Hayata Dair

İlginç Cenaze Gelenekleri

İlginç Cenaze Gelenekleri başlığından da anlayacağınız üzere bu seferki yazımda dünyanın çeşitli yerlerinden ilginç cenaze geleneklerini derledim. Daha önce bildiğiniz gibi ilginç evlilik geleneklerini yazmıştım (linkini yazının sonuna bırakacağım okuyuverin oradan). Bakalım dünyada ne gibi ilginç cenaze merasimleri düzenleniyormuş.

Hindistan

Ortada bir enteresanlık varsa Hindistan geleneklerini en başa yazmadan bu yazıya başlanmaz arkadaş. Bildiğiniz üzere Hindistan tepeden tırnağa garip geleneklerle dolu bir ülke. Buraya hepsini yazamam. Ancak en korkunçlarından birisiyle başlayabilirim. Efendim Hindistan’da çok nadir de olsa asırlardır devam eden bir cenaze merasimi mevcut. Geleneğe göre evlilikte erkek önce ölürse cesedinin yakıldığı zaman kadın da diri diri ateşe verilmekteymiş. Bunun yapılmasındaki amaç ise kadının kocasına olan sadakatini test etmekmiş. Artık bu testin sonucunda notu kim veriyor kadının testi geçip geçmediğine kim karar veriyor bilinmez.

Tam Gömmemişiz Çıkartıp Tekrar Gömelim

Şimdiki durağımız Madagaskar… Madagaskar’da kırsal kesimde devam eden ve ilginç olduğu kadar da teferruatı olan bir gelenek sürdürülüyor. Geleneğe göre defnedilen ölü, bir müddet sonra mezarından tekrar çıkartılıyor. Burada aslında üç günlük bir işlem söz konusu. Birinci gün kazanlarda yemekler yapılıyor ve davetlilere ikram ediliyor. İkinci gün yerel müzikler eşliğinde herkes dans ediyor. Şimdi geldik işin en garip kısmına. Üçüncü gün… Üçüncü gün ölü mezardan çıkartılıyor. Eski kefen yenisiyle değiştiriliyor. Eskisi şans getirsin diye köylülere veriliyor. Yeniden kefenlenen ölü kuruması için bekletiliyor daha sonra tekrar mezar yerine getiriliyor. Burada yedi kere kabrin etrafında döndürüldükten sonra danslar ve müzikler eşliğinde tekrar mezara indiriliyor. Şimdi bu işlemin her anını hayal edin de göreyim sizi…

Ölümü Gör Biraz Daha Oturalım

Endonezya’dayız… Tana Toraja adlı bölgede devam eden ve yerel halk tarafından oldukça kutsal olarak görülen bir işlemden bahsedeceğiz. Bu vatandaşlar, evden bir kişi öldüğü zaman onu, gömüleceği güne kadar onurlandırmak adına bir müddet evlerinde tutuyorlar. Bir müddet dediğime bakmayın. Büyük defin töreni oldukça maliyetli ve çok ciddi bir hazırlık isteyen bir süreç. Pahalı bir şekilde yapıyorlar çünkü bu şekilde ölmüş kişiye teşekkür ediyorlar. Bu nedenle hazırlık safhası yıllarca sürebiliyormuş. Bu işin mantığını ise “ölü olan bir kişi hala evdeyse aslında ölü değildir” olayına bağlıyorlarmış. Üstelik öyle bir kenara koyup bekletmiyorlar. Giydiriyorlar, yemek yedirmeye çalışıyorlar, muhabbet falan ediyorlar. Katiyyen kabul etmiyorlar öldüğünü. Hazırlıklar tamamlanınca da bir tabuta koyup defnediyorlar.

Çin’i Unutmayalım

Çin de ilginç geleneklere sahip ülkelerden birisi. E zibilyarlarca insan yaşıyor sonuçta. Hal böyleyken ilginç adetler cenaze merasimlerine de yansımış. Efendim Çin’in Bo bölgesinde yaşayanlar ölülerini yaygın olan ritüeller gibi toprağa gömmüyor veya yakmıyor. Ölen kişiyi tabuta koyup bir dağın yamacına asıyorlar. Tabut orada duvar süsü gibi duruyor.

Saat Geç Olmuş Ben Kendimi Mumyalayayım Artık

Geldik Japonya’ya… Japon Budist rahipleri ilginç mi desem değişik mi desem ikisini birden mi desem bilemedim, bir gelenek tutturmuşlar. Reenkarnasyon inancına sahip olan bu arkadaşlar aynı bedenle yeniden dünyaya geleceklerine inanıyorlar. Bundan dolayı mumyalama işlemine oldukça büyük önem veriyorlar. Buraya kadar azıcık da olsa normal. Ancak ölümün yaklaştığını düşünen rahipler bir süre sonra kendi kendilerini mumyalamaya başlıyorlar. Yalnızca meyve ve kuru yemiş tüketerek vücut yağlarını yakıyorlar. Bir müddet sonra zehirli kurtçuklar yiyip kusarak vücutlarındaki sıvı miktarını azaltıyorlar. Son işlem olarak lotus pozisyonunda taş bir lahtin içinde oturmaya başlıyorlar. Ellerine aldıkları zili her gün çalıyorlar böylece henüz ölmediklerini bildiriyorlar. Ne zaman ki zil sesi gelmiyorsa öldükleri anlaşılıyormuş ve diğerleri tarafından lahit mühürleniyormuş. Aradan 100 gün geçtikten sonra da lahit yeniden kontrol ediliyormuş.

Diğerlerine Göre Daha Normal

Bu sefer Gana’ya doğru uzanıyoruz. Merak etmeyin Ganalıların bahsedeceğim cenaze geleneği yukarıdakilere göre hem daha normal hem daha hoş geliyor göze. Efendim Gana’da bir kişi öldüğü zaman ona özel tabut tasarlanıyormuş. Söz gelimi zengin bir kişi öldüğünde lüks bir araba şeklinde tabut tasarlanıyormuş. Ülkede tabut tasarımı işi yapıp ciddi para kazanan bir meslek erbabı bile varmış. Üstelik öyle üstün körü tasarımlar da değil yaptıkları.Bayağı uğraştırıcı ve ayrıntılı bir iş. Şimdi bol kazançlar desem olmaz. Demesem de kendimi suçlu hissederim. En iyisi Gana’ya bir selam göndererek kapatalım bu meseleyi. Vakit ayırdığınız için teşekkürler. Başka yazılarda buluşmak dileğiyle, hoşça kalın (girişte söylediğim gibi ilginç düğün geleneklerinin linkini de bırakıyorum okuyun bak takip edeceğim ona göre).

 

İlginç Düğün Gelenekleri

 

 

 

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

19 Yorum

  1. Hindistan da ölen kişinin külleri ganj nehrine dökülürmüş. Öyle birsey de duymuştum sanırım. Ama beni en cok ürküten bir ölü ile aynı evde olmak ve hatta ona yemek yedirmeye çalışıp ölmediğini düşünen insanların zihin yapısı…neyse gelenek sonuctaa. Yazı için teşekkürler

  2. Biz morga yaklaşamiyoz adamlar nasıl ölüyle aynı evde oturup yiyip içiyolar ya :o ben şok ben iptal..

  3. Guatemalada mezarlar kiraya veriliyormus kirası ödenmeyen cesetler mezardan çıkarılıp sokağa atılıyormuş. Beni orda gömmeyin:)))

  4. İnsan Hindistan’da yaşamadığına şükrediyor bazen.. Kocası öldü diye kadını diri yakmak da nedir?.. :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu