in ,

Dünyanın İlk Bilgisayar Programcısı: Ada Lovelace

Üstün yetenekli bir matematikçi olan Ada Lovelace, bilgisayar programcılığının temellerini atan kişi ve bilgisayar dünyasının ilk kadın yıldızıdır. Gerçekleştirdiği çok önemli çalışmalar ile birçok mühendislik alanında büyük başarılara imza atmıştır.

Ada Lovelace, bilgisayar dünyasının ilk kadın yıldızıdır. Aynı zamanda bilgisayar tarihinin ilk öncülerinden kabul edilir. Her sene Ekim ayı içerisinde Ada Lovelace günü kutlanmaktadır. Kutlamanın amacı ise tüm dünyada kadınların bilim, mühendislik, matematik ve teknoloji alanlarındaki başarılarıdır. Yazımızda bu muhteşem kadın ve gerçekleştirdiği çalışmalar ile ilgili birçok detayı bulabilirsiniz.

Ada Lovelace

Kısaca Ada Lovalace

Ünlü şair Lord Byron’un kızı ve Lovelace Kontesi Augusta Ada Byron, -daha çok bilinen adı ile “Ada Lovelace”-  10 Aralık 1815 tarihinde Londra’da doğdu. Ada, matematikteki eşsiz yeteneğini daha erken yaşlarda göstermeye başladı. Charles Babbage’ın “Analitik Makine” adlı ilkel bilgisayarı için bir algoritma yazdı. Bu algoritmada birçok bilgisayar kavramını tanıttığı için ilk bilgisayar programcısı olarak kabul edilir. Analitik Makine hiçbir zaman yapılmamasına rağmen 1940’larda gerçekleşen ilk modern bilgisayarın gelişmesine ilham verdi. Ada Lovelace 27 Kasım 1852’de öldü.

Erken Yıllarda Ada Lovelace

Augusta Ada Byron olarak doğan Ada Lovelace, ünlü şair Lord George Gordon Byron’un tek meşru çocuğuydu. Lord Byron, Ada’nın annesi Lady Anne Isabella Milbanke ile evliydi ancak evlilikleri pek mutlu değildi. Bunun sonucu olarak Ada’nın doğumundan birkaç hafta sonra aile boşandı. Boşanmanın üzerinden birkaç ay sonra Lord Byron İngiltere’den ayrıldı ve Ada babasını bir daha görmedi. Ada 8 yaşındayken babası Yunanistan’da öldü.

Ada, 1800’lerin ortalarında aristokrat bir kız için sıra dışı bir yetiştiriciliğe sahipti. Annesinin ısrarında, öğretmenleri ona matematik ve bilim öğretti. Bu çalışmalar o dönem kadınları için oldukça zorlayıcıydı ancak Ada’nın annesi, bu konulardaki çalışmaların Ada’nın babasında delilik olarak gördüğü davranışların kızında gelişmesini engelleyeceğini düşünüyordu. Kendisi de aynı kızı gibi matematiğe aşırı ilgi duymaktaydı.

Ada Lovelace, çocukluğunda sürekli hastalıklar ile uğraştı. 8 yaşındayken, görme yetisini engelleyen baş ağrılarıyla uğraştı. 1829 yılında kızamık yüzünden felç oldu ve bir yıl boyunca yatağa mahkum yaşadı. Geçirdiği hastalıklara rağmen matematik ve teknolojik yeteneklerini geliştirmeye devam etti. 12 yaşındayken uçmak istediğine karar verdi ve bunun için uçan bir makine tasarlayıp momentsel hesaplarını yaptı. Bu arzusu ileride Charles Babbage’ın ona şefkatle ‘peri kadın’ olarak adlandırmasına neden olacaktı.

Ada, bundan sonra yeteneklerini dil ve sayılar üzerinde göstermeye devam etti. Sosyal reformcu William Frend, aile doktoru William King ve İskoç astronom ve matematikçi Mary Somerville tarafından eğitimler aldı. Mary Somerville, Kraliyet Astronomi Topluluğu’na kabul edilen ilk kadınlardan biriydi.

Babbage ve Analitik Motor

17 yaşının civarlarında Ada Lovelace, Cambridge Üniversitesi’nde matematik profesörlüğü yapan ve aynı zamanda bir mucit olan Charles Babbage ile tanıştı. Bu ikili arkadaş oldular ve yaşça oldukça büyük olan Babbage, Ada’ya akıl hocası olarak hizmet etti. Daha sonra Ada, ileri matematik konusunda Londra Üniversitesi’nde profesör olan Morgan Augustus ile çalışmalara başladı.

Ada, Babbage’ın fikirleri karşısında oldukça etkilenmişti. Bilgisayarın babası olarak bilinen Babbage, metematiksel hesaplamaları gerçekleştirmek üzere tasarlanmış olan bir fark motoru icat etti. Ada, bu makineye bitmeden önce bakma şansına sahip oldu ve gördüğü şeyden oldukça etkilendi. Babbage ise o sıralarda ‘Analitik Motor’ adıyla bilinen, daha komplek hesaplamaları yürütmek için tasarlanmış bir başka cihaz için planlar yarattı.

Ada’dan daha sonra Babbage’ın Analitik Motor’u hakkında, İtalyan mühendis Luigi Federico Menabrea tarafından İsveç gazetesinde yazılmış bir makaleyi çevirmesi istendi. Ada ise sadece makaleyi çevirmekle kalmadı, makine hakkında kendi yorumlarını ve fikirlerini de ekledi. Çeviri bittiğinde orijinal makalenin üç katı uzunluğundaydı. Ada’nın bu çalışması 1843 yılında İngiliz Bilim Dergisi’nde yayınlandı. Ada çalışmanın altında sadece “A.A.L” harflerini kullanmıştır.

Ada, notlarında harflerin ve sembollerin, sayılarla birlikte ele alınması için kodların nasıl oluşturulabileceğini açıkladı. Ayrıca motorun bir dizi talimatı tekrarlamasına dair bir yöntem geliştirdi ve bu yöntem günümüz bilgisayar programlamasında döngü olarak bilinen yöntemdir. Ada ayrıca makalede ileriye dönük kavramlara da değindi. Makalede yazdığı fikirler temel olarak Analitik Motor için geliştirdiği bir algoritma olmuş oldu ve bu makale onu ilk bilgisayar programcısı olarak kabul edilmesine vesile oldu.

Ada’nın makalesi o hayatta iken az ilgi çekti. Daha sonra ki zamanlarda kumarda kazanmak için matematiksel planlar geliştirmeye çalıştı. Ne yazık ki, planları başarısız oldu ve bu durum onu mali tehlikeye attı. Ada Lovelace, 28 Kasım 1852 tarihinde Londra’da rahim kanserinden öldü. Ada, İngiltere Nottingham’da bulunan St. Mary Magdalene Kilisesi’nin mezarlığında babasının yanına gömüldü.

Kişisel Hayatı

1835 tarihinde Ada Lovelace, üç yıl sonra Lovelace Kont’u olan William King ile evlendi. Daha sonra Ada ise Lovelace Kontes’i ünvanını aldı. Atların sevgisini paylaşan çiftin üç çocuğu oldu. William, çoğu banka hesabından, karısının akademik çalışmalarını destekledi. Ada ve kocası dönemin en ünlü fikir adamları ile sosyalleşme şansına sahip oldular. Michael Faraday ve Charles Dickens gibi isimlerde bu gruba dahildi.

Ada’nın sağlık bakımından 1837 yılında gerçekleşen kolera salgınından sonra çok acılar çekti. Astım ve sindirim sistem ile ilgili problemleri devam ediyordu. Doktorların verdiği laudanum ve afyon gibi ağrı kesiciler, kişiliğinde değişimlere yol açtı. Söylenenlere göre ruh halinde değişimler ve halüsinasyonlar yaşadı.

Mirası

Ada Lovelace’ın bilgisayar bilimi alanına olan katkıları 1950’lere kadar keşfedilmedi. Notları 1953 yılında B.V. Bowden tarafından Faster Than Thought: A Symposium on Digital Computing Machines adlı kitapta yayınlanarak dünyaya tekrar tanıtıldı. O zamandan bu yana Ada Lovelace, çalışmaları için çok sayıda onur ödülüne layık görüldü. 1980 yılında Amerika Savunma Bakanlığı, o dönem geliştirilen bilgisayar diline “Ada” ismini verdi.

Dünyanın En Zeki İnsanı

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Amerika tarihi 1

Tarih Treniyle Yolculuk: Amerika Tarihi 1

Ekşi Sözlük - Yazarlar Bayramlar Hakkında Ne Demiş?

Ekşi Sözlük – Yazarlar Bayramlar Hakkında Ne Demiş?