in

Hürriyet Kahramanı: Resneli Niyazi Kimdir?

Hürriyet Kahramanı Resneli Niyazi Kimdir

Ahmet Niyazi Bey veya Resneli Niyazi Bey 1897 yılında Makedonya’nın Resne şehrinde doğmuş bir Türk askerdir. Aslında Arnavut’tur fakat kendisine Türk demektedir.

Ahmet Niyazi Bey veya Resneli Niyazi Bey 1897 yılında Makedonya’nın Resne şehrinde doğmuş bir Türk askerdir. Aslında Arnavut’tur fakat kendisine Türk demektedir.

Resneli Niyazi Bey; emrindeki bir kaç askeri ile birlikte dağlara çıkarak Abdülhamit dönemindeki istibdad yönetimine baş kaldırıp, Meşrutiyet’in ilanında öncü olması ile bilinir. Mustafa Kemal ATATÜRK, Niyazi Bey için şu sözleri söylemiştir: ”Eğer Meşrutiyetler olmasa idi, Cumhuriyet olamazdı. Resneli Niyazi gibi Meşrutiyet önderlerine çok şey borçluyuz!”

Meşrutiyet’in İlanında Etkili Bir Kahraman!

Niyazi Bey Manastır Askeri İdadisi’nde eğitim aldıktan sonra Harbiye Mektebini bitirdi ve Teğmen rütbesi alarak 1897 yılında gerçekleşen Osmanlı-Yunan Savaşına katıldı. Üstün başarıları sayesinde kendisine üsteğmen rütbesi verildi. Balkanlarda baş gösteren Sırp ve Bulgar ayaklanmalarını bastırmak için görevlendirildi ve gösterdiği kahramanlıklardan ötürü kol ağası ( yüzbaşı) ünvanını aldı. Daha sonra Balkanlarda örgütlenmeye başlayan İttihat ve Terakki Cemiyetine katıldı. Balkanlardaki bu karışıklığın ve baş kaldırıların nedenlerini Osmanlı Devletinin kötü yönetimine bağlayan İttihat ve Terakki Cemiyeti, 1908 yılında Niyazi bey önderliğinde Ohri yakınlarındaki bir dağa çıkarak ayaklanma başlattılar. Kendilerinden 3 gün önce dağa çıkan Binbaşı Enver Bey ile birlikte mücadeleye başladılar. Sultan Abdülhamit’e telgraf çekerek kararlılıklarını gösterdiler ve nihayet 2. Meşrutiyet ilan edilmiş oldu. Bu başarılarından dolayı kendilerine ” Hürriyet Kahramanı” denilmeye başlandı. Resneli Niyazi Bey hiç bir zaman rütbe ve mevki peşinde koşmamış, sade bir hayatı tercih etmiştir.

Niyazi Bey Geyiği!

Niyazi Bey ve yanındaki askerler dağa çıktıkları sırada kendilerine katılan bir grup ve bir geyik vardır. Bu geyik 2 yaşında dişi bir geyiktir ve topluluğun en önünde yürümektedir. Geyik çok canayakın, insancıl ve sevimlidir. Geyik adeta onlara bir yol gösterici gibi davranmaktadır, bu yüzden geyiği Allah’ın bir lütfu ve müjdecisi olarak kabul ederler. Artık gittikleri her yerde bu geyikte vardır. Çekilen hatıra fotoğraflarında da geyik vardır ve poz vermektedir, bu durumu duyan halk heyecanla Niyazi Bey’in Geyik ile İstanbul’a gelmesini bekler. Halk geyiğe çok fazla merak duyar ve onu görmeye gelir. Geyik bir apartmanın bodrum katına kapatılarak 1 kuruş karşılığında gösterime sunulur. Geyik daha sonra zayıflar ve kötü duruma düşer, öldü mü yoksa kesilerek bir lokanta’ya mı satıldı bilinmez! Taksim Gezi Parkı’na heykeli dikilir ve anısı orada yaşatılır.

Resneli Niyazi’nin Ölümü!

Balkan Savaşı sırasında birlikleri ile birlikte orduya atıldı. Balkan Savaşı sonucu memleketi Makedonya kaybedilince 17 Nisan 1913 yılında İstanbul’a gitmek için Arnavutluğa bağlı Avlonya iskelesine gitti ve vapurun gelmesini beklerken silahla vurularak öldürüldü.

Sunay Akın der ki: ”Gezi Parkı’nda kesilmek istenen ağaçların tam karşısında bir geyik heykeli vardır. Ben o geyiğin yanındaydım Gezi boyunca. Çünkü, 2013 “Hürriyet kahramanı” Resneli Niyazi’nin öldürülüşünün 100. yılıydı!”

Geyik Muhabbeti Deyimi Nereden Gelir?

Yukarıda da anlattığım gibi dağda başkaldıran bir grup askere öncülük eden geyik, kısa sürede halkın diline düşer ve bu kadar çok konuşulunca ” Geyik Muhabbeti” denilmeye başlanır, zamanda da deyimleşerek dilimize yerleşir.

Alan TURİNG kimdir?

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sonbahar'da hastalanmamak

Sonbahar’da Hastalanmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fayton Devri Bitiyor mu? Bakanlık Atlara Çalışma Sınırı Getiriyor.