Sağlık

Hipermetrop Nedir?

Hipermetrop nedir? Göze gelen ışınların retinanın arkasında odaklanması sonucu oluşan göz kusuruna hipermetrop denir. 

HİPERMETROP NEDİR?

Hipermetrop olan kişiler uzağı görebilirken, yakındaki nesneleri net şekilde göremezler. Bu bir hastalık değildir, göze gelen ışığı kırma kusuru olarak nitelendirilir.

GÖZDE GÖRÜNTÜ NASIL OLUŞUR?

Göz kusurlarını daha iyi anlayabilmek için öncelikle gözde görüntünün nasıl oluştuğunu bilmek gerekir. Düzgün bir görüş için insan gözüne gelen ışıklar, saydam tabaka denen ve gözün en dış kısmını kaplayan tabakada kırılır. Sonra göz bebeğinden geçer ve merceğe gelir. Mercekte tekrar kırılır ve retina üzerinde ters bir görüntü oluşturur. Retinaya gelen ışınlar, çubuk ve koni hücreleri olarak adlandırılan özelleşmiş hücreler tarafından algılanarak, görüntünün anlamlandırılması ve işlenmesi için sinir hücreleri tarafından beyne gönderilir. Hipermetrop olan kişilerde çeşitli nedenlerden ötürü bu kırılan ışın retinanın tam üzerine düşmez ve gerisine odaklanır.

HİPERMETROP BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Yakın nesneleri bulanık görmek
 • Gözleri kısarak bakmak
 • Gözde hissedilen ağrı ya da yanma
 • Okuma, yazma, bilgisayar kullanma, çizim yapma gibi uzun süreli yakın mesafe işleri yaparken göz ağrısı veya baş ağrısı hissetmek
 • Sık göz kırpmak
 • Gözde kızarıklık ve yaşarma

Yetişkinlerde ortaya çıkan belirtiler çabuk fark edilirken, çocuklarda biraz zaman alabilir. Bu yüzden çocukların belirli aralıklarla göz kontrolüne götürülmesi önemlidir. Tedavi edilmeyen yüksek dereceli hipermetrop çocuklarda göz tembelliğine sebebiyet verebilir.

HİPERMETROP KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Kadınlar ve erkekler arasında eşit gözlenir. Irka bağlı bazı farklılıklar araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Irklar arasında en fazla beyaz ırkta, en az ise siyah ırkta hipermetropi görüldüğü ortaya konmuştur.

HİPERMETROPİ NEDEN OLUŞUR?

Hipermetropi iki sınıfa ayrılır.

 • Patolojik hipermetropi nadiren görülür, gelişim anomalilerinde veya travma gibi dış sebepler nedeniyle meydana gelir.
 • Basit hipermetropi ise sık gözlenir. Oluşumunda genetik ve çevresel faktörler etkili olur. Gözdeki farklı kusurlar nedeniyle olur. Nedenlerine göre 3 gruba ayrılır.
 1. Eksenel hipermetropi : Gözün ön arka uzunluğu normalden kısadır. Sık görülür. Yenidoğanlarda rastlanan türdür.
 2. Kurvatür (eğim) hipermetropisi : Gözün kırıcı ortamları olan kornea ve lensin yüzey değişikliğine bağlıdır.
 3. İndis hipermetropisi: Lensin kırılma indisindeki değişikliklere bağlıdır. Yaşlılık ve diyabet bu türde etkilidir.

HİPERMETROP TEŞHİSİ NASIL KONUR?

İlgili göz doktoru öncelikle görme ölçümleri yapar. Refraktometre adı verilen gelişmiş teknolojik cihazlar ile hipermetropi değerleri belirlenir. Bu veriler ile gözlük camları denenir ve bu bilgiler ışığında gözlük reçete edilir.

HİPERMETROP TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Tedavide amaç, ışığın retina üzerinde doğru yer olan ön tarafa düşürülmesidir. İnce kenarlı dış bükey mercekler kullanılır.

 • Gözlük
 • Kontakt lens
 • Cerrahi müdahaleler

Hipermetrop nedir? Yazımdan sonra henüz okumadıysanız miyop nedir? yazıma göz atabilirsiniz.

Miyop Nedir?

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu