Hayata Dair

İkinci El Ürün İle İlgili Bilgiler

Bugün ikinci el ürünlerle ilgili Ayşe Biçici bizlerle bilgilerini paylaştı. İkinci el ürün nedir? Neden rağbet görür? İkinci el ürün alırken nelere dikkat etmemiz gerekir? gibi soruların cevapları için yazıyı okumalısınız. Keyifli okumalar. 

İKİNCİ EL ÜRÜN NEDİR?

İkinci el ürünler dünyada çok rağbet görmektedir. Neredeyse bir dönüşüm çemberi gibidir. İkinci el ürün ne demektir? Daha önce başkası tarafından alınıp bir veya daha fazla kullanılmış veya hiç kullanılmamış ürünlere denir. Örnek verecek olursak; telefon, bilgisayar, sandalye, elbise askılığı ve bir otomobil ikinci el olarak satışı yapılan ürünlerdendir. Kıyafetler de biraz tedirgin olabiliyoruz bunun nedeni aklımıza hep defolu mu yoksa kirli mi? sorusunun gelmesi. Daha az kullanılmış ürünlere rastlamak mümkün hatta etiketi hiç çıkarılmamış bir çok kıyafete de denk gelebiliriz. Çünkü etiketli ürünler de ikinci el olarak satılabilir. İnsanlar kendilerine hediye gelen kıyafetleri beğenmeyip bunu nakite çevirmek isterler ve daha uyguna ikinci el olarak satarlar.
Diğer bir ikinci el ürün olan cep telefonunundan bahsedelim isterseniz. Elimizde olan eski cep telefonumuz hem performansı nedeniyle hemde model olarak bizi tatmin etmeyebilir. Yani trendlere yakın bir alt modeli almak isteyebiliriz. Sıfır ürün bizi maddi olarak zorlayabiliyor. Bunun yerine ikinci el yeni tip cep telefonlarına bakabiliriz. Fazla masraftansa ekonomik olmak isteyenler için iyi bir yöntem.

İKİNCİ EL ÜRÜN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Öncelikle alacağınız ürün sizin için ekonomik mi? Bazen sıfır bir ürün ile ikinci el olan ürün arasında pek bir fiyat farkı olmaz. O zaman da sıfır ürün almak daha mantıklı olur. Alacağınız ürünün mutlaka dayanıklılığını bizzat kontrol edin. Mesela koltuk alacaksınız oturarak kontrolünü sağlayın, kumaş yapısından yaylarına kadar. Elektrikli ve elektronik ürünlerde fazlaca detaylı olun. Satıcının fişi prize takıp ‘Bakın çalışıyor ‘ demesine aldanmayın. Ürünlerden anlamıyorsanız mutlaka anlayan birisiyle alışverişe gidin. Bir bilgisayar alacaksanız mutlaka fiş veya fatura sorgulayın, tarihi geçmiş bile olsa kimlik ile faturadaki isim soy isim mutlaka aynı olmalı. Yoksa parasını verdiğiniz bir ürün sizi hukuki olarak bir zorlukla karşılaştırabilir. İkinci el ürün almanın bir çok avantajı vardır. İnternet üzerinden satışı yapılan ikinci el ürünler popüler durumdadır ve bütçeyi sarsmayan mükemmel bir fırsatlardır. Mağaza fiyatından daha düşük olduğu için hem hesaplı olur hem kar elde edilir. Bir çok orjinal ürünle karşılaşabilirsiniz. Bazen kaliteli markalara da rastlayabilirsiniz. Sadece alıcı olmaz bazende satıcı olabilirsiniz. İkinci el ürünler bazen sizlere satış konusunda ilham verici olabilir.

AYŞE BİÇİCİ 

İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Özellikle telefon alışverişini 2. El olarak yapıyorum kesinlikle arkadaşımızın dediği gibi fatura olmayan cihaza bulaşmayın…Bu değerli bilgileri araştırıp bizimle paylaştığı için Ayşe hanım a Teşekkürler

  2. Ustelik su devirde cok da ekonomik ikinci el urun kullanmak. Keske herkes 2. Eli tercih etse. Ayse, ellerine saglik çok güzel bir konuya deginmissin.

  3. Sanırım en çok tercih ettiğimiz ürünler ikinci el ürünlerdir. Bu noktada dikkat edilmesi gerekn cidden çok şey oluyor. Bu bilgiler çok yararlı oldu. Emeğine sağlık diyelim Ayşe Biçici :)

  4. Acıkcası 2. el ürünler de kıl biriyım kolay ikna olmuyorum…Ama 2.el ürün alırken dikkat edilmesi gerekenler konusuna deginilmesi güzel olmus.. Bir cok insan tercih ediyo ve karlı da oluyo gercekten, hele bu devirde acıkcası pek bosa harcıcak bütçe yok kimsede.

  5. Elektronik ürünler dışında ikinci el pek çok şey alınabilir satılabilir. Ama elektronik için aynı şeyi söyleyemem…

  6. En dikkat edilmesi gereken nokta parayı almadan ürünü vermemek aslında. Ama tabi bir de kalabalık ortamlarda alışveriş tercih edilmeli veya güvenilir aracılar.

  7. 2.el de sadece telefon alırım onun harici düşünmem. Telefonu da tanıdık bildik yerden almaya özen gösterırım

  8. Son yıllarda çok artış oldu 2. El ürün kullanan kişiler de. Hem ekonomik hemde ürün değerlendiriliyor.

  9. Şu sıralar bende ihtiyacım olan şeyler de 2. ellere sardım önemli olan kullanışı, çalışıyor olması diğer önemli konulardan birisi de garantisinin olup olmaması bence çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu