in , ,

Ilgaz Dağı Kampı

ılgaz dağı kampı

Ilgaz Dağı kampı hakkında bilmeniz gereken herşey bu yazımızda. Keyifli okumalar.

Kış zamanında kamplarımıza son verecek değiliz, değil mi? O zaman kış kamplarımız için seçeneklerimize Ilgaz Dağı Kampı ile başlayalım. Ilgaz Dağı Milli Parkı’na nasıl gidilir? Sorusunun cevabı için yazımıza göz atabilirsiniz:

Ilgaz Dağı Kampı İçin, Nasıl Gidilir?

Ilgaz Milli Parkı, Batı Karadeniz Bölgesi, Çankırı, Kastamonu şehirleri dahilinde yer alır. Kastamonu’dan başlayan, Çankırı üzerinden Ankara’ya varan karayolu, milli parkının içinden geçiyor. Milli park, Kastamonu şehir merkezi ile 40 kilometre, Ankara ile 200 kilometre mesafede bulunuyor.

Ilgaz Dağı Kampı için Parkın Varlıkları Hk Bilgiler:

Ilgaz Dağı Kampı hazırlıklarımızı yaparken malzemelerimizi hazırlayacağız. Peki oraya gittiğimizde bizleri neler karşılayacak? Bu sorunun ciddili cevabı şu satırlarda bulunuyor:

Orta Anadolu Bölgesi’nden Kuzey Anadolu Bölgesi’ne geçiş bölgesinde yer alan Ilgaz Dağı ciheti, volkanik kayaçlar, serpantinlerden oluşmuştur. Türkiye’nin en hareket dolu fay hattı  olan Kuzey Anadolu Fay Hattı, Ilgaz Dağı’nın güney kısmından geçer. Bölge, değişik karakteristik yapısı bulunan sırt, doruk ve vadilerden meydana gelmektedir.

Jeomorfolojik yapısı itibariyle de zengin bitki örtüsü bulunmaktadır. Ilgaz Dağı’nın alt kısımlarından başlayıp üst tepelere doğru kızılçam, köknar, karaçam ağaçlarından temsil olunan bitki örtüsü, orman altı topluluğunun zenginliği ile desteklenir. Tüm sene akışan akarsu ile desteklenen bitki örtüsü, yaban domuzu, ayı, kurt, tilki, geyik, karaca gibi yaban hayatta yaşayan hayvan türlerini de bünyesinde barındırır. Yani şanslıysanız bu türlerin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, Ilgaz Dağı Milli Parkı Kampı maceranız dahilinde, sadece hayvanlar değil, bölgenin zenginliği size muhteşem güzellikte doğa fotoğrafları sunacaktır. Hayvanların peşinde koşmak, onları yakalayabilmek benim de olsa zoruma gelir, o nedenle gelin biz bölgenin endemik, yani bölgeye özel nadir bulunuyor olan bitki – çiçek türlerinin fotoğraflarını çekelim.

Ilgaz Dağı Kampı Rotaları

Ilgaz, Anadolu’nun sen yüce bir dağısın” sözlerine konu olan bu muhteşem güzellikteki dağ, kamp, trekking, kış sporları gibi pek çok aktiviteye ev sahipliği yapıyor

Kırkpınar Yaylası, Ilgaz’ın merkezinden 22 kilometre mesafede, 1.800 mt rakımda olan bir yayla gölünü besleyen 40 tane pınardan ismini almış. Çiğdem, yabani lale, unutma beni çiçeği, salep sarı orkide, orman gülü, fotoğraflarını çekebileceğiniz, yaylada bulunan çiçek türlerinden birkaçı.

Ilgaz Dağı Kampı için, milli park dahilinde, Ankara Ünivesitesi ve İl Özel İdaresi’ni ait dinlenme tesisleri bulunuyor. Burada çadır ve karavanla kamp yapılabiliyor. Civarda bulunan Karasu Deresi yakınlarında alabalık tesisleri mevcut.

Trekkikg rotalarından biri olan Hacet Tepesi, konumu itibariyle denize 90 km mesafede bulunan Ilgaz Dağı’nın tepelerinden birisidir. 2.500 metre rakımda olan Hacet Tepesi’nde yakın zamanda büyük bir keşif yapıldı. Yapılan keşifte, 60.000.000 senelik deniz fosili buluntusuna rastlandı.

Kış sporları için Ilgaz Dağı Milli Parkı çok uygun bir rota. Zira 1 Aralık -15 Nisan tarihleri arasında ortalama 4.5 ay süren kış, size büyük imkanlar sunuyor.

Ilgaz Dağı Kampı Boyunca Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Her türlü duruma karşı tedbirli olmalısınız
  • Milli park, doğal ortam olduğu ve Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın hemen kuzeyinde bulunduğu için, sarsıntılar ya da ormanın doğal süreci dahilinde ağaç. Devrilmeleri yaşanabilir.
  • Doğal ortam dahilinde yaban hayvanları ile karşılaşabilirsiniz. Yaban havanları ile karşılaşmaktan korkuyorsanız, ormanda yürürken ses çıkarın, el çırpın ya da yüksek tonda sesler çıkararak ilerleyin.
  • “Aaa bu çok güzelmiş, çok da lezzetli olmalı” diye düşünüp, Pamuk Prenses’in kırmızı sulu elmayı yemesi gibi, önünüze gelen mantarı ve diğer bitkileri yemeyin. Sonra kurtlar kuşlar yemesin sizi.

Keyifli kamplar, yürüyüşler, kayaklar, kısacası çok çok keyifli geçireceğiniz, doğa ile bütünleşebileceğiniz bir tatil diliyorum 🙂

Pratik Kamp Yemekleri İçin Öneriler

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Suriyeli Baba Çocuklarını Bağladı

Suriyeli Baba Çocuklarını Bağladı. Görenler Şaştı Kaldı.

eski sevgili ile dost kalınır mı?

Eski Sevgili İle Dost Kalınır mı?