Hayata Dair

İlginç Düğün Gelenekleri

İlginç Düğün Gelenekleri adlı yazımızda çeşitli kültürlerden derlediğimiz enteresan düğün adet ve geleneklerini gündeme getirdik kıymetli takipçilerimiz. Umarım beğenerek okursunuz. Bakalım insanlar alemi nasıl dünya evine giriyormuş.

İlginç Düğün Gelenekleri

Eyyyyy takipçiler bu yazıyı yazarken içimden dedim ki “abi bizim geleneklere kurban olayım bunlar nedir böyle?” Beynimin ön lobunda karıncalanma hissettim adeta. Gerçi o aşırı sıcaktan da oluyor ama konumuz bu değil takdir edersiniz ki. O halde dünya ülkelerinden örnekler sunarak yazımıza başlayalım.

Hindistan

Kıymetli okurlar bildiğiniz, hatırlayacağınız hatırlamasanız bile benim bu cümlemden sonra araştırıp göreceğiniz gibi Hindistan yüzlerce dine ev sahipliği yapan bir ülke. 1 milyar civarındaki nüfus içinde Müslüman olandan tutun da yılana tapan, ateşe tapan, ineğe tapan kısacası ne ararsanız var. Bunu neden söyledim? Çünkü gelenekleri de dinlerle iç içe olduğundan düğün merasimlerine de sirayet etmiş bir durum söz konusu. Mesela bizdeki kız isteme olayına benzer bir ritüelleri var. Ancak bizimki gibi gelişigüzel değil. Önce panchanga adı verdikleri bir çeşit takvimden hesaplamalar yapıp uğurlu olduğuna inandıkları bir gün belirleyip o gün kız isteme töreni yapıyorlar. Bu törene shagun adı veriliyor. Düğün günü ise çiftler ateş etrafında 4 kere dönüp nikah masasına koşuyorlar. Hangisi önce oturursa onun sözünün ağır basacağına inanılmaktaymış çünkü. Öte yandan her ne kadar kast sistemi 1975 yılında kaldırılmış olsa da halk arasında bu durum hala hakim gibi. Çünkü bir kişi sadece kendi sosyal sınıfından olan birisiyle evlenebiliyor imiş.

Güney Kore

Güney Kore’den sunacağım örnek bizdeki düğünden sonra gavura vurur gibi damadın sırtına abanma olayının bir değişik versiyonu. Güney Koreliler işi falakaya götürmüş çünkü! Düğünden sonra damadı yatırıp ayaklarına sopayla vuruyorlarmış. Bu olayın cinsel gücü arttırdığına yönelik ciddi ciddi inanıyorlarmış.

Çin

Hazır Uzak Doğu taraflarına uzanmışken Çin dolaylarına da bir göz atayım dedim. Çin’de damat beyin ailesi uzman bir astroloğa gidip görüş alırmış evlilik hakkında. Astrolog hummalı bir çalışma yapıp bir horoskop (yıldız haritası yani) hazırlıyormuş. Damadın ailesi bunu inceleyip karar vermekteymiş. Onayladıktan sonra bu horoskobu (abi kelime küfür gibi ya ama söyledikçe de insan mutlu oluyor çok tuhaf) dünürlerine gönderirlermiş. Onlar da kabul ederse samanlık -veya artık Çin’deki adı her neyse- seyran olurmuş. Düğün günü damat, evlilik yatağı üzerine çeşitli meyve kurularından serpiştirir, çocukları salarmış yatağın üstüne. Ne kadar çok çocuk olursa yatağın üstünde doğurganlık o derece yüksek oluyormuş. Adamların 1.3 milyar nüfusunun olduğunu hatırlatırım!

Afrika

İlginç düğün gelenekleri demişken Afrika kıtasına da uzanalım dedik. Yani ben dedim kendi kendime. Afrika’da en yaygın adetlerden birisini sunayım sizlere. Düğün günü gelin ve damat, tüllerle bezenmiş bir çalı süpürgesinin üstünden birlikte atlıyormuş. Bunun, geçmişteki tüm kötü şeyleri süpürdüğüne inanırlarmış. İster kabile düğünü olsun ister modern düğün olsun hemen hepsinde bu adet gerçekleştirilmekteymiş.

Rusya

İlginç düğün gelenekleri demişken bana göre en ilginç insanlardan olan Ruslardan bahsetmemek olmazdı. Ruslarda üzerinde ağaç motifi olan bir somun ekmeği pişirilmekteymiş efendim. Bu somun ekmeğinin hamurunu, evliliği çok güzel giden ve çok çocuk sahibi olan bir kadın yoğururmuş. Çift bu ekmeği ısırırmış ve kim daha büyük lokma ısırırsa aile reisinin o olacağına inanılırmış. Vallahi bizde böyle bir gelenek olsa o ekmeğin arasına domates dilimler yeriz. Ben yaparım şahsen de işte gelin yok. Neyse öhm konumuza devam edelim.

İtalya

İtalyancaya bayıldığımdan İtalya’da var mıymış böyle şeyler diye araştırdım ve ufaktan bir şeyler buldum. Gelin ve damadın yatağını henüz evlenmemiş iki kız hazırlamaktaymış İtalya’da. Düğün esnasında davetlilerin tarrantale adı verilen bir dansı yapmaları gerekmekteymiş çünkü bunun çifte bolluk ve bereket getireceğine inanılırmış.

İskoçya

İskoçya’daki geleneğin ceza mı düğün mü olduğunu henüz algılayamadım bu konuda kararı siz verin. Efendim İskoçya’da gelinin üzerine yumurta efendime söyleyeyim salça gibi şeylerden hazırlanan mırçlar dökülürmüş. Hatta bildiğiniz gelini bu karışımla sıvarlarmış. Sonra da herkes görsün diye (artık ibret-i alem midir nedir) sokak sokak dolaştırırlarmış. Bunu yapanlar da bizzat gelinin akrabalarıymış. Gelini bu yolla ilerideki kötü günlere hazırladıklarına inanırlarmış.

Veee Türkiye

Bizim ülkemiz ilginç düğün gelenekleri konusunda derya deniz! Mesela Erzurum’da düğünden önce damat ve arkadaşları “kısır gecesi” adında bir eğlence düzenler. İşte bu eğlencede zannımca eğlenmeyen tek taraf damat ve sağdıçtır. Çünkü çeşitli geleneksel oyunlar sonucunda yedikleri dayağın haddi hesabı yoktur. Bu konuda sizler de kendi şehrinize ait ilginç düğün geleneklerini lütfen , ne olur belirtin. Neme lazım hazırlıklı olalım değil mi?

 

Tarih Treni’yle Yolculuk: Malazgirt Destanı

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

10 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu