içinde

BayıldımBayıldım

HIV Kişiden Kişiye Nasıl Bulaşır?

hıv

HIV virüsü, ayrıca bir kan nakli veya organ ve doku nakli yoluyla da bulaşabilir. Bununla birlikte, kan, organ ve doku donörleri arasında virüs için sıkı testler, bunun ABD’de çok az görülmesini sağlar. HIV’in yayılması aşağıdaki şekillerde teorik olarak mümkündür, ancak son derece nadir görülür:

 • Oral seks (sadece kişinin ağzında kanayan diş etleri veya açık yaralar varsa)
 • HIV’li bir birey tarafından ısırılmak (sadece tükürük kanlıysa veya kişinin ağzında açık yaralar varsa)
 • Zedelenmiş cilt, yaralar veya mukoza zarları ile virüs ile yaşayan birinin kanı arasındaki temas.

HIV Nasıl Yayılmaz?

 • Cilt-cilt teması
 • Sarılma, el sıkışmak veya öpmek
 • Hava veya su
 • İçme çeşmeleri de dâhil olmak üzere yiyecek veya içecek paylaşımı
 • Tükürük, gözyaşı ya da ter (HIV’li bir kişinin kanıyla karıştırılmadığı sürece)
 • Tuvalet, havlu veya yatak takımlarını paylaşma
 • Sivrisinekler veya diğer böcekler

HIV’li bir kişi tedavi görüyorsa ve kalıcı olarak tespit edilemeyen viral yüke sahipse, virüsü başka bir kişiye iletmenin neredeyse imkânsız olduğunu belirtmek önemlidir.

HIV Nasıl Ortaya Çıktı?

HIV, Afrika şempanzelerini enfekte eden bir virüs varyasyonudur. Bilim adamları, insanlar enfekte şempanze eti tükettiklerinde şempanzelerden insanlara atlayan simian immün yetmezlik virüsünün (SIV) şüpheleniyorlar. İnsan yaşamının içine girdikten sonra, virüs şu an HIV olarak bildiğimiz şeye dönüştü. Bu büyük olasılıkla 1920’ler kadar önce gerçekleşti. Virüs, onlarca yıl boyunca Afrika’da kişiden kişiye yayıldı. Sonunda, virüs dünyanın diğer bölgelerine göç etti. Bilim adamları HIV’i ilk kez 1959’da bir insan kan örneğinde buldular. HIV’in 1970’lerden beri ABD’de var olduğu düşünülüyor, ancak 1980’lere kadar halkın bilincine ulaşmaya başlamadı.

AIDS’in Nedenleri

AIDS’e HIV neden olur. Bir kişiye HIV bulaşmamışsa o kişi AIDS olamaz. Sağlıklı bireyler, kübik milimetre başına 500 ila 1.500 CD4 sayısına sahiptir. Tedavi olmadan virüs çoğalmaya ve CD4 hücrelerini yok etmeye devam eder. Bir kişinin CD4 sayısı 200’ün altına inerse, AIDS vardır denilebilir. Ayrıca, HIV’li bir kişi HIV ile ilişkili fırsatçı bir hastalık geliştirirse, CD4 sayıları 200’ün üzerinde olsa bile hala AIDS teşhisi konabilir.

 

HIV ve AIDS Arasında Nasıl Bir Bağ Var?

Yorumlar

Cevap bırakın
 1. Son yaşadığımız pandemi nedeniyle artık kimse kimseyle yalın temasa girmeyecek galiba. Ne yazık ki hangi hastalık nasıl bulaşır bilmek mümkün değil. Yazı için teşekkürler 🙂

  • Valla bulasma sekli ve sonrası cok mühim dikkate alınmalı ve yol gösterme adına önemli içerikler cok eksik bilgi var insanlarda… Ama bu virüs nedeniyle acıkcası herkes bin katı tedbirli olcak.

 2. Birlikte yaşam süren negatif kişiler için oldukça hassas ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilinçlendiren faydalı bir yazı olmuş

 3. Yine değişik bir yeme şekli ile bir hayvanın etinin yenmesi işe ortaya çıkışa şahit olmak sinir bozucu mu desem bilemedim. Tabi birçok insan hastalıkların bulaşma şekli konusunda çok yanlış şeyler biliyordur diye düşünüyorum. Bu değerli bilgiler için emeğine sağlık 🙂

 4. Bilgilendirici bu yazı için teşekkürler. AIDS ve HIV kavramlarını karıştıranlar için açıklayıcı olmuş. ellerinize sağlık.

 5. Benim bildiğim insanların şempanzelere tecavüz etmeleri sonucu insanlara bulaştıgı ama tabi makalede yazanlarda olabilir. Sonucta araştırmalara dayanıyor. Dikkat etmek lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorum

hıdrellez bayramı

Hıdrellez Bayramı

koç burcunun en etkin 10 özelliği

Koç Burcunun En Etkin 10 Özelliği!