Sağlık

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu geceleri ve yatarken baş gösteren bir sinir sistemi hastalığıdır. Çok sık görülen nörolojik bir hastalıktır fakat teşhis edilmesi kolay olmadığından rakamsal oranı düşüktür.

 

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendorumu; erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülüyor. Yaşlanma ile birlikte görülme oranı da artmaktadır. Tarif edilmesi biraz zordur, bacaklarda uyuşma, karıncalanma, bir hareket etme isteği ve rahatsızlık veren bir his şeklindedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?

Hastadan hastaya ve dönemden döneme de farklılık göstermektedir. Kalıtımsal olarak görülür. Aile bireyleri huzursuz bacak sendromu olduklarının farkında olmadıkları için dile getirmeyebilirler bu nedenle de ailemde yok dense de bu, kişinin ailesinde olmadığı anlamına gelmiyor. Bir başka neden de demir eksikliğinden kaynaklıdır. Şeker hastalığı, B12 Vitamini eksikliği, Bel fıtığı gibi bazı hastalıkların seyri sırasında da ortaya çıkabilir. Hastaların şikayetleri akşam ve gece saatlerinde ortaya çıkar. İstirahat halinde iken bacaklarda garip bir his olur ve kişiler rahatsızlık duyarlar. Sürekli bir hareket etme isteği görülür. Uzun süre hareketsiz kalma durumlarında kendini gösterir. Örneğin; sinemada, uzun otobüs yolculuklarında, uzun süre uzanıp dinlenirken ve hatta uyku sırasında da istemsiz bacak hareketleri şeklinde görülür. Tedavisi mümkün ve kolay olan bir hastalıktır.

 

Ayva Meğerse Mucizevi Bir Meyveymiş! Devamı Bu Linkte!

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu