in

BayıldımBayıldım

Hostesler Hangi Uçuşları Tercih Ediyor?

hostesler-hangi-ucuslari-tercih-ediyor

Tanıdık bir hostesin anlattıklarını aynen sizinle paylaşıyorum. Uzun yıllardır çalıştığım British Airways firmasındaki ilk on yılım Boing 747 tipindeki uçaklarda geçti. Londra dışına uçmayı hiç sorun etmedim fakat gece uçuşları gerçekten beni öldürüyordu. Bu uçuşlar biz hostesler için gerçekten oldukça sıkıcı bir şekilde geçiyor. Soğuk sert yemek arabalarının yanı başında oturup yarım saatte bir uçağın içerisinde devriye yapmak gerçekten çok sıkıcı oluyor. Üstelik gecenin bir yarısı karanlıkta başkasının ayağına da basmamız söz konusu olabiliyor.

Hostesler Anlatıyor: Uzun Uçuş mu Kısa Uçuş mu?

Uzun mesafeli uçuşları gerçekten çok severdim fakat evlendikten sonra daha çok kısa mesafe uçuşlarında görev almayı tercih ettim. Böylelikle dört saatlik bir uçuşun ardından eve gelip rahatlıkla dinlenebiliyordum. Üstelik zaman farkının getirdiği olumsuz sonuçlar ve yorgunluk da bulunmuyordu. Örneğin bir zamanlar önce bizim saatimizden 10 saat geride olan Anchorage’e ve hemen ardından 9 saat ileride olan Tokyo’ya uçtuğumu biliyorum. Kısa mesafeli uçuşlara geçtiğimde ilk fark ettiğim şeyin beden fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışmasıydı. On yıldır ilk defa kendimi gerçekten zinde ve enerjik hissediyordum. Kısa mesafe uçuşlarında çoğu uçuş en fazla 2 saat sürüyor. Ayrıca biz hostesler yoğun bir tempoda olduğumuz için sıkılmaya hiç vakit kalmıyor.

Hostesler İçin Uzun Uçuşlar Hangileri?

Tüm bunların yanı sıra havayolu şirketleri havada kalınan süreye göre ücretlendirme yapıyor. Yurt içindeki uçuşların birçoğu 2 ila 5 saat arasındadır. Hostesler, bir hafta içerisinde en azından 2 veya 3 kez yurt içi uçuşlarda görev alır. Uluslararası uçuşlar ise genellikle oldukça uzun olmaları ile bilinir. Uluslararası bir uçuş yaklaşık 5 ila 12 saat sürmektedir.

Ücretlendirme Nasıl Değişiyor?

Birçok havayolu şirketinde çalışan hostes için aylık uçuş saati hedefi 75 ila 80 saat arasındadır. Öte yandan hostesler uzun ya da kısa uçuşlara bakılmaksızın aylık uçuş saati üzerinden ücret alır. Uzun uçuşlar sayesinde oldukça fazla zaman farkı olan yerlere uçabilme imkanı bulunur. Tabii ki bu durum, kuzey güney doğrultusunda uçmuyorsanız geçerlidir. Öte yandan birçok hostes için uluslararası uçuşlar daha iyi bir seçenek olarak kabul edilir.

Uçak Yolculuğu İle İlgili İlginç Bilgiler

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

makyajin oykusu

Makyajın Öyküsü

fala inanma falsız da kalma

Falların Tarihçesi