SON DAKİKA

İkarus Sendromu Nedir?

ohaaa
İkarus Sendromu Nedir?

Eğer adrenalin sporu yapan bir çevreniz varsa, İkarus Sendromu ‘nu çok duyarsınız, “çok iyi sürücü aslında fakat İkarus Sendromu’na yakalandı.” Peki nedir bu İkarus Sendromu?

İkarus Sendromu

İkarus Sendromu, araç kullanan kişilerin, kendilerine fazlaca güven duyması, yaptıkları işe gereken güvenlik önlemleri alınmadan, aşırı riske girmeleri halidir. Zaman içerisinde edinilen tecrübeler, kazanılan başarılar, o güne kadar herhangi bir ciddi sorun yaşanmaması, o zamana kadar alınan bütün kararların doğru çıkması ve olumlu sonuçlar vermesi sonucu oluşan kendine güvene bağıl olarak, o andan sonra da her anın doğru olacağı ve riskin bertaraf olacağı anlamına gelmiyor.

İkarus Sendromu, özellikle adrenalini yüksek sporları gerçekleştiren sporcularda; araba yarışçılarında, pilotlarda, motosiklet sürücülerinde görülmektedir. Özellikle spora yeni başlayan, kısa süre içerisinde “Ben bu işi kaptım, ben oldum” diye düşünen sporcuların kısa zaman içerisinde, kendilerine olan aşırı güvenlerinden dolayı kazalara, hatta hayat kayıplarına olmaktadır.

Vakt-i zamanında şirketler, holdingler, işletmeler, çok başarılı olduklarında piyasada yerlerini sağlama aldıklarını, markalarının herkesçe bilinir olduğunu düşünürler. Bu da kimi zaman, kendilerine aşırı güvenmelerine sebep olur ve kendilerini geliştirmeye ihtiyaç duymaz, piyasadaki yerlerini garanti olarak görür, yeniliklere açık olmaz ve yeni yatırımlar yapmaz, vizyonunu geliştirmekle uğraşmaz. Zaman içerisinde bu firma için büyük kayıplara yol açar.

Peki, nedir bu İkarus Sendromu’na isim veren hikaye?

İkarus sendromu

İkarus Sendromu , Daidalus ve İkarus’un Hikayesi

Daidalus ve İkarus, Yunan mitolojinde yer alan kahramanlardan, baba ve oğlu.

Üstün yetenekli bir sanatkar olan, mimar ve heykeltıraş Daidalus, oğlu İkarus’u kanatlandırıp uçurmayı başardı. Fakat bu olay başladığı gibi mutlu sonlanmadı.

Daidalus, Girit’e, içine girildiğinde bir daha çıkılması mümkün olmayan ünlü Labyrinthos’u inşa etti. Fakat oğlu İkarus’la birlikte bunun ilk kurbanı oldu. Baba –oğul, Girit kralı Minos tarafından Labyrinthos’a hapsedildiler. Minos’un karısı Pasiphae onları kurtardı. Daidolos oğlu için omuzlarına balmumu ile tutturulan tüylerden kanatlar yaptı ve İkarus bunlarla uçtu.

Yalnız, Daidalus, oğluna, güneşe fazla yaklaşmamasını söyledi. İkarus, kanatları taktı ilk denemede havada asılı kalmayı başardı, ikinci denemede biraz daha yükseldi. Her deneme de yükselmesi artıyor ve bundan çok keyif alıyordu. İkarus kendisini bu başarıya o kadar çok kaptırmıştı ki, babasının tembihini unuttu ve güneşe çok fazla yaklaştığı için balmumundan yapılmış olan kanatları eridi. Kanatsız kalan İkarus, Sisam (Samos) adası yakınında denize düşerek boğuldu. Düştüğü denize İkarion Denizi ismi verildi. İkarus’tan sonra bir süre daha yaşayan babası Daidalus da, oğlu İkarus’un düşüşünü tasvir etmeye iki kere teşebbüs ettiyse de, her ikisinde de acısı buna engel oldu. İkarus’un düşüşü birçok kabartma ve tablolara konu olmuştur. Ve hatta yukarıda belirtildiği üzere, psikolojik bir sendroma da ismini vermiştir.

Olympos Treniyle Yolculuk – 2 yazısını okumak için tıklayın

Yorumlar

4
Kimler Neler Demiş?

Yorum yapmak için Giriş yapınız.
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
NlnOrybasak1881Sinem Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sinem
Editor

Hmm çok tehlikeli işler bunlar..

basak1881
Üye
basak1881

bayılıyorum mitolojiye….

basak1881
Üye
basak1881

SADİ ŞİRAZİ ” Aşka uçarsan kanadın yanar ”
HZ. MEVLANA ” Aşka uçmazsan, kanat neye yarar ”
YUNUS EMRE ” Aşka vardıktan sonra, kanadı kim arar “

NlnOry
Üye

Çok tehlikeli

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

26 Ağustos 2018, 21:54

Erkeklerin Hoşlanma Belirtileri

Erkekler bir kadından hoşlandıklarında karşı tarafa hangi sinyalleri verir, neler yapar, neler yapmaz? Erkeklerin hoşlanma belirtileri nelerdir? Erkeklerin hoşlanma belirtileri neler, sizler için derledik! Bakamayan erkek! Eğer karşınızda gerçekten çapkın bir erkek varsa bakışlarındaki gerçekliği ölçmeniz çok zor, şimdiden geçmiş olsun. Dikkat, dikkat! Sevgili hanımlar, kadınlarla sıkı fıkı olan ve...

Devamını Görüntüle