Sağlık

İçi Kırmızı Elma- Posof-Badele Elması

Bugün bizler için Bülent Tan yazdı. İçi kırmızı elma ile ilgili bizleri bilgilendirdiği için kendisine teşekkür ediyoruz. İçi kırmızı elma nerede yetişir? Faydaları nelerdir? 

İÇİ KIRMIZI ELMA NEREDE YETİŞİR?

Merhabalar…Ardahan’ a giderken uçakta tanıştığım turist kafilesinden benimde ilk kez duyduğum ve merak ettiğim Ardahan Posof’ da yetişen içi dışı kırmızı elmadan bahsetmek istiyorum. Ardahan’ın Posof ilçesinde yetiştirilen ve içinin de dışı gibi kırmızı oluşuyla dikkatleri üzerine çeken elma, coğrafi işaret olarak tescil edildi. Posof Belediyesi ile Ardahan Ticaret ve Sanayi Odasınca yürütülen çalışmalar sonucunda bahsi geçen meyve “Posof-Badele elması” olarak nihayetinde tescil edildi.

İÇİ KIRMIZI ELMA İLE İLGİLİ BİLGİLER

İçi kırmızı elma Ardahan’a özgü bir elmadır. Ardahan’ın Posof ilçesinde yetiştirilir. İçi de kırmızı olan elmanın 5 yıla yakın süredir emektar bir avuç köy halkının kendi imkanları ve tecrübeleri sayesinde üretimine başlandı. Bu hale getirene kadar olan çabaları ve titizlikleri onların başarı öykülerinin en önemli katkısıdır. Olgunlaştıktan sonra içi kırmızı bir renge dönüşür.  Posof ilçesine has bu elma çeşidini yiyenlerin enfes tadı ve görseli nedeniyle beğenmemesi mümkün değil bence. Düşünsenize emek ve sevgi ile üretim yapılan bir meyveyi…. Bu elma çeşidinin ham hali kırmızı değilken olgunlaştıktan sonra kan kırmızı bir renge dönüştüğü gözlenmektedir. Ayrıca bu elma çeşidinin dışının rengi de içi gibi kan kırmızı olmaktadır.

İÇİ KIRMIZI ELMANIN FAYDALARI

 • Bilinen en önemli faydası şeker hastalığına iyi geldiğidir.
 •  Diğer elmalarda da olduğu gibi dişlerin temizlenmesinde katkıda bulunur.
 • Elmayı ısırdıktan sonra çiğnemeye başladığınızda tükürük salgılarını harekete geçirip uyarır, ağızdaki bakteri miktarını azaltarak diş çürümelerini büyük ölçüde düşürür.
 • Kabuklarındaki zengin lif kaynağı nedeniyle bağırsak kanserini önleyici etkiye sahiptir.
 • Bağırsak parazitlerine iyi gelerek kabızlık sorununu giderir.
 • Vücudumuzun hemen hemen her bölgesine faydasını da yemeklerin kolay sindirilmesine yardımcı olmasından anlayabiliriz.
 • Midedeki safra asitlerini emerek karaciğer ve 12 parmak bağırsağına inanılmaz bir faydası olduğu bilinmektedir.
 • Vücudu toksin maddelerinden arındırarak karaciğeri temizlemesinde de etkisi fazladır.
 • Kandaki kolesterol miktarını düzenlemeye katkısı olduğunun gerçeği de yadsınamaz.
 • Bağışıklık sitemimizi kuvvetlendirir.

BÜLENT TAN 

Elmanın Faydaları Hakkında

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Mükemmel Bi haber Elmayı gördüğüm an kızım için nerden bulabilirim diye düşündüm asırı seviyo ve bu elma süper görünüyo… Faydaları önemli gerek dişler acısından, gerek seker annemde mevcut.. benım için önemli bi içerik olmus

 1. Amasya Elmasını çok severdim ben lezzetli ve içi diğerlerine göre beyaz diye, bunu ilk defa duydum bulursam denemek isterim :D

 2. Hiç görmedim ya ama görüntüsü çok güzel gözüküyor. Faydaları zaten oldukça fazla. Denemek lazım.

 3. Elbette doktorlar yaniliyor olamazdi koyu renkli gidalarin tuketilmesi konusunda
  Bilhassa kirmizi ve mor
  Keza kendim bu renkteki gidalari tuketirken bile mutlu oluyorum

 4. Gerçekten çok faydalı bir meyveymiş ve ilk defa duyuyorum. Merak kısmı ise fazlasıyla mevcut. Tadını cidden merak ettim. Umarım birgün yolumuz düşer ya da bir yerde denk gelir de deneme şansım olur. Bu değerli bilgiler içine emeğine sağlık Bülent Tan. :)

 5. İçi kırmızı elmayı daha önce yemiştim ama bu kadar fazla faydasının olduğunu bilmiyordum. Teşekkür ederim bu değerli bilgiler için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu