Ekonomi - Finans

İkinci El Eşya Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İkinci el piyasası, sıfır piyasası kadar hareketli. Neredeyse her şehirde spotçular için bir alan var. Aynı zamanda ikinci el satış yapan mağazalar ve internetten satış yapan binlerce insan… Peki İkinci el eşya alırken dikkat edilmesi gereken şeyler neler? Aklınızda tutmanız gereken çok önemli bilgileri sizler için derledik.

İkinci El Eşya Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ekonomik yetersizlik ikinci el piyasasının eski zamanlara göre canlanmasının en büyük sebebi diyebiliriz. Özellikle hayatımızda yer alan en temel ürünler (beyaz eşyalar, teknolojik ürünler, kıyafetler vs…) günümüzde alım gücünü bir hayli zorluyor. Bu sebeple de insanlar genellikle ikinci el ürünlere yöneliyorlar.P bir tanıdığınızın başına mutlaka gelmiştir ikinci el faciası… Peki bu faciadan nasıl yara almadan kurtulursunuz? Sizler için değerli olacağınız düşündüğümüz bilgileri derledik. Hadi başlayalım.

İkinci El Drone Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İkinci el ürün alacaklar için öneriler;

  • Bazı durumlarda ikinci el ürünler almak pek de mantıklı değildir. Bazı satıcılar “yeni gibi” adı altında neredeyse sıfır ürün ile yaklaşık fiyat belirlerler. Örneğin ikinci el bir telefon ile sıfırı arasında 100-200 TL kadar bir fark varsa bu durumda ikinci eli tercih etmeniz sizin için doğru bir seçim olmaz.
  • Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da alacağınız ürünün geriye kalan ömrü ve dayanıklılığı. Bu sebeple alacağınız ürünü parasını ödemeden önce mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Mesela; ikinci el bir telefon alacaksınız, eğer bu telefonu bir dükkandan alacaksanız mutlaka deneyin.

İkinci el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

  • İkinci el olsun, sıfır olsun, alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise ürünün ihtiyacınıza karşılık verip vermeyeceği… Örnekle açıklamak gerekirse; üç kişilik bir koltuğa ihtiyacınız varken düşük fiyatlı olduğu için iki kişilik bir koltuk almanız pek doğru bir karar olmayacaktır. Bu durumda yapacağınız alışveriş bütçeniz için de yararlı olmayacaktır.
  • Elektrikli ürünlerde biraz daha açık gözlü olmalısınız. Az önce yukarıda bahsettiğimiz kötü niyetli satıcılardan örnek verelim; Mesela bir çamaşır kurutma makinesi alacaksınız. Satıcı da sadece fişe takarak size “çalışıyor” dedi… O da ne eve gittiniz ürünü birkaç defa çalıştırdınız ve ürün çalışmıyor. Bu gibi elektrikle çalışan ürün alışverişlerinde konudan anlayan birinin yanınızda olmasına özen gösterin. Böylelikle uygun fiyata aldım diye sevindiğiniz ürün arızalandığında birde tamiri için harcama yapmamış olacaksınız.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Çamaşır Kurutma Makinesi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Gerçekten güncel dönemde öyle bir hale geldikki 2.el piyasası bile uçtu. Allah sonumuzu hayır etsin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu