GündemSinema

İki Türk Filmi Venedik Film Festivali’nde Dünya Prömiyeri Yapacak

Türk Sineması için çok önemli bir adım; birbirinden harika iki Türk filmi 75. Venedik Uluslararası Film Festivali kapsamında dünya prömiyerini yapacak.

Türk Sineması için çok önemli bir adım; birbirinden harika iki Türk filmi 75. Venedik Uluslararası Film Festivali kapsamında dünya prömiyerini yapacak.

Türk Sineması’nın başarılı yönetmeleri Uluslararası Film Festivalinde yer alacak. Mahmut Fazıl Coşkun, ”Anons” isimli filmi ile Emre Yeksan’ın ”Yuva” filmi 75. Venedik  Uluslararası Film Festivali kapsamında yarışacak ve prömiyer yapacak 3 filmden birisi seçildi. Mahmut F. Coşkun daha önce 2 filmi ile de ödül almıştı; ‘Uzak İhtimal’ ve ‘Yozgat Blues’

Yönetmenleri Tanıyalım

Mahmut Fazıl Coşkun

01.01.1973 doğumlu
Yıldız Teknik Üniversitesi – Elektrik Mühendisliği mezunu
Kaliforniya Üniversitesi – UCLA Film, TV ve Dijital Medya bölümünü 2000 yılında bitirdi.
2000’li yıllarda belgesel film yönetmenliği yapmaya başladı.
2009 yılında ”Uzak İhtimal” isimli, uzun metraj filmini çekti. Uzak İhtimal filmi ile bir çok ödül kazandı; İstanbul Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivalleri’nde En İyi Yönetmen Ödülü, Rotterdam Film Festivali Altın Kaplan Ödülünü aldı.
2013 yılında ise ”Yozgat Blues” isimli filmini çekti ve bu film, 61. San Sebastian Film Festivali kapsamında dünya prömiyerini yaptı. Bu filmi ile de bir çok ödül kazandı; 20. Adana Altın Koza Film Festivali ve 4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü ve 18. Sofya Film Festivali’nde En İyi Balkan Filmi Ödülü aldı.
2017 yılında yönetmenliğini yaptığı ”Anons” filmi, Coşkun’un 3. uzun metrajlı filmidir.

75. Venedik Uluslararası Film Festivali

Anons Filminin Konusu

1963 yılının Mayıs ayında Ankara’da başlayacak olan bir darbe vardır ve bu darbenin İstanbul ayağında olan 4 komutan görevlidir. Bu 4 komutan etkili bir bildiri hazırlayıp halkı yanlarına çekeceklerini düşünürler ve tüm medyada yer alacak bir bildiri hazırlarlar fakat işler istedikleri gibi gitmez.

Emre Yeksan

1981 yılında İzmir’de doğdu.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Fransa Sorbonne Üniversitelerinde sinema alanında eğitim aldı.
Yapımcılığını yaptığı filmler ise şunlar: Şark Oyunları 2009, Unutma Beni İstanbul 2010, The Island 2011, Sesime Gel 2014, Salı 2015
Yönetmenliğini yaptığı filmler: Körfez 2017, Yuva 2018

75. Venedik Uluslararası Film Festivali

Yuva Filminin Konusu

Birbirinden uzaklaşmış iki erkek kardeşin öyküsü anlatılmaktadır. Ormanın içinde kendi başına, herkesten uzak bir şekilde yaşamayı seçmiş bir ağabey ve onu alıp şehir hayatına götürmeyi hedefleyen kardeşin, abisi ile arasındaki bağ anlatılıyor.

Yönetmen Coşkun ve Yeksan’ı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Türk Sineması’nın Tarihi ile İlgili Merak Edilenler Burada!

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu