Sağlık

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi hurmanın faydaları nelerdir bu yazımızda sizler için derledik. İşte hurma ve faydaları…

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Bugün sizlere en sevdiğimiz meyvelerden biri olan hurmadan bahsedeceğiz. Özellikle Ramazan ayında tükettiğimiz ve tüketmekten çok hoşlandığımız kuru hurma gerçekten çok mu sağlıklı? Bu sorunun cevabı kesinlikle evet!

Hurmanın Faydaları

Hurmanın içerisinde potasyum ve demir vardır. Bu iki büyük ihtiyacımız dışında çok güçlü antioksidanlar vardır. Hurmanın aynı zamanda posa içeriği de çok yüksektir ve folik asit içermektedir. Bu yüzden gerçekten kuru hurmayı sağlığımız için severek ve miktarına dikkat ederek tüketebiliriz.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Ramazan Ayı – Formumuzu Nasıl Korumalıyız?

hurmanın sağlığa yararları

Hurma kaç kaloridir?

Genellikle 3 tane kuru hurma 1 porsiyon meyveye denk gelmektedir. Ortalama 50-60 kalori kadar enerji verir. Hurma tüketiminde yiyeceğimiz adet miktarı da önemlidir. Çünkü hurma çok lezzetli olduğu için ve tatlı ihtiyacımızı çok güzel giderdiği için bazen 7-8 tane, hatta 10-15 tane yenildiği de oluyor. Bazen biraz fazla miktarlarda kaçabiliyor. Aslında 3 tane hurma da bizim günlük tatlı ihtiyacımız çok iyi karşılar.

hurmanın sağlığa faydaları

Hurma Ramazan ayında da yine kan şekerimizi yükseltmede bize çok yardımcı olur. Tatlı isteğinizi hurmadan karşılamak gerçekten kilo kontrolü açısından da çok isabetli olacaktır.

Bu Haber İlginiz Çekebilir: Eski Ramazan Eğlenceleri ve Gelenekleri

Gün içerisindeki tatlı ihtiyacını karşılar

Hurmanın içerisinde bulunan posa da özellikle Ramazan ayında bizi kabızlığa karşı koruyacaktır. Bu sebeple hurmayı orucumuzu açarken veya sonrasında ya da sahurda tercih etmeniz mümkün. Hurma meyvesi hem yetişkinler için hem de çocuklar için çok sağlıklıdır. İçerisinde potasyum, A vitamini, D vitaminin olduğu için de çocuk beslenmesine gerçekten çok değerli bir yere sahiptir. Bu sebeple çocuklarımız da keyifle tüketebilirler. Hatta gofret veya çikolata yerine daha çok tatlı ihtiyaçlarını karşılamak için onlara hurma yedirmek çok daha doğru bir davranış olacaktır.

hurma yoğurt diyeti

Özellikle emziren annelere önerilen hurma anne sütünün artırılması konusunda da muhteşem bir besin kaynağı.

Enerji ve vitamin haplarının yerine hurma

Son yıllarda kullanımı yaygınlaşan enerji ve vitamin takviyelerinin en doğal hali olan hurma, gebelik zamanı annenin bebeği ve kendisi için kullanmış olduğu supleman takviyesine göre çok daha sağlıklıdır. Bu vitamin ve enerji takviye haplarında bulunan her şey 1 adet hurmanın içerisinde bulunur.

Ender Saraç’tan muhteşem bir “hurma yoğurt diyeti” önerisi

Bu yapması ve uygulaması çok basit olan diyet önerisini mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz. Videoda bulunan açıklamaya göre bu diyet pek çok kişi tarafından denenmiş ve yüzde 95 oranında başarı sağlamışlar.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Ramazanda Spor ve Beslenme Nasıl Olmalı?

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

13 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu