in ,

Hırvatistan Gezi Rehberi – Hırvatistan Gezilecek Yerler

hırvatistan gezi rehberi

Hırvatistan gezi rehberi yazımıza hoş geldiniz. Hırvatistan gezilecek yerler konumuza geçmeden önce biraz genel bilgi verelim. Hırvatistan yakın zamanda vizesiz gidebildiğimiz ülkeler arasındaydı ancak Avrupa Birliği yasaları çerçevesinde artık vize almak zorunda olduğumuz ülkeler arasında.

Hırvatistan Gezi Rehberi – Hırvatistan Gezilecek Yerler

Hırvatistan vizesi alması o kadar da zor değil. Taksim Odakule yakınında bulunan konsolosluklarından vize alabilirsiniz. Vize almak çok uzun sürmese de işinizi şansa bırakmamanızı tavsiye ederim. Vize için sizinle gittiğinizde görüşüyorlar. Çok fazla soru sorabiliyorlar ancak o kadar da göz korkutucu sorular değil.

Hırvatistan Uçak Seyahati

Yaklaşık 2.5-3 saatlik bir seyahattan sonra ülkeye giriş yapıyorsunuz. 2 tane merkezi havaalanı var. Bunlardan birisi ülkenin iş merkezi olan Zagreb’te, diğeri ise ülkenin turizm merkezi olan Dubrovnik’te. Ben Zagreb’i tercih etmiştim çünkü Dubrovnik özellikle Game of Thrones dizisinden sonra oldukça popüler bir yer haline geldi ve biletler çok pahalandı. Bilmeyenler için hemen özet geçelim Game of Thrones dizisindeki Yedi Krallık Dubrovnik’te çekiliyor.

hırvatistan denizi

Hırvatistan Zagreb Hakkında

Zagreb ülkenin iş merkezi. Türkiye’nin İstanbul’u gibi. Uçak biletleri daha ucuz. Zagreb’e gelip burdan Dubrovnik’e 5 saatlik bir otobüs seyahati ile geçebilirsiniz. Otobüsler çok ilginç. Bizim 20 yıl önce kullandığımız 304 otobüsleri hatırlar mısınız? İşte onlardan. Ayrıca valizler için ekstra para alıyorlar. Zagreb keyifli bir yer. Airbnb yaparak uygun fiyatlı ev kiralayabilirsiniz.

Tarih Kokuyor

Ülkeye girer girmez tarih kokusunu alacaksınız. Böyle bir tarihi yapı sanıyorumki sadece Roma’da özenle korunmuştur. Ülke uzun yıllar savaşmış ve yine de kendini güzel toparlamış. Şehir içi tren ile hemen hemen her yere gidebiliyorsunuz ve tren seyahati ücretsiz. Küçük güzel müzeleri var. Sokaklarında tatlı kafeleri var. Sakin bir şehir.

dubrovnik hırvatistan

Hırvatistan’ın Dili

Hırvatistan’ın resmi dili Hırvatçadır. Ülkede İngilizce bilenlerin oranı yüksek olmasına rağmen Hırvatça ana dilidir. Başkenti ve en büyük şehri Zagreb’tir. Diğer şehirleri Dubrovnik, Hvar, Korcula, Plitvice, Pula, Zadar’dır. Sanıyorum ki en güzel ve ünlü şehri Dubrovnik’tir. Hadi biraz daha ayrıntılara girelim.

Plitvice Milli Parkı Hakkında Bilgiler

Plitvice dünyanın en büyük doğal parklarından biridir. Unesco tarafından koruma altına alınmıştır. Parkı bir gün de dolaşmak neredeyse imkansız. Genellikle turistler 1 gece orada kalarak, ertesi gün parkın kalanını dolaşıyorlar. Her sabah Zagreb’ten otobüsler kalkıyor ve akşamları geri dönüyor. Ama otobüsü beklemenize gerek yok. Dilerseniz otostop çekerek ya da belli bir ücret karşılığı taksi ile Zagreb’e dönebilirsiniz.

Dubrovnik Hakkında Bilgiler

Daha önce de bahsettiğimiz gibi aslında Dubrovnik’e uçakla gidebiliyorsunuz ancak biraz pahalı olduğu için biz diğer yolu seçtik. Hem de gezmiş olduk diyebiliriz. Zagreb’ten 5 saatlik bir yolculukla Dubrovnik’e kıyıdan otobüsle geldik. Otobüsle giderseniz Bosna Hersek sınıf kapısından geçiyorsunuz ve orda ülkeye giriş çıkış yapmış oluyorsunuz. Bosna Hersek’te otobüs mola veriyor ve bizimkine yakın yemekler bulabiliyorsunuz.

Dubrovnik Gezilecek Yerler

Aslında Dubrovnik başlı başına mükemmel. Gezilecek yerler diye bir kıstası yok. Her yerini gezmenizi öneririz. Şehir muhteşem denizi ve tarihi yapısı ile zaten sizi ele geçirecek. Tarih kokan sokaklarında akşamları içkinizi yudumlarken canlı müziğin tadını çıkarabilirsiniz. Dünyadaki cennet diyebiliriz. Gerçekten huzuru hissediyorsunuz. Denizi ve adaları muhteşem. Şehir bir kalenin içine kurulu ve kalenin surlarının üstünde gezebiliyorsunuz. Tabi bunun ufak bir ücreti var.

Hırvatistan Para Birimi

Hırvatistan para birimi Kuna. An itibariyle 1 Hırvatistan kunası hemen hemen 1 liraya eşit. Ama sakın sevinmeyin. Herşey pahalı. Su bile yaklaşık 7-8 kunaydı. Alkol elbette ucuz ama yiyecek ve su oldukça pahalı. Normal bir yemek 50 kunaya denk geliyor. Şehrin her yerinde dilim pizzacılar var. Ucuz yemek isterseniz tek çareniz bu pizzacılar. Dilerseniz Hırvatistan’la ilgili videomuzu izleyip daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. İyi seyirler.

Tüm Gezi Rehberine Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Epilepsi nedir

Epilepsi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Karabasan- uyku felci nedir

Karabasan- Uyku Felci Nedir?