in

HIV ve AIDS Arasında Nasıl Bir Bağ Var?

hıv ve aids arasında nasıl bir bağ var

Geçtiğimiz yazımızda HIV virüsüne ve AIDS hastalığına kısaca değinmiştik. Bu yazımızda HIV ve AIDS arasındaki bağlantıya biraz daha detaylı olarak değineceğiz. AIDS hastalığına yakalanabilmek için bir kişinin HIV virüsüne sahip olması gerekir fakat HIV virüsüne sahip olmak, tek başına AIDS hastalığına yakalanmak için yeterli değildir. HIV virüsü, üç aşamada kendini göstermektedir. İlk aşama akut aşaması olarak bilinir ve virüsü kaptıktan sonraki ilk birkaç haftayı kapsar. İkinci aşama ise klinik aşama veya kronik aşama olarak bilinir ve virüs bu evrede biraz daha hızlı bir şekilde yayılır. Üçüncü ve son aşama ise AIDS aşamasıdır.

HIV ve AIDS: C4 Hücreleri Öldükçe Bağışıklık Sistemi Zayıflar

HIV virüsü, vücuttaki C4 hücrelerini öldürdükçe bağışıklık sistemi zayıflamaya başlar. Yetişkin bir insanda yaklaşık 1000 ile 1500 arasında C4 hücresi bulunmaktadır. 200’ün altında C4 hücresi bulunan bir kişi ise AIDS olmuş demektir. HIV virüsünün kronik evrede ne kadar hızlı ilerlediği ise kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Destekleyici tedaviler olmadan HIV virüsü, kronik evreden AIDS evresine yaklaşık bir on yıl içerisinde geçiş yapabilir. Destekleyici tedaviler sayesinde HIV virüsü, AIDS evresine geçmez.

HIV ve AIDS: AIDS’in Kesin Çözümü Var mı?

AIDS, kesin olarak tedavisi olan bir hastalık değildir fakat kontrol edilebilir niteliktedir. HIV ile enfekte olan kişiler, antiviral tedaviler ve erken tanı sayesinde normal bir yaşam süresine sahip olabilirler. AIDS’i direkt olarak tedavi eden bir ilaç yoktur fakat destekleyici tedaviler ile kişinin C4 hücre sayısı normal düzeye çıkartılabilir ve böylelikle kişi AIDS’ten kurtulmuş olarak varsayılabilir. Böylelikle fırsatçı hastalıklardan kişi uzak tutabilir.

HIV Virüsü Nasıl Bulaşır?

HIV virüsü, anal veya vajinal seks ile rahatlıkla bulaşabilen bir hastalıktır. Özellikle eşcinseller arasında yaygın olan anal seks sayesinde daha kolay bulaşabilir. AIDS hastası olan biri ile aynı iğneyi ve şırıngayı paylaşmak da HIV virüsünün size bulaşmasına olanak tanır. Sterile edilmeyen dövme iğneleri de AIDS’in önemli bir kaynağı olarak görülebilir. Gebelik esnasında veya emzirme süreci boyunca HIV virüsü, anneden bebeğe bulaşabilir. HIV virüsü ile enfekte olan bir kişinin kanına temas etmek de sizin HIV virüsüne sahip olmanızı sağlayabilir.

HIV Virüsü Nedir? AIDS Nedir?

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

etrafımızda görmediğimiz uzaylılar olabilir mi

Etrafımızda Görmediğimiz Uzaylılar Olabilir mi?

İletişimde Ben Dili ve Sen Dili

İletişimde Ben Dili ve Sen Dili