Sağlık

Hipotermi Nedir?

Hipotermi Nedir? Başlıklı, şu soğuk kış günlerine giriş yaptığımız günlerde hepimizi yakından ilgilendiren ve hayati önem taşıyan yazı dizimize hoş geldiniz. Hipoterminin belirtileri nelerdir? Nasıl tedbir almalıyız? Gibi soruların cevaplarını özetledik sizler için.

NOT: 26 Ekim’i 27 Ekim’e bağlayan gece Tunceli-Nazımiye’de donarak şehit olan askerlerimizin aziz hatıralarına atfediyorum.

Hipotermi Nedir?

Sevgili arkadaşlarım, hipotermi; vücut sıcaklığımızın 35 derecenin altına düşmesiyle meydana gelen ve sonuçları ölümcül olabilen bir durumdur. Aşırı soğuk bir ortamda vücudumuz, yeteri miktarda sıvı üretemez ve vücut donmaya başlar. Sevgili arkadaşlar, gemi kazalarında meydana gelen ölümlerin bir çoğu hipotermi kaynaklıdır.

termometre

Belirtileri

Kıymetli takipçiler, bazen kişi aşırı soğuktan belirtileri fark edemeyebilir. Uyku durumu, yavaş konuşma, kontrol edilemeyen el ve ayak hareketleri, davranışlarda değişkenlik, el ve ayaklarda ağırlık hissi başlıca belirtileridir.

Hipoterminin Nedenleri

Arkadaşlar burada en büyük nedeni biz kendimiz meydana getiriyoruz aslında. Çünkü aşırı soğuk havalarda veya soğuk bir suda, yeterli teçhizat olmadan ve uzun süre kalmak, hareketsiz kalmak gibi nedenler hipotermiye davetiye çıkarıyor.

Hafif Hipotermi

Hipoterminin başlangıç evresi olup vücut sıcaklığı 32-35 derece arasındadır. Bu durumda üşüme hissi, titreme, hareketleri kontrol edememe, yavaş düşünme ve konuşma gibi belirtiler görülür. Bu durumun devamında ise orta hipotermi meydana gelir. Orta hipotermide ise vücut ısısı 28-32 derece arasında seyreder. 30 derecenin altına düştüğünde ise solunum ve nabız yavaşlamaya başlar.

Orta Şiddette Hipotermi

Orta hipotermi; vücut ısısının 32 dereceye düşmesiyle başlar ve 28 dereceye düşene kadar devam eder. Vücut ısısı 32-30 derece arasına düştüğünde titreme durur, koordinasyon tamamen kaybolur, kaslarda sertleşme başlar, ayakta duramama durumları meydana gelir, zihin bulantısı ve mantıksız hareketler sergileme gibi belirtiler ortaya çıkar. 30-28 derece arasındaysa kaslardaki sertleşme daha da şiddetlenir, yarı baygınlık, gözbebeklerinde büyüme ve dakikada 120-140 arası nabız olur.

Şiddetli Hipotermi

Ölümcül durum burada meydana gelir. Vücut ısısı 28 derecenin altına düşmüştür. Üşüme ve titreme hissi kaybolur. Vücut kasları sertleşir ve kişi artık ayakta duramayacak hale gelir. Bilinç kaybı bu süreçte yaşanır ve kişi ölür.

hipotermi

Böyle Durumlarda  Ne Yapılmalı?

Hipotermi geçiren kişi ilk önce soğuk ortamdan uzaklaştırılmalı, sıcak bir yere götürülmeli. Elektrikli battaniye, elektrikli soba, yorgan gibi malzemeler seri bir şekilde kullanılmalıdır. Uygulanabilecek bir diğer yöntem ise hastaya kişiye sarılarak vücut teması sağlanmasıdır. Böylelikle vücutlar ısı alış-verişinde bulunur. Tüm bunlardan sonra hasta, vakit kaybedilmeden uyku tulumu, yorgan, battaniye vb. malzemelere sarılarak hastaneye yetiştirilmelidir.

 

Hipotermiye Karşı Önlemler

Soğuk kış günlerinde ısı kaybını önleyecek kıyafetler giyilmelidir. Kalın, pamuklu ve yünlü kıyafetler giymek; atkı, bere, eldiven gibi soğuktan koruyucu ürünleri kullanmak hayati önem taşır. Bununla birlikte vücudun ihtiyacı olan besinleri ve sıvıyı da mutlaka tüketmek gerekmektedir. Sıcak içecekler de tüketilmeli ve hem vücudun ihtiyacı olan sıvı karşılanmalı hem de iç organların ısısı korunmalıdır.

Milletimize Uyarı

Başta hipotermi olmak üzere pek çok ani sağlık problemiyle karşılaşabiliriz. Yapmamız gereken, acil müdahale yöntemleri konusunda eğitim almak ve bu gibi durumlarda doğru bir şekilde müdahale etmeyi öğrenmektir. Ancak unutmamalıyız ki kazalarla veya diğer sağlık sorunlarıyla başa çıkmanın en iyi yöntemi gerekli tedbirleri almaktır. Gerekli tedbirleri alarak sadece kendinizin değil yanınızdakilerin de güvenliğini sağlamış olursunuz. Sağlıklı günler dileriz.

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

 

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu