in

HIV Pencere Periyodu Nedir?

HIV pencere süresi

HIV virüsüne maruz kalma ile virüsün kanda saptanabilir hale gelmesi arasındaki süreye HIV pencere süresi denir. Çoğu insan enfeksiyondan 23 ila 90 gün sonra tespit edilebilir HIV antikorları geliştirir. Bir kişi pencere döneminde HIV testi yaptırırsa, muhtemelen negatif bir sonuç alacaktır. Bununla birlikte, bu süre zarfında virüsü başkalarına da bulaştırabilirler. Birisi HIV’e maruz kaldığını ancak bu süre zarfında negatif test sonucu aldığını düşünüyorsa, teyit için testi birkaç ay içinde tekrarlamalıdır (zamanlama kullanılan teste bağlıdır). Ve bu süre zarfında, HIV yayılmasını önlemek için cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmak gerekir.

HIV Pencere Süresi ve Negatif Test Sonucu

HIV pencere dönemi sırasında test sonucu negatif olan bir kişi maruz kalma sonrası profilaksiden (PEP) adlı ilacı kullanabilir. Bu ilaç, HIV bulaşmasını önlemek için maruz kaldıktan sonra alınan ilaçtır. PEP maruz kalma sonra mümkün olan en kısa sürede alınmalıdır; maruz kalmadan en geç 72 saat sonra, ancak ideal olarak maruz kalmadan önce alınmalıdır. HIV virüsünün bulaşmasını önlemenin başka bir yolu da maruz kalmadan önce profilaksi (PrEP) adlı ilacı almaktır. HIV’ virüsüne maruz kalmadan önce alınan HIV ilaçlarının bir kombinasyonu olan PrEP, düzenli bir şekilde alındığında HIV bulaşma veya yayılma riskini azaltabilir.

HIV Pencere Süresi ve HIV’in İlk Belirtileri

HIV bulaşmasından sonraki ilk haftalar akut enfeksiyon aşaması olarak adlandırılır. Bu süre zarfında virüs hızla çoğalır. Kişinin bağışıklık sistemi HIV antikorları üreterek yanıt verir. Bunlar enfeksiyonla savaşan proteinlerdir. Bu aşamada, bazı hastaların ilk başta semptomları yoktur. Bununla birlikte, birçok insan virüs ile temas ettikten sonraki ilk iki ay içinde semptomlar yaşar, ancak çoğu zaman HIV’den kaynaklandığını fark etmez. Çünkü akut evrenin semptomları grip veya diğer mevsimsel virüslerin semptomlarına çok benzer olabilir. Hafif ila şiddetli olabilirler, gelip gidebilirler ve birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilirler.

HIV Virüsünün Erken Dönem Belirtileri

HIV’in erken belirtileri şunları içerebilir:

  • ateş
  • titreme
  • şişmiş lenf düğümleri
  • genel ağrı ve sızılar
  • cilt döküntüsü
  • boğaz ağrısı
  • baş ağrısı
  • mide bulantısı
  • mide rahatsızlığı

HIV ve AIDS Arasında Nasıl Bir Bağ Var?

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vizesiz ve Ucuz Tatilin Adresi Belgrad

Belgrad: Vizesiz ve Ucuz Tatilin Adresi

aşk 101

Aşk 101: Netflix Türk Yapımı Dizi