Hayata Dair

İkinci El Araç Alım-Satımında Dikkat Edilecek Hususlar

İkinci el araç alım-satımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken önemli noktaları bizler için Şebnem Tuna kaleme aldı. Kendisine verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz. 

İKİNCİ EL ARAÇ ALIM/SATIMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR NELERDİR?

Bit pazarına nur yağmaya başlayan şu günlerde sizlere araç alım/satım işlemlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini aktarmak istedim.

İkinci el bir araç alırken düşünmeniz gereken en önemli şey aracı satıp satamayacağınızdır. Tabii ki kimse satmak için bir şey almaz; ama, bu işin kara günü de var. İhtiyaç halinde hemen nakde dönebileceğiniz bir yatırım olmalı bu.

Dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise; üretimi durmuş ya da yaşadığınız ülkede artık desteği verilmeyen araçlardan uzak durmak. Tabii ki gönül ister ki bir Saab’a ya da bir Bravo’ya binelim. Olmaz mı? Tabii ki olur ama bozulduğunda ne olacak? Yedek parça? Tamir? Bence sıkıntılı ama tabii ki karar sizin.

ARAÇ DİZEL Mİ OLMALI? BENZİNLİ Mİ?

Günümüzde herkesin kafasını kurcalayan başka bir konu ise “Acaba araç dizel mi olmalı? Yoksa Benzinli mi?” Tipik bir mühendislik hesabı sonucu şöyle; eğer yılda 20 bin km sürecek ve aracı 3 yıl sonra satacaksanız, o zaman dizel araç yatırımı yapmanıza gerek yok. Otomatik ya da manuel alıp almayacağınıza kendi tercihinize göre karar vereceksiniz tabii ama sürücüye bağlı olarak bazı modellerde KM arttıkça şanzıman sıkıntısı çıkabiliyor. O yüzden bu konuyla ilgili ciddi bir çalışma yapmanız gerekiyor. Sonuçta, bin bir hevesle aldığınız aracınızın şanzıman problemi sizin çok üzer. Amman dikkat!

Artık adayınızı belirlediğine göre; mutlaka spesifik sorgu yapma zamanı geldi demektir. Araca özel plakadan kaza sorgulaması; hasar detayları, ekspertiz. Unutmayın! Eğer araçta satıcının dedikleri dışında bir şey çıkarsa, ücreti satıcı öder. Her ne şekil ve şartta olursa olsun, eksper kontrol ederse de; mutlaka motor, şasi ve plaka numaralarının ruhsatla uyuştuğundan emin olun. Aracın yedek anahtarlarını temin etmeyi unutmayın. Dünyanın bin bir türlü hali var ve çeşit çeşit olay yaşıyoruz. Çalıntı olmadığı ne malum arabanın? Değil mi ama?

NOTERE GİDİŞ

Ekspere gittikten sonra, eğer her şey tamamsa hemen notere gidip satış yapın. Araya süre koymayın. Ne malum aracın bu arada başına bir şey gelmeyeceği? Noterde satış yapılırken; bankayı karşı tarafın hesabına havale yapıp açıklamaya mutlaka “… plakalı araç bedelidir” yazın. Ödemeyi mutlaka satışı aldığınız kişinin hesabına yapın. Hatırlatalım; noter masraflarını alıcı öder. Eğer satıcıysanız sakın ha “Noter masraflarını yarı yarıya ödeyelim” şeklindeki yaklaşımlara pabuç bırakmayın.

TAŞIT TESLİM BELGESİ

Bu arada, biliyorsunuz, 13 Şubat 2018 tarihinden beri ikinci el araç alım/satımları da garanti kapsamına alındı. Yani bu şu demek; artık ikinci el alım & satım işlemleri sırasında “Taşıt teslim belgesi” düzenlemek gerekiyor ve bu belgede aracın kilometresi, detaylı değişen ve boyalı parçaları listelenmeli. Ayrıca araç 8 yaşını aşmamış ve 160 bin km altında ise mutlaka ekspertiz raporu almanız gerekiyor. Bu limiti aşmış olan araçlar ise garanti kapsamı dışında kalıyor.

Eminim okuyucularımızın bu konuyla ilgili tecrübeleri vardır. Ben de naçizane paylaşmak istedim. Unuttuğum, atladığım bir şeyler varsa yorumlara ekler misiniz?

Herkese keyifli okumalar, hayırlı alış ve satışlar dilerim.

ŞEBNEM TUNA 

İkinci El Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Dizel alacak arkadaşlara tavsiyemdir düşük model dizelden uzak durun derdi sıkıntısı bitmiyor aracınız ne kadar temiz olursa olsun illaki bir yerden patlak veriyor. Benzin candır:)

  2. Dizel alacak arkadaşlara tavsiyemdir düşük model dizelden uzak durun derdi sıkıntısı bitmiyor aracınız ne kadar temiz olursa olsun illaki bir yerden patlak veriyor. Benzin candır:) kelimelere harfi harfine katılıyourm :D

  3. Su günler de çok hareketli bir sektör olmasa da gerçekten dikkat edilecek bütün hususlar bu yazıda var yazanın emeğine sağlık

  4. Geçen yıl 40bin eden arabalar şimdi 60-70bin bandında satılıyo çok sıkıntılı şu zamanlarda ikinci el araç almak veya satmak…

  5. Bütün bunları bilmeme ve uyarmama rağmen bir yakınıma aracın 2. Sahibi sensin demişlerdi altından bir sürü şey çıktı Bir bilene danışmak şart gerçekten. Emeğinize sağlık ☺️

  6. Şu dönemde araba alıp satmak oldukça riskli bir iş gercekten. Bir ay öncesine kadar araba ararken tam aklımızda araba diyorduk ya fiyat konusunda ya da aracın bir sıkıntısı yüzünden kaç arabadan vazgeçtik hatırlamıyorum her şeyine dikkat etmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu