in

HIV Mikrobu Hangi Yollarla Tespit Edilir?

hıv mikrobu

Birisi HIV mikrobu ile temas eder etmez virüs kişilerin vücudunda üremeye başlar. Kişinin bağışıklık sistemi, antikorlar (virüse karşı savaşan hücreler) üreterek antijenlere (virüsün parçaları) tepki verir. HIV’e maruz kalma ile kanda saptanabilir duruma gelmesi arasındaki periyoda HIV pencere dönemi denir. Çoğu insan enfekte olduktan 23 ila 90 gün sonra saptanabilir HIV antikorları geliştirir. HIV mikrobunu teşhis etmek için birkaç farklı test kullanılabilir. Sağlık hizmeti veren yerler, hangi testin hangi kişi için en iyi olduğunu belirler.

HIV Mikrobu ve Antikor/Antijen Testleri

Antikor / antijen testleri en yaygın kullanılan testlerdir. Genellikle 18-45 gün içinde pozitif sonuçlar gösterebilirler. Bu testler kanı antikorlar ve antijenler açısından kontrol eder. Antikor, vücudun bir enfeksiyonla savaşmak için ürettiği bir protein türüdür. Öte yandan antijen, virüsün bağışıklık sistemini aktive eden kısmıdır.

HIV Mikrobu ve Antibody Testleri

Bu testler kanı sadece antikorlar açısından kontrol eder. Bulaşmadan 23 ila 90 gün sonra, çoğu insan kanda veya tükürükte bulunabilen saptanabilir HIV antikorları geliştirir. Bu testler kan testleri veya ağız sürüntüleri kullanılarak yapılır ve hazırlığa gerek yoktur. Bazı testler yarım saat içinde veya daha kısa sürede sonuç verir ve bir sağlık uzmanının ofisinde veya kliniğinde yapılabilir.

Diğer antikor testleri evde yapılabilir. İşte bunlardan bazıları;

  • OraQuick HIV Testi: Oral bir çubuk 20 dakika gibi kısa bir sürede sonuç verir.
  • Evde Erişim HIV-1 Test Sistemi: Kişi parmağını deldikten sonra lisanslı bir tıp laboratuvarına kan örneği gönderir. Kişi tamamen anonim kalabilir ve ertesi iş günü sonuç isteyebilirler.

Birisi HIV’e maruz kaldığından ve ev testinde negatif test ettiğinden şüphelenirse, testi üç ay içinde tekrar etmelidir. Pozitif bir sonuç verirlerse, teyit için bir doktorla görüşmelidirler.

Nükleit Asit Testleri

Bu pahalı test genel tarama için kullanılmaz. Bu testler, erken dönemde HIV semptomları gösteren veya bilinen bir risk faktörü olan insanlar içindir. Bu test antikor aramaz; virüsün kendisini arar. HIV’in kanda saptanması 5 ila 21 gün sürer. Bu test genellikle bir antikor testi ile eşlik eder veya onaylanır.

HIV ve AIDS Arasında Nasıl Bir Bağ Var?

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

senegal gezi rehberi ve yeme içme kültürü

Senegal Gezi Rehberi ve Yeme – İçme Kültürü

Türkiye'nin enleri

Türkiye’nin Enleri