Hayata Dair

İçerik Yazarlığı ile Para Kazanmak

Ben içerik yazarlığı yapmaya icerik.net ve wmaraci.com gibi siteler için yazarak başladım. Daha önceleri kazancım 400-500 TL’yi aşmazdı. Daha sonraları İcerikbulutu.com, İcerik.com, Roipublic, Wordapp adlı sitelerle çalıştım. Bunlar genellikle e-ticaret siteleri ile çalışıyor. Ben ürün tanıtımı yapıyorum bunlara. İçerik yazarlığı yapmak için iyi bir Türkçe ve iyi bir araştırma becerisi şart fakat bu firmaların yazılarda istediği belli başlı kurallar var. Mesela ürün içeriği yazarken tüketiciye direk olarak hitap edemiyorsunuz (yapabilirsiniz edebilirsiniz demek yasak onun yerine yapılabilir ve edilebilir deniyor) fakat bu kural blog için istenen yazılarda esneyebiliyor.

İçerik Yazarlığı – Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genellikle yazı bir call to action yani kişileri satın almaya yönlendirecek bir cümle ile bitiyor. Öte yandan yazının hepsinde tek bir zaman kipi kullanılıyor. Ya geniş zaman ya şimdiki zaman eklerini kullanmak durumundasınız. Her içerikte farklı sayıda anahtar kelime kullanmak gerekiyor. Bu anahtar kelimeler alıcı tarafından veriliyor. Tabii yazıların formatları markadan markaya değişiyor. Mesela bir e-ticaret sitesi farklı bir format isterken diğer siteler farklı bir format isteyebiliyor.

İçerik Yazarlığı – Ücretlendirme Politikaları

Ücretlendirme konusu ise ayrı bir mevzu aslında. İcerik.com sabit bir ücretlendirme politikası güdüyor ve deneyimli ve uzman yazarlara farklı ücretler uyguluyorlar ama 500 kelimelik bir içerikten ortalama 20 TL veriyor burası. Fakat icerik.com’da her zaman yazacak bir şey bulamayabiliyorsun. Bir de günde üstlenebileceğin içerik sayısını 5 ile sınırlıyor. İcerikbulutu.com bu konuda en iyi web sayfası belki de İcerikbulutunda birçok markanın ürün tanıtımlarını üstlenebiliyorsun.  İcerikbulutu ücretlendirme konusunda 500 kelimelik bir içerik için 17.5 TL veriyor fakat yarından itibaren bu sistemi değiştiriyor. Mesela benim yazar kadrom uzman yazar burada ve o nedenle yazdığım ortalama kalitedeki bir içerik için 20 TL, iyi yazdığım bir içerik için 23 TL alacağım. Öte yandan genel bir zam da olacak yakın zamanda.

Ek Detaylar

Diğer bir site Roipubublic, bunu yakın bir arkadaşıma da önerdim o da şu an bu site ile çalışıyor. Bu site aylık en az 25 içerik yazmanı istiyor 600 TL karşılığı 100 tane yazarsan 2800 TL veriyor fakat onlar ücretlendirme yaparken kelimeyi değil içerik sayısını baz alıyor. Bu da olumsuz bir durum gibi gözüküyor. Örneğin 25 tane 1000 kelimelik içerik yazıp da 600 TL alırsan birim başı ücret diğerlerine göre daha az olabiliyor. Öte yandan bu sitenin istediği biraz daha teferruatlı olabiliyor. Htmal kodları falan işin içine giriyor. Kalın yazmak yerine kelimeyi <strong> kelime </strong> şeklinde yazabiliyorsun. Ayrıca paragraflar için de benzeri bir durum var. Bir de wordapp var fakat bunda çok fazla içerik yok şu an. Euro üzerinden ücretlendirme yapmasına rağmen para kazanma şansı düşük.

İş Stresi İle Başa Çıkma Yöntemleri

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Çok bilgilendirici bir içerik olmuş fakat ücretlerin bu kadar düşük olması üzdü. İçerik yazarlığı hiç kolay bir iş değil, sürekli türetmek gerekiyor :(

  2. Faydalı bir makale olmuş. İş arayanlara ek gelir ihtiyacı hissedenlerin faydalanması gerekiyor. Ellerinize sağlık

  3. güzel bir şey aslında. ama ben kendimi kelimelerle ifade edebilen biri değilim. biri bana kelimelerle açıklama yaptıpunda hep yavan kalıyor gibi geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu