Teknoloji

İkinci El Drone Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Drone satın almaya karar verdikten sonra ilanlar araştırmaya başladığınızda, özellikle ikinci el satan yerlere baktığınızda bir sürü seçenek göreceksiniz. Tek pilli, 2 pilli 3 pilli, yanında ekstraları olan dronelar, çantası olan, çantası olmayan, bütçenize göre istediğiniz almaya karar verebilirsiniz. Fakat satın alacağınız droneda ilk başta dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Bu konular neler mi? İkinci el drone alırken nelere dikkat etmeniz gerek, sizler için derledik.

İkinci El Drone Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İlanları araştırmaya başladınız, ilk başta dikkat etmeniz gereken şey çok düşük fiyatlı ilanların yayınlanması. Bunun ilk sebebi, satıcının iyi niyetli olmamasıdır ya da cihazı kırım yaşadığı için fiyatı düşürmüş olabilir.

Cihazın kasası

İkinci dikkat etmeniz gereken konu ise cihazın kasası. Eğer kasada kırık, çatlak, çizik varsa bunun sebebini araştırın. Satıcıyla mutlaka bu konuyu konuşun. Bu kırıkların neden olduğu, dış görünüşe verdiği zararın dışında içeride ne gibi hasarlar olduğunu araştırın, ona göre satın alın. Satın aldığınız drone ucuz olabilir ama tamiri daha yüksek fiyatlarda olacaksa bu droneu almaktan kaçının.

Bataryalar

Dikkat etmeniz gereken başka bir konu; bataryalar. Öncelikle satıcıya şunu sorun; “Bataryaların dolumu kaç?” bunu aplikasyon üzerinden de kontrol edebilirsiniz. Eğer çok fazla kullanılmış bataryalı drone satın alırsanız bataryalar belli bir ömre sahip olduğu için sizi yakın zamanda yarı yolda bırakabilir. O yüzden batarya dolumuna, bataryaların ömürlerine, sağlıklarına mutlaka dikkat edin.

Tek bataryalı ya da çok bataryalı setler alırken şunu yapabilirsiniz;

  • Bataryanın şişip şişmediğini kontrol edin. Yani yanlış kullanımdan dolayı batarya şişmiş olabilir.
  • Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise ölü hücre olup olmadığı… Bildiğiniz gibi droneların bataryalarının içinde hücreler var. Eğer bunlardan bir tanesi sağlıksız çalışıyorsa bataryayı kullanılamaz hale getiriyor. Bunu kontrol etmek için ya bataryanın üzerindeki güç tuşuna uzun süre bastığınızda ışıkların hepsini yanıp yanmadığına bakabilirsiniz. Eğer yanmayan bir ışık varsa bu hücrelerden birinin ölmüş olduğu anlamına gelir.

Cihazın tamir durumu

Satıcı ile yüz yüze ya da telefonla görüştüğünüzde mutlaka şunu sorun; “cihaz tamir gördü mü? Görmedi mi?” tamir görüp görmediğini kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Bunu kontrol etmenin yolu da yeni çıkan barı droneların vida oyuklarında güvenlik jeli olması. Yani kasa açılmışsa, vidaları çıkartmak için öncelikle bu yerlerin sökülmesi gerekiyor. Siz bunu gözle ya da parmağınızla hissederek anlayabilirsiniz.

Tamir görmüş cihazlarda özellikle sıvı teması olup olmadığını mutlaka kontrol edin, sorun ya da bilen birine kontrol ettirin. Kasayı açmasını bilen biri bunun olup olmadığını anlayabilir çünkü genelde droneların içinde cep telefonlarında olduğu gibi beyaz stickerlar vardır. Bu stickerlar sıvı teması ile karşılaştığında kırmızıya dönerler. Böylece sıvı teması olup olmadığını çok rahatlıkla anlamış olursunuz.

Sivil havacılık kaydı

Satıcı ile görüştüğünüzde mutlaka cihazın sivil havacılık kaydı olup olmadığını sorun. Sivil havacılık kaydı olması şart değil, bunu siz de kendiniz kaydedebilirsiniz. Fakat daha önce başkasının üzerine kaydedilmiş ve satış sonrası devir yapılmadıysa bir önceki satıcı bunu hurda ya da çalıntı olarak göstermiş olabilir. O yüzden buna mutlaka dikkat edin. Mümkünse satıcının yanında seri numarasını sistem üzerinden kontrol ederek önceden kayıtlı olup olmadığını ya da üzerinde bir çalıntı ya da hurdaya çıkarma gibi bir durum olup olmadığını mutlaka göz önünde bulundurun.

Drone ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Elektronik bir cihazın ucuzuna kaçmak sonradan çıkabilecek masrafları ikiye katlayabiliyor. Satın aldığınız drone ucuz olabilir ama tamiri daha yüksek fiyatlarda olacaksa bu droneu almaktan kaçının.

  2. Bende drone almak istiyorum. Bir arkadaşımın dronela çektiği tatil fotoğraflarını gördüğümden beri aklımda. O kadar güzel çekimler yapmıştı ki desim ben biye yapmayayım. Ama ikinci el alma kısmında tereddütlerim vardı. Bu yaZıyla daha rahat tercih edebilirim artık.

  3. İkinci el almak beni tedirgin eder yazı cok güzel ve dikkat etmemiz gereken tüm noktalar yazılmiş ama ben pimpirikliyim :) :/

  4. Sivil havacilik kaydi en onemlisi, 10.000 TL yi askin cezasi var belli bir agirligin uzerindeki dronelari kayitsiz ucurmanin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu