in

İletişimde Ben Dili ve Sen Dili

İletişimde Ben Dili ve Sen Dili

İletişimde Ben Dili ve Sen Dili hakkında neler biliyorsunuz? Sen dilini kullanmaktansa ben dilini kullanmanın gerekliliği..

Hayatımızın her anında sürekli iletişim içerisindeyiz. ”Nasıl ya, sürekli yanımızda birileri olmuyor..” dediğinizi duyar gibiyim. İletişimin çift yönlü olmadığı durumlarda kendinizle iletişim içinde değil misiniz? 🙂

İletişim kurmak hayatımızın her evresine bu kadar hakimken peki en etkili iletişimi nasıl kurabiliriz? Çatışmalara sebep olmadan, kavga etmeden, seslerimizi yükseltmeden nasıl bu durumun üstesinden gelebiliriz? Cevap veriyorum.. ‘’Ben Dili’’ kullanarak..

İletişimde Ben Dili ve Sen Dili Ne Demek?

Sen Dili:

Sen dilini kullanan insanlar agresiftir. Kendi duygu ve düşüncelerini kapatıp elinde bir balyoz varmışcasına saldırırlar karşı tarafa. Çevrelerinde olumsuz etkileyecek ne varsa her şeyin sorumlusu karşı taraftır onlar için.

Dilleri keskin bir bıçaktır sanki her darbede biraz daha acıtır dahası kanatırlar canımızı..

‘’Sen bunu böyle yapmasaydın bunlar başımıza gelmeyecekti.. ‘’

‘’ Senin yüzünden bir de nelerle uğraşıyorum.’’

‘’ Bana neden mesaj atılmıyor? Bütün gün senden gelecek bir mesajı bekliyorum..’’ vb. ifadeler tam da sen dilini kullanan insanların kuracağı cümlelerdir. Ve aşırı itici gelir. Bu gibi cümlelerden sonra karşı taraf üzülür, ağlar ya da karşılığında savunmaya geçerek sesler yükselebilir.

Mümkün mertebe bu diyaloglardan uzak durmaya çalışır insanlar çünkü kimse hayatını tabir-i caizse zehir eden birine zaman ayırmak istemez. Ve olabildiğince kısa süre içerisinde sizle olan iletişimin sonlanması için kendine çıkış yolu arar. Stres insanların hayatı içerisinde zaten varken ve birçok hastalığın kanser dâhil sebebinin bu olduğu noktasında bilim dünyası anlaşmışken ilk fırsatta yalnız bırakılacak ya da bırakacaksınız.

Ben Dili:

İletişimin daha sağlıklı sürebilmesi için var olan hali hazırdaki durumdan karşınızdaki kişiyi haberdar ederek ve cümlelerinizi bu şekilde tasarlayıp kurarak onun sizinle empati kurmasını ve söylediklerinize olumlu geri dönüş yapmasını sağlayabilirsiniz.  Bu noktada da ‘’ben dili’’ devreye giriyor..

Kendi düşüncelerinizi karşıdaki insana endeksleyip cümlelerinizi kelimeleri imtina ile seçerek kurmalısınız. Örneğin; Bütün gün mesaj beklediğiniz birisi size geri dönüş yapmadığında ya da geri dönüş vakti beklediğiniz saat olmadığında sinirleniyorsunuz. Bunu ifade ederken; ‘’ Bana geri dönüş yapmanı bekledim yalnız eminim müsait değildin. Senin için endişelenmek şöyle dursun üstelik kendimi de çok değersiz hissettim.’’

Kurulan cümle de hissedilen durum ortaya konulduğunda daha pozitif sonuçlar alınacaktır.

Böylece karşıdan gelecek cevap; empati sonrasında kurulmuş ve naiflik içeren bir cümle olacak.

‘’Bugün benim için zor bir gündü yalnız bütün gün aklımdaydın vs.. ‘’

Suçlayıcı bir dil olan sen dilini kullanmış olsaydınız muhtemelen mesajınıza cevap bile gelmeyecekti..

Bu iletişimi sadece karşı cins olarak düşünmeyin. Kardeşinizle, annenizle, arkadaşlarınızla da aynı şekilde kurmaya devam ettiğinizde işlerin sarpa sarmadan, kavga etmeden ya da sesinizi yükseltmeden çözüme ulaştığını göreceksiniz.

 Peki Ben Dilini Hayata Nasıl Geçireceğiz?

İnsanların kendini ve karşısındakini mutlu etmenin yoludur aslında ‘ben dili’. Sakin, dingin ve stressiz bir yaşam herkesin arzusudur öyle değil mi? Bunu başarabilmek için yolumuz empatiye çıkar. Empati kurabilme yeteneğinizi ne oranda artırırsanız çevrenizde olan kişi sayısının da arttığına tanıklık edeceksiniz.

Empati kurabilmek için lütfen içinizden kendinizle konuşun.. Bu davranışı yapmasında ya da bunu söylemesinde nasıl bir etken olabilir. Siz aynı şart ve durumda olsanız nasıl davranırdınız? Cevap bulamadıysanız iç dünyanızda kişiye sorun.. Yine mi cevap yok o zaman ben diliyle konuşun..

Bağırmak, ses yükseltmek sorunları çözüme kavuşturabilir belki bir açıdan ama insanların korkarak bunu kabul ettiğinin farkında olmalısınız. Konuşarak ve asıl önemli nokta doğru cümlelerle konuşarak çözümüne ulaşılamayacak hiçbir problem yoktur. Yetişkin bireylerin çocuklarına sürekli olarak bağırarak bir şeyler öğrettiğine tanıklık etmişizdir hepimiz. ‘’ Yapma, sana bunu daha öncede söyledim, bunu bu şekilde yapmayacaksın’’ bu tarz konuşmalar neticesinde küçücük çocuklar o davranışı yapmayı bırakırlar ama tek sebebi ebeveynin bunu ona bağırarak söylemesi ve gücünü kullanması. Bu tarz öğretim yöntemleri genel geçer nitelikler taşır üstelik. Eğitim ancak sevgiyle ve ben diliyle olduğunda kalıcı etkiler bırakır.

Empati Nedir? Empati Yapmanın Yararları Nelerdir?

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

hıv ve aids arasında nasıl bir bağ var

HIV ve AIDS Arasında Nasıl Bir Bağ Var?

afrinde son durum

Afrin’de Son Durum Nedir?