in ,

Huzurlu Ve Mutlu Bir Hayat İçin Yaşam Ritüelleri

huzurlu ve mutlu bir hayat için

Hayat uzun aynı zamanda kısa bir yol. Bu yolda ilerlerken günlük koşturmacalar içinde kendimizi kaybettiğimiz, strese girerek hayatı kendimize dar ettiğimiz nice an oluyor. Bu kaostan kurtulmak ve hayatı daha iyi yaşayabilmek, zihnimizi arındırarak hayat içinde huzurlu adımlar atabilmek için yapabileceğimiz bazı yaşam ritüelleri var. Bunları yaparak huzurlu ve mutlu bir hayat yaşamak mümkün. Ancak buna kendimizi hazırlamak, inanmak ve çabalamak gerek. Gelin hep birlikte huzurlu ve mutlu bir hayat için uygulanabilecek yaşam ritüellerine bir göz atalım.

HUZURLU VE MUTLU BİR HAYAT İÇİN YAŞAM RİTÜELLERİ

  • YALNIZLIK RİTÜELİ- SESSİZLİK

Yalnızlık ve sessizlik yaratıcımız yani ana kaynak ile bağlantı kurmanın en güzel yoludur. Evrenin sınırsızlığı açığa çıkar. Sessizlik derin bir iç huzur, sınırsız enerji ve iyilik halidir.

  • FİZİKSELLİK RİTÜELİ- FİZİKSEL BAKIMIN GÜCÜ

Bedenimize önem vermek, aynı zamanda zihnimize de önem vermektir. Bilgeler, fiziksel potansiyellerini ortaya çıkarmak, güçlü olabilmek ve dinamik kalabilmek için yoga disiplinini uygular. Yoga içimizdeki canlı kaynakları açığa çıkarır. Yalnızca bedeni gençleştirmez aynı zamanda zihnimizin de odaklanma işlemini doğru şekilde yapabilmesini sağlar.

  • YAŞAM GIDASI RİTÜELİ- SAF BESLENME

Vejeteryan bir beslenme çeşididir. Taze sebze, meyve ve tahıllardan oluşan bir beslenme düzeni uygulanır.

  • BEREKETLİ BİLGİ RİTÜELİ

Burada amaç yaşam boyu öğrenmeyi desteklemektir. Öğrendiklerimizi kendimizin ve çevremizdekilerin iyiliğini baz alarak geliştirmek asıl noktadır. Bereketli bilgi ritüeli, hayatın öğrencilik duruma gelmekle ilgilidir. Günde yarım saat okumak çok önemlidir. Bazı kitaplar sadece okunur, bazılarının içindeki bilgiler çiğnenir, bazı kitaplarsa içindeki bilgilerle beraber bütün halde yutulur. Kitaplar aslında içimizdekiler görmek içindir. Bu şekilde aydınlanırız.

  • KENDİ HAKKIMIZDA DÜŞÜNME RİTÜELİ

Düzenli olarak kendimizle ilgili düşünmemiz gereklidir. Bunun için zaman ayırmalı ve bu iç gözlemi bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Yarınımızı iyileştirmemizin, geleceğimizi aydınlatmamızın tek yolu bugün neyi yanlış yaptığımızı bilmekten geçer. Hatalarımız yaşamımızın bir parçasıdır ve gelişmemiz için gereklidir. Mutluluk doğru kararlarla gelir. Doğru kararlar deneyimle, deneyim ise yanlış kararlarla ortaya çıkar.

  • ERKEN UYANMA RİTÜELİ

Doğunun kadim kültüründe “güneş, ruha açılan kapıdır” denir. Uyumadan önceki on dakika ile uyuduktan sonraki on dakikanın bilinçaltının üzerinde etkisi büyüktür. Huzurlu ve ilham verici düşünceler bu süreler için zihne programlanır. Olumlu şeyler düşünmenin önemi büyüktür. Tüm sahip olduklarımız için şükretmeliyiz. Şükür listemizin üzerinde çalışmalıyız. Güzel müzikler dinlemeli. Güneşin doğuşunu izlemeliyiz. Doğada kısa yürüyüşler yapmalıyız. Ne de olsa erken kalkan yol alır derler. Bilgeler, sabahın erken saatlerinde mutluluk özlerinin uçuştuğunu düşünür ve onları içimize çekmemiz gerektiğini söyler. Ve içlerinden gelse de gelmese gülmek gerektiğini vurgularlar. Wiliam James, mutlu olduğumuz için gülmeyiz, güldüğümüz için mutlu oluruz der.

HER GÜNÜMÜZÜ SON GÜNÜMÜZ GİBİ YAŞARSAK YAŞAM SİHİRLİ BİR HAL ALIR. 

  • MÜZİK RİTÜELİ

Her gün mutlaka müzik dinlemeliyiz. Kendimizi yorgun ya da mutsuz hissettiğimizde müzik dinlemek iyi gelir.

  • SÖZCÜKLERİ TEKRARLAMA RİTÜELİ

Mantra denilen şey, pozitif bir etki yaratmak amacıyla birbirine eklenmiş kelimelerin oluşturduğu bir dizedir kısaca. Sanskritçe man-zihin tra-özgürleştirici demektir. Biz bütün gün ne üzerinde düşünüyorsak oyuz.

  • AHENKLİ KARAKTER RİTÜELİ- ÜRETKENLİK- ŞEFKAT- SABIR- TEVAZU- DÜRÜSTLÜK-CESARET

Bir düşünce ekeriz, bir eylem biçeriz. Bir eylem ekeriz, bir alışkanlık ortaya çıkar. Bir alışkanlık gelir, bir karakter oluşur. Bir karakter ekeriz ve kaderimizi yaratırız.

  • SADELİK RİTÜELİ

Bir ritüel sade bir yaşam gerektirir. Önceliklerimizi belirlemeli ve gerçekten anlamlı olan faaliyetlere odaklanmalıyız.

Huzurlu ve mutlu bir hayat için yaşam ritüellerini öğrendikten sonra mutlu ve pozitif olmanın yolları yazıma göz atabilirsiniz.

Mutlu Ve Pozitif Olmanın Yolları

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

android 11 apk kurmayı zorlaştırıyor mu

Android 11 APK Kurmayı Zorlaştıracak mı?

Havale ve eft arasındaki fark

Havale Ve Eft Arasındaki Fark Nedir?