Teknoloji

İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bugün sizlere ikinci el telefon alırken nelere dikkat etmelisiniz, ikinci el telefon alırken sözleşme yapılmalı mı, 2. el telefon satmak tehlikeli mi, ikinci el telefon alırken Bylock uygulaması var mı yok mu nasıl kontrol edilir, 2 el telefonun zararları nelerdir, kutusuz telefon almak ne kadar mantıklı? bu gibi soruların yanıtlarını hep beraber işleyeceğiz…

İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhabalar sevgili Shall We? okurları. Bu haberimizde sizlerle birlikte güvenliğiniz için 2. el telefon alırken nelere dikkat etmeniz lazım, onlara bakacağız. Hepinizin bildiği gibi 2. el telefon piyasası en az sıfır ürünler kadar revaçta ve hareketli. Hadi 2. el telefon alırken nelere dikkat etmek gerek birlikte bakalım…

2. el telefonlarda “Bylock” alarmı!

Alacağınız telefon belki de daha öncesinde bir suçtan kaynaklı teknik takibe takıldı ise şunu hesaba katın; mesela ülkemizde terörle mücadele kapsamında “Bylock” adlı bir uygulamayı kullananlar ya teknik takibe ya da gözaltına alınıyor. Mesela gidiyorsunuz ya da internette bakınıyorsunuz, 4 bin Liralık bir telefon görüyorsunuz. Üstünde yazan fiyat ise bin 500 Lira. Daha az ödedim sanıp heyecanlanıyorsunuz… Peki düşündünüz mü hiç?Ya o telefonun ilk sahibi terörle mücadele kapsamına giren uygulamalar veya ciddi suçlu işlediyse? Bir de üstüne bunları sildiyse?

Peki diyelim ki böyle bir telefona denk geldiniz. Sonrasında neler oluyor? Kabak bize mi patlıyor? Gelin hiç bunlarla uğraşmayın, biz size nelere bakmanız lazım bir anlatım önce…

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her şeyden önce yapılması gereken IMEI numarasını kontrol etmek!

Hepinizin bildiği gibi elinize almış olduğunuz cihaza, o zamana kadar yüklenmiş tüm uygulamaları gösteren çeşitli programlar var. Fakat her şeyden önce yapmanız gereken şey; telefonun IMEI numarasını kontrol etmek olacaktır.

Hem Android cihazlar hem de iOS cihazlar için geçerli olan kod: *#06#

Siz bu kodu girdiğinizde telefonun IMEI numarası karşınıza çıkacaktır. Edinmiş olduğunuz IMEI kodunu e-Devlet üzerinden sorgulayarak, bu telefon kime ait? Çalıntı mı? Herhangi bir terör suçuna karışmış mı? Ya da teknik takipte mi? gibi tüm detayların hepsini oradan öğrenebiliyorsunuz. Unutmayın ki; herhangi bir cihazın IMEI koduyla oynama yapmakta bilişim anlamında suçtur.

Replika ürünlere dikkat!

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli detay; satın alma işlemini tanıdığınız, bildiğiniz bir yerden yapmanız. Bazı satıcılar ürünleri vitrine replika olarak, orijinale en yakın şekilde koyuyorlar ve fiyatı da uygun olduğu için insanlar bunu orijinalmiş gibi düşünüp tercih edebiliyor. Bu durumun önüne geçmek için cihazın mutlaka faturasının ve garanti belgesini olmasına özen gösterin.

2. el satış sözleşmesi

Önemli bir önlem olarak da telefonu satın alacağız yer ile aranızda 2. el telefon satış sözleşmesi imzalamanız. Hatta imzaladıktan sonra eğer tercih ettiğiniz cihaz Apple markası ise Google’a “Apple Garanti” yazıp Apple’ın kendi sisteminden cihazın seri numarası ile garanti durumunu sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulama işlemi maalesef Samsung, HTC gibi Android tabanlı cihazlarda bulunmuyor. Bu sebeple telefonun seri numarasını alıp, yetkili servise gidip kontrol ettirmeniz gerekiyor.

Kontrol edin

2. el telefon alırken cihazın bataryası çıkabiliyorsanız mutlaka çıkarın. Oradaki firma etiketlerini kontrol edin, vidaları gevşemiş mi ya da orada herhangi bir şey yırtılmış mı mutlaka satın almadan önce kontrol edin.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Hayatımızı Ele Geçiren Teknoloji ve 10 Çarpıcı İlustrasyon

Test zamanı

2. el cihaz alacağınız zaman internette sörf yapın, arka ve ön kamerasını flaşlı açıp kullanın ve şarjının ne kadar dayandığını kontrol edin. Bu işlemi bir 10-15 dakika boyunca yapmanız gerekir. 2. el alınan cihazlarda genelde batarya problemleri olur, şarj çabuk biter ve telefon kapanır. Bu durumun önüne geçebilmek için bu şekilde test edebilirsiniz.

iPhone’umu bul özelliğine dikkat!

iPhone cihazlarda önemli bir nokta var arkadaşlar. Cihazı mutlaka açıp içinde bulunan iPhone’unumu bul özelliğinin kapalı olmasına özen gösterin. Çünkü eğer bu özellik açıksa, o telefonu satan kişi de satın alan kişi de şifreyi bilmiyor demektir. Bahsettiğimiz şifre iCloud şifresi. Bu uygulamanın açık olması telefonun çalıntı olma ihtimalini yükseltiyor. Eğer telefon çalıntı ve siz de bu telefonu aldıysanız hiçbir biçimde telefon sıfırlama yapamayacağınızı ve uygulama yükleyemeyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Android cihazlarda güncelleme sıkıntısı

Android cihazlar güncelleme konusunda biraz sıkıntılı. Bu nedenle satın aldığınız cihazın en son Android sürümü olmasına özen gösterin.

Faturaya yansıtma karşılığında alınan telefonlar

Arkadaşlar bildiğiniz gibi operatörlerden faturaya yansıtma karşısında cep telefonu alabiliyorsunuz. Bazı operatörler senetli satışlarda veya başka satışlarda oraya bir madde ekliyor. Eğer bu senetler ya da ödemelerde gecikme olursa cihazı kapatıyorlar.

Kısa bir özet geçelim;

  1. Alacağınız telefonun IMEI kodunu mutlaka kontrol edin,
  2. IMEI kodunu e-Devlet’ten sorgulayın,
  3. Garanti durumunu ve cihazın ne kadar garantisi kaldığını öğrenin,
  4. Cihazı şarja takın, bütün butonlarını deneyin, mesela 10 dakika oyun oynayın,
  5. Son olarak 2. el telefon satış sözleşmesi yapmayı unutmayın.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Huawei Telefon Satışlarının Üretim Hızına İnanamayacaksınız!

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Ben açıkçası 2. El telefon almadım hiç ama almak isteyenler için bu bilgiler çok iyi teşekkür ederiz

  2. Bizi ülkemizdeki insanların telefonları nasıl kullandığını biliyoruz o yüzden ben pek sıcak bakmıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu