Sağlık

HPV Testi ve Aşısı Hakkında Bilmeniz ve Yapmanız Gerekenler

Bugün sizlere HPV testi ve aşısı hakkında bilmeniz ve yapmanız gerekenler ile ilgili bilgileri Melike Kös‘ten dinleyeceğiz. Hadi gelin detaylara geçelim…

HPV Testi ve Aşısı Hakkında Bilmeniz ve Yapmanız Gerekenler

HPV-PAP Smear Testi Nedir ve Neden Yapılır?

HPV-PAP Smear Testi serviksi (rahim ağzı) değerlendirmek ve kanser öncüsü durumları kontrol etmek için kadınlarda yapılan bir testtir. Serviks Kanseri olmayan, fakat fark edilmez ve zamanında müdahalede bulunulmazsa kansere dönüşme riski olan bazı lezyonları saptamada, erkenden tedavi edilip kansere dönüşmeden ortadan kaldırmada yararlıdır.

HPV-PAP Smear Testi birkaç dakika süren ve ağrısız yapılan bir işlemdir. Yılda bir tekrarlanması önerilir. Kadınlarda Serviks Kanseri Tarama Programı kapsamında HPV-PAP Smear Testi ve HPV DNA Testleri yapılmalıdır.

Aile Sağlık Merkezleri (ASM),  Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) ve en önemlisi “Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi” (KETEM)’lerde ücretsiz kanser tarama testleri yapılmaktadır.

HVP AŞISI

HPV Enfeksiyonu, Human Papilloma Virüs  adı verilen bir virüsün yol açtığı bir kısım hastalıklara sebep olur. HPV aşıları bir çok kanser ile ilişkili olan HPV türleriyle enfeksiyonları önlemede büyük etkisi vardır. Bunlar; kadınlarda, Rahim Ağzı Kanseri, Vajinal ve Vulvar Kanserler. Erkeklerde, Penis Kanseri. Kadın ve erkeklerde, Anal Kanser, Boğaz Kanseri ve Genital siğillere neden olan diğer HPV tipleridir.

Bu hastalık ve HPV enfeksiyonları çoğunlukla cinsel temas başta olmak üzere enfekte tuvaletlerden de bulaşabilmektedir.

Bu aşıların mümkünse 9 yaşından itibaren 25 yaşına kadar en kısa sürede HPV testi yapılmaksızın uygulanması önerilir. Aşılar tür ve yaş durumuna göre 2 ya da 3 doz olarak uygulanmaktadır, bununla ilgili doktorunuza danışmalı ve kontrolünde yaptırmanız uygundur. Aşıların etkili olabilmesi için tüm dozların zamanında ve bırakmaksızın tam olarak yapılması gerekir. Ayrıca aşıların 43 yaşa kadar etkisi görülmüştür.

Aşılama;

 • Kadınlarda %93 – %100
 • Erkeklerde %99 – % 100

gibi yüksek oranda koruma sağlamaktadır.

Enfeksiyonların en çok etkilendiği yaş aralığı ise 15 – 25 yaş arası olduğu izlenmiştir. Bu aşıların SGK ya da özel sigortalarla herhangi bir ödeneği olmayıp, tamamen ücretlidir.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Yeni Doğan Bebeklere Yapılan Rutin Testler

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş.
  Konu hakkında bilgim vardı ancak bu kadar net ve detaylı değildi.

 2. Artik websitesine ‘Tebrikler-Cok Basarili’ emojileri gelmeli. Boyle haberlere o sekilde tepki vermek istiyorum

 3. Arkadaş;
  Aşıyı neden devlet karşılamaz anlamış değilim.99/93 erkek kadın koruması var aşının.
  Eğer aşı yaptımayıp hastalanırsan;devlet yüzbinlerce lira harcıyor tedavine.
  Valla başka ülkede yaşayamam ya;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu