in , ,

Kamp Alanları, Gezilecek Yerler, İğneada Longoz Ormanları

İğneada Longoz Ormanları

“İstanbul’a yakın mesafede nerede kamp atabilirim?” sorularını sıkça duyar olduk. Bu yazımız tüm cevapları kapsamıyorsa da aklınızda bulunsun. İğneada Longoz Ormanları İstanbul’un hemen yakınında.

İğneada Longoz Ormanları Nerededir?

Kırklareli ilinde bulunan İğneada Longoz Ormanları, İstanbul’a 230 km mesafededir. Demirköy ilçesine bağlı bulunan İğneada’ya ulaşım, İstanbul – Edirne Tem yolunun, Çerkezköy çıkışından Saray –Vize – Poyralı – Demirköy güzergâhı üzerinden sağlanabilir. Rotanın son bölümü ormanlık araziden geçiyor. Bu rota ile 3.5 saate İğneada’ya varabilirsiniz.

İğneada Longoz Ormanları

Longoz nedir?

Longoz, diğer ismi ile subasar ormanı, denize doğru akan derelerin taşıdıkları kumların, kıyı hattında birikmesiyle bu derelerin denizle birleştikleri yeri kapatmasıyla biriken su ile göl oluşması ve ekosistemin gelişmesidir. Sadece belli bitki ve hayvan türleri bu bölgede yaşayabilir. Longoz ormanları, nadir bulunabilen bir sistemdir. Türkiye’de Kırklareli – İğneada Longozu, Sakarya – Acarlar Longozu, Sinop – Sarıkum Longoz ormanları bulunur.

İğneada Longoz Ormanları Hakkında:

2007’de milli park statüsüne alınan İğneada Longoz Ormanları dahilinde Erikli Gölü, Mert Gölü, Pedina Gölü, Hamam Gölü ve Saka Gölü bulunmaktadır. Bu sistemin devam edebilmesi için, su olması şarttır. Su ile gelen organik madde ve minareler sayesinde toprak verimlidir. Bölge, göçmen kuşların uğrak noktasıdır.

İğneada Longoz Ormanları

İğneada’da Nerede Kamp Yapılabilir?

Yaz aylarında tatil bölgesi haline gelen İğneada’da en çok ve kolay ziyaret edilebilen bölge, Mert Gölü Mesire Alanı’dır, İğneada’nın en bilinen kamp alanıdır. Tuvalet ve su imkanlarının olduğu alanda çadır kurma imkanınız bulunuyor. Bölgede çok sayıda pansiyon ve otel seçeneği de bulunuyor tabi. Alışveriş yapabileceğiniz market, restoranların çoğunluğu sahil kısmında.

İğneada’da yürüyüş yapmak için çok keyifli parkurlar bulunuyor. En uzun olanı ise Limanköy – İğneada arasında bulunan ormanlık alandan geçiyor.

İğnada Longoz Ormanları

İğneada’da Görülecek Yerler:

Dupnisa Mağarası

İğneada yakınında görülmesi gereken yerlerden biri Dupnisa Mağarası. İğneada’ya 53 km mesafede bulunan mağara, sulu ve kuru olarak ikiye ayrılır. Yarasaların üreme döneminde mağaranın kısa bir bölümü ziyarete açık oluyor.

Sislioba, Beğendik Köyleri

Bulgaristan sınırında bulunan yürüyüş yapabileceğiniz köyler

Limanköy Feneri

İğneada’ya 4 km mesafede olan Limanköy’de bulunan tarihi fener, Karadeniz’in en batısında bulunan deniz feneridir.

Kamp Alanları, Gezilecek Yerler, Yedi Göller Milli Parkı

shallwetr@gmail.com adresine içerikle ilgili görüşlerinizi belirtebilir, haberi paylaşmak isterseniz sayfada bulunan sosyal medya ikonlarını kullanabilirsiniz.

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünyanın En Maceralı Seyahat Noktaları

Dünyanın En Maceralı Seyahat Noktaları

Büyüleyici Sualtı Fotoğrafları