Hayata Dair

İkinci El Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle yaz aylarında bir numaralı kurtarıcımız olan klimalar, kavurucu sıcaklara karşı birebirdirler… Hava basıncını kullanarak bulunduğu ortama serin hava üfleyen klimalar yaz aylarında bu sebeple sıkça kullanılırlar. Çok fazla tercih edilmese de kış aylarında da ısınmak için kullanılırlar. Peki, klima alırken 2. el klima mı tercih edilmeli yoksa sıfır klima mı almak gerekir? Ya da ikinci el klima alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu haberimizde klimalar ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

İkinci El Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klimalar sıfır olsun, iyi kullanılmış ikinci eller olsun uzun ömürlü elektronik cihazlardır. Temizlik, montaj ve bakımlarını düzgünce yaptırdıktan sonra 2. el klima almanın hiçbir sakıncası yoktur. Aynı zamanda klima almayı düşünüyorsanız ikinci el klima alarak da tasarruf sağlamış olacağınızı da hatırlatmak isteriz.

Peki, 2. el klima alırken nelere dikkat edeceğiz?

Bu noktada dikkat etmeniz gereken ilk şey; almayı düşündüğünüz klimanın bakımlarının düzgün yapılmış olması ve temizlik konusuna önem verilmiş olunması… Eğer satın alacağınız ikinci el klimanın temizliği iyi yapılmamışsa bu sağlığınıza da zarar verebilir. Hatta bu temizlik olayı sıfır klimalar için de geçerlidir. Bu hastalığın bulaşmasına sebep veren bakteriler, klima filtrelerine yerleşirler.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: İkinci El Drone Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Zamanla temizliği ve bakımı yapılmadığı için de havaya karışarak hastalanmamıza sebep verirler. Bu hastalığın en büyük belirtileri kusma, bulantı, kuru öksürük ve ishaldir. Buna bir tür zatürre hastalığı da denebilir. Bakımsız ve temizliği yapılmayan klimalar sebebiyle bulaşan bu hastalığın insandan insana bulaşması gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer bu hastalık aynı ortamdaki diğer kişilerde de görüldüyse sebebi temizlenmeyen klima ve havalandırma sistemidir.

Bu sebeple klima alırken, özellikle de ikinci el bir klima alırken en dikkat edilmesi gereken nokta bakım ve temizliklerinin düzenli yapılmış olmasıdır. Kaliteli ve yabancı marka klima modellerini, bakım ve temizliği uygun şekilde yapıldıysa satın alabilirsiniz. Klimaların motor ömürleri bir hayli uzundur. Çok uzun süreler sorun çıkarmadan amacına hizmet edecektirler.

Montaj işlemleri

2. el klima alırken dikkat edilecek bir diğer nokta da klimanın montaj işlemlerinin dikkatlice yapılıyor olmasıdır. Bu sebeple güvendiğiniz bir servisten montaj yardımı almanızda fayda var. Size güven vermeyen bir kurum ya da şahısa montaj işlemi yaptırmanız ilerleyen zamanlarda hayal kırıklığına uğramanıza sebep verebilir. Klimalar da buzdolabı, çamaşır makinesi, kurutma makinesi gibi arızalandığında bir bakışta arızasını anlayabileceğiniz aletlerden değildirler.

Az önce yukarıda bahsettiğimiz gibi periyodik bakımları düzenli yapılmadığı taktirde birçok sorunu da beraberinde getireceklerdir. Klima çalışıyor gibi görünse de montaj işini çok iyi bilmeyen kişiler tarafından yapılırsa pek de hoşunuza gitmeyen kötü sonuçlarla karşı karşıya gelebileceğinizi belirtmek isteriz.

Klima servisleri

2. el klima alacaksanız bu satın alma işlemlerini güvenilir klima servislerinden yapmanızı öneririz. Bu sayede klimanızın temizliğinin en iyi şekilde yapıldığından emin olacak, klima arızası meydana geldiğinde de bu servisten ücretli/ücretsiz yardım alabileceksiniz. Klimanın motorunun iyi durumda olmamasıve bakımının yeterince iyi yapılmamış olması sebebiyle çok kısa sürede arıza meydana geleceğini hatırlatmak isteriz. Aynı zamanda bu sağlığınız için de zararlıdır. Bu sebeple güvenilir klima servislerinden alışveriş yapmanız doğru seçim olacaktır.

Sonuca gelecek olursak 2. el klima almanız bütçeniz için uygun bir tercih olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey bakımlar ve temizliktir.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: İkinci El Eşya Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. belgelerini saklamş bakımlarını eksiksiz yaptırmışsa kullanıcı alınabilir daha ekonomik olur bu şekilde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu