eğer sizde hem kendinizle hem de doğa ile başbaşa olmak istiyorsanız zamanla kuytu yerler aramaya başlarsınız. Ve bu yerleri ararken de dikkat etmeniz gereken unsurlar şunlar;

Su kenarlarına dikkat!

Su yaşam için olmazsa olmaz ve su kenarlarına kamp kurmak iyi bir seçenek olabilir… Fakat hemen yakınında kurmayın! Çadırı su kenarının biraz uzağında kurmanız için size 2 neden sayabiliriz… Oradaki tek su kaynağı orası ise yaban hayvanları gece özellikle su içmek için oraya gelebilir ve güvenli de olmayabilir.

Kamp su kenarına kurulur mu?

Ayrıca eğer iklimden kaynaklanan bir nedenle çok yağış alan bir yerde, mesela Karadeniz gibi bir yerde iseniz, akarsudan bulunduğunuz yerin biraz ilerisinde başlayan 1 yağış, sel veya su yükselmesi gibi durumlar çok tehlikeli olabilir. Akar suyun debisinin ne kadar yükseldiğini etrafı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Kampa Giderken Yanınıza Almanız Gereken 5 Şey

Heyelan ihtimali olan yerlerden uzak durun!

Heyelan, taş düşmesi ihtimali olan yerlerden uzak durun. Etrafı incelediğinizde etrafta eğer düşen taşlar, kırılmış dallar, ağaçlar varsa buralardan uzak durabilirsiniz. Özellikle uzun süre kalmayı düşünüyorsanız -bir günden uzunsa- etrafı mutlaka inceleyin. Çünkü etrafı incelediğinizde oradaki yaşam hakkında bilgiler alabilirsiniz. Örneğin; etrafta kırık şişeler varsa gecenin bir vakti demlenmeye gelen insanlardan rahatsız olabilirsiniz…

Rüzgara dikkat!

Çok rüzgar alan bir yere çadır kurarsınız gece hem uykunuz bölünebilir hem de çadırınız sökülebilir. Bu nedenle rüzgar olup olmadığını etraftaki bitkileri, toprağı, doğayı inceleyerek anlayabilirsiniz.

Zeminin önemi

Çadırı düz bir zemine kurmanız gerekiyor. Eğer taşlar varsa onları temizleyebilirsiniz. Başka seçeneğiniz yoksa ve eğimli bir zemine kuracaksınız da kafa kısmı yukarıda olduğundan emin olun. Böylece daha rahat uyuyabilirsiniz.

Orman ve çalılık alanlar

Çok yoğun orman ve çalılık alanları yaban hayvanlarının ya yaşam ya da hareketlilik alanlarıdır. Buralara kamp kurduğunuzda onlarla karşılaşma olasılığınız yüksektir. Mümkün oldukça çadırlarla ağaçlar arasında boş bir alan olmasına özen gösterin. Böylece onların sizi görmesini sağlamış olursunuz. Yani karşılaşmalarda korkudan kaynaklanan saldırılardan da korunmuş olursunuz.

Patikalar…

Orman içindeki patikalardan uzak durun. Çünkü burası yaban hayvanlarının hareket alanı olabilir.

Kamp yeri nasıl seçilir?

Güneşe mi? Yoksa bir ağacın gölgesine mi?

Sabah çok erken kalkmayı planlamıyorsanız güneşi doğrudan alan bir yere çadır kurmayın. Çünkü güneş doğudan yakıcı olabiliyor. Hele de bulunduğunuz konuma göre çok rahatsız edici olabilir. Bunun için gölge bir yer seçtiğinizden ya da gün doğumunu almayan bir yer seçtiğinizden emin olun. Ağaç altları gölge sağladığı için iyi bir seçenektir. Fakat yükseklerde bir yerde kamp atıyorsanız ve civardaki tek ağaç orası ise bu şimşekleri yıldırımları üzerine çekebilir. Bu nedenle etrafı inceleyin, eğer yanmış kurumuş dallar varsa oradan biraz daha uzakta kalabilirsiniz.

Ayrıca ağaçtan düşecek kuru dalları, kozalakları da kontrol edin. Onlar size ve çadırınıza zarar verebilir.

Shall We? Seyyah Grubu Kampta: Pembekayalar Kampı

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

j-balvin-istanbul-konseri

J Balvin İstanbul Konseri

Krizde 2. El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Krizde 2. El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?