in

HIV Virüsü Nedir? Ne değildir? AIDS Nedir?

HIV virüsü

HIV virüsü, bağışıklık sistemini çökertmesi ile bilinen bir virüstür. Bağışıklık sistemi ise vücudumuzun diğer hastalıklara karşı savaşmasına olanak sağlayan bir sistemdir. Tedavi edilmeyen HIV, C4 hücrelerine girer ve onları bir bir öldürür. Zaman içerisinde HIV, daha çok C4 hücresini öldürür ve kişiler kansere ve diğer mikrobik hastalıklara daha açık hale gelir.

HIV Virüsü Nasıl Bulaşır?

AIDS hastalığına neden olan HIV mikrobu; kan, meni, vajinal sıvılar ve anne sütü yolu ile rahatlıkla bulaşabilmektedir. HIV mikrobu; havadan, sudan veya dokunma yolu ile bulaşmaz.  HIV, hayat boyunca süren ve tedavisi olmayan bir durum olarak tanımlanıyor fakat araştırmacılar etkili bir tedavi bulmak için yıllardır çaba harcıyor. Öte yandan hastaların birçoğu, antiviral terapi ve düzenli bakım sayesinde uzun yıllar boyunca yaşayabiliyor. Tedavi edilmediği takdirde HIV, kişilerin bağışıklık sistemini 3 yıl içerisinde tamamen çökertebilir. Günümüzde yaklaşık 1 milyon Amerikalı HIV mikrobu ile birlikte yaşıyor. Bu kişilerin 5’de biri ise virüse sahip olduğunu bile bilmiyor.

HIV Virüsü, AIDS’in Kaynağıdır

HIV mikrobunun insanlarda neden olduğu hastalığa AIDS denir. HIV mikrobu, en son aşamada AIDS’e neden olmaktadır fakat bir kişinin HIV virüsüne sahip olması o kişinin AIDS hastalığına sahip olduğu anlamına gelmez. HIV virüsünün C4 hücrelerini öldürdüğü biliniyor. Sağlıklı bir kişide 1000 ile 1500 arasında C4 hücresi bulunuyor. Bir kişiye AIDS tanısı konulabilmesi için bu hücrelerin sayısının 200’ün altına düşmüş olması gerekiyor. HIV nedeni ile AIDS tanısı konan kişilerin de kanser veya zatürre gibi farklı hastalıklara yakalanma riski de önemli oranda yükselir.

HIV Nasıl AIDS’e Dönüşür?

HIV mikrobu tedavi edilmediği takdirde 10 yıl içerisinde AIDS’e dönüşebilir. AIDS’in kesin bir çözümü yoktur ve destekleyici bir tedavi uygulanmadığı takdirde kişilerin yaşam süresi 3 yıl kadardır. Eğer kişi zatürre veya kanser gibi fırsatçı hastalıklara da yakalanırsa, bu süre 1 yıla kadar düşebilmektedir.  Öte yandan HIV hastası bir kişinin düzenli olarak antiviral ilaç kullanması HIV’in AIDS’e dönüşmesine engel olabilmektedir. Bir kişinin AIDS’e yakalanması demek, bağışıklık sisteminin tamamen çökmesi demektir.

Salgın Dosyası

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pentagon ufo açıklaması

Pentagon UFO Açıklaması Dünyayı Şok Etti

Alışveriş bağımlılığı

Alışveriş Bağımlılığı Nedir?