Kültür - Sanat

İlginç Yılbaşı Gelenekleri

İlginç Yılbaşı Gelenekleri başlıklı yazımda yılbaşı kutlamaları sırasında farklı ülkelerden yansımalar sunmaya çalışacağım kıymetli okurlar. Hatırlar mısınız bilmem daha önce ilginç cenaze gelenekleri ve ilginç düğün gelenekleri ile ilgili yazılar yazmıştım. Sıra yılbaşı kutlamalarında. Bakalım dünyanın farklı ülkelerinde yılbaşı nasıl kutlanıyormuş.

İlginç Yılbaşı Gelenekleri

Çin, Meksika, Peru, Romanya, Yunanistan, Çekya, Danimarka ve daha pek çok ülkeden manzaralar sunmaya çalışacağım sizlere. Umarım okurken keyif alırsınız efenim. Araştırmalarım sırasında oldukça renkli geleneklerle karşılaştım bunları sizlerle paylaşacağım. O zaman ilk durağımıza bakalım hep birlikte…

Çin

Güneşin doğduğu yer… Dünyanın en kalabalık ülkesi. Lisedeyken “hepsi birden zıplasa 7 şiddetinde deprem olur” der kendimizce analiz yapardık. Efendim Çin’de yılbaşı kutlamaları sırasında ilginç bir gelenek yaşatılıyor asırlardır. Evlerin kapısını kırmızıya boyuyorlar zira bunun şans getireceğine inanıyorlar. Öte yandan tüm bıçakları da saklıyorlarmış çünkü eğer yılbaşı gecesi birisi kendisini keserse tüm yıl kötü şans getireceğine inanıyorlar.

Japonya

İşte bir başka Uzak Doğu ülkesi Japonya… Hani yaygın bir inanış vardır hatta bizde dahi etkilidir. Yeni yıla nasıl girilirse tüm sene öyle geçecek diye olabildiğince mutlu olmaya çalışırız. Japonya’da da bu inanış yaygın. Sırf bu yüzden saatler gece yarısını vurduğunda ellerinden geldiği kadar kahkahayla gülmeye çalışıyor ki tüm sene öyle geçsin… Bir diğer gelenekleri ise yılbaşı gecesi önlerine uğur getirdiğine inandıkları iplerden asmak imiş…

Yunanistan

Komşu Yunanistan’ın geleneği biraz daha ilginç aslında. Zira onlar yeni yıl arifesinde kapılarına soğan asıyormuş ve ertesi sabah çocuklarını soğanları kafalarına vurarak uyandırıyorlarmış. Bunun şans ve mutluluk getireceğine inanmaktaymışlar.

Îskoçya

William Wallece’ın torunları İskoçlar yeni yıl gecesinde hayatlarında en fazla kıymet verdikleri insanların evine misafir olmak için adeta yarışmaktaymışlar. Neden mi yarışmaktaymışlar? Çünkü o eve o gece ilk ayak basanın kendileri olması gerekiyormuş. Bunun yeni yıl boyunca şans getirdiğine inanıyorlar. Ancak elleri boş gitmiyorlarmış efendim. Kömürden ekmeğe varana kadar pek çok hediyeyi de beraberlerinde götürüyorlarmış.

İsviçre

İsviçre’de de farklı bir gfelenek uygulanıyor efendim. Ylın son günü ve yeni yılın ilk gününde çok çeşitli kostümler giyerek karşılıyorlarmış yılbaşını. Bu kostümler ise iyi ve kötü ruhları simgelemekteymiş.

Brezilya

Karnaval ve futbolcularından aşina olduğumuz bu renkli ülkede yeni yıl bembeyaz elbiselerle karşılanıyor. Bunun, kötü ruhları kovacağına inanıyorlar. Daha ilginç bir gelenekleri var. 7 takla… Evet, Brezilyalılar 7 kere takla atıyorlarmış yılbaşında. Bunun 7 tane dilek hakkı kazandırdığı inancı varmış ülkede.

Sibirya

Sibir Türklerinin diyarı… Soğuğun anavatanı… Bazen haberlerde duyarız “Sibirya soğukları geliyoooor” diye… Haliyle araştırmalarım sırasında karşıma Sibirya çıkınca hemen paylaşmak istedim. Efendim Sibir Türkleri yılbaşında bir buzun altına kütük taşıyıp donmuş göle dalmaktaymış. Nasıl? Titreme geldi değil mi?

Romanya

Romanya’da çiftçiler hayvanlarıyla konuşmaya çalışmaktaymış. Eğer hayvan karşılık verirse yeni yılda şans geleceğine inanıyorlar. Tabi işi biraz kurnazlığa dökmüş olacaklar ki sürekli papağan ve muhabbet kuşu satın alıyorlarmış.

Belçika

Belki de listemizin en ponçik en iç ısıtan geleneği Belçika… Zira Belçika’da Yeni Yıl Mektupları aıyla bir gelenek yaşatılıyormuş. Efendim bu geleneğe göre çocuklar aile büyüklerine mektup yazıp yılbaşı akşamı okuyorlarmış. Bu kağıtları da melek ve rengarenk kurdelelerle süslüyorlarmış. Okurken benim içim ısındı şahsen.

Danimarka

Danimarka da listemizin en saykolarından olsa gerek. Nitekim Danimarka’da insanlar, yılbaşı gecesinde komşularının kapılarının önünde tabak kırıyorlarmış. Kapınızın önünde ne kadar tabak kırıldıysa o kadar şanslı olacaksınız demekmiş. Biliyorum ki istemsizce annenizin porselen takımını bu gelenek doğrultusunda kırdığınızda annenizin sizi ne şekle sokacağını düşündünüz. Ben de düşündüm çünkü…

Finlandiya

Aha bunu da listemizin en mistiği seçelim. Çünkü Finliler yılbaşı gecesinde erimiş kalayı soğuk su dolu bir kovaya döküyorlarmış. Kalayın kovada girdiği şekillere göre fal bakılıyormuş. Kalay falı bakıyorlarmış yani. Acaba onlar da “yüreğin kabarmış” falan diyorlar mıdır?

Estonya

Kilo mu almak istiyorsunuz? Karnınız tıkabasa doysun mu istiyorsunuz? Göbüşünüzün yayılmacı politika izlemesini mi istiyorsunuz? O zaman Estonya tam size göre! Çünkü Estonya’da 7, 9 ve 12 sayılarının uğur getirdiğine inanılıyor. Ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Yılbaşında Estonyalılar günlük öğünlerini 7’ye, 9’a hatta 12’ye kadar çıkartıyorlarmış. Ne kadar yerlerse o kadar iyi olacağına inanıyorlarmış.

Güney Afrika

Kara Kıta’nın en güney ucundaki bu ülkenşn başkenti olan Johannesburg (2010 Dünya Kupası’ndan hatırlarız çok şahane açılış yapmışlardı. Shakira’nın şarkısı trend olmuştu) şehrinde eskiye veda edip yeniye merhaba demek için çok enteresan bir gelenek uygulanmaktaymış. Eski cihazlarını ve bazı eski eşyalarını pencereden atıyorlarmış. Çok açık söylüyorum bizde yemez kardeşim. Bir eşyayı 450 sene kullanmayı kendilerine görev edinmiş babalarımız var bizim. Burada yemez.

Meksika

Efenim geldik listemizin sonuna… Meksika’da yaşatılan gelenek sanırım daha çok sanatsal diyebileceğimiz türden. Çünkü Meksikalılar evlerini rengarenk boyuyormuş yılbaşı gecesinde. Ama öyle rastgele renkler değil haaaa! Her renk farklı bir umudu temsil ediyormuş. Aşkı arayanlar kırmızı, para bekleyenler yeşil, iş sahibi olmak isteyenler ise sarı rengi kullanıyormuş.

Kutlu Olsun

Geldik ilginç yılbaşı gelenekleri yazımızın sonuna. Yeni bir yıla giriyoruz artık. Tüm içtenliğimle birkaç dilek dilemek istiyorum huzurunuzda. Umarım birbirimize daha saygılı olduğumuz, birbirimizi daha çok sevdiğimiz, sevgimizle tüm kötülükleri boğduğumuz, tüm karanlıkları aydınlattığımız, birimizin derdine hep birlikte derman olmaya çalıştığımız bir yıl olur. Hepinize hoşçakalın demeden önce o iğrenç şakayı yapmazsam içime dert olur. Geçmişime ihanet etmiş sayarım. Haydi seneye görüşürüüüüüüüzzz. Yeni yılınız kutlu olsun!!!!!!

 

Leonardo Da Vinci Öyküsüdür

 

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Allah’tan makedon ve türk karışımıyız da kafaya soğan yerine hıdrellez ve yılbaşında totoya oklava yiyoruz rum çocukları olarak

  2. Hepsi bir derece de kesinlikle Sibirya’da yeni yıla girmek istemezdim :):):)

  3. Çok ilginç şeyler varmış gerçekten teşekkürler bu bilgileri bizlerle paylaştığınız için

  4. En eğlenceli Brezilya diye beklerken 7 takla olayı şaşırtmadı açıkçası :D Ama Yunanistan da ilginçmiş şahsen kafama soğan vurularak uyandırılmak istemezdim :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu