Hayata DairYaşam Tarzı

Hindistan’da Giyim

Hindistan’da giyim, Hindistan’ın her bölgesindeki insanların farklı etnik kökenine, coğrafyasına, iklime ve kültürel geleneklerine bağlıdır. Geleneksel olarak, erkek ve kadın kıyafetleri kaupina, langota, salwaar kameez, lungi, sâri, gamcha ve peştemal gibi basit giysilerden oluşuyor. Hindistan’daki giysiler aynı zamanda çok çeşitli Hint nakışlarını, baskılarını, el işçiliğini, süslemelerini, giyim tarzlarını da kapsar. Hindistan’da geleneksel Hint kıyafetleri ve batı tarzlarının geniş bir karışımı görülebilir. Bu giysiler sadece günlük giyimde değil, aynı zamanda bayramlarda, ritüeller ve dans gösterilerinde giyiliyor. Kentsel alanlarda, batı kıyafetleri yaygındır ve tüm sosyal düzeylerdeki insanlar tarafından aynı şekilde giyilir. Hindistan; dokumalar, lifler, renkler ve giyim malzemesi açısından büyük bir çeşitliliğe sahiptir.  Bazen kıyafetlerde ilgili din ve ritüele göre belirli renk kodları takip edilir. 

Hindistan’da Kadın Giyim

Hindistan’da kadın kıyafetleri çok çeşitlidir. Hindistan’daki geleneksel giyim tarzı, erkek veya kadın giyimine farklılıklar gösterir. Hindistan’ın birçok kırsal kesiminde geleneksel kıyafetler giyilir. Örneğin; ergenlik çağından önce kızlar uzun bir etek ve üstüne choli adı verilen kısa bir bluz giyerler. Bu geleneksel tarz, kentsel alanlarda yerini yavaş yavaş çağdaş tarza bırakmıştır.  Kıyafet tarzı, yerel kültür, din ve iklim ile yakından ilişkilidir. Kadınlar, sade veya süslü bir bluzun üzerine bol dökümlü uzun bir renkli kumaştan oluşan bir sâri giyerler. Çocuklar ise pattu langa giyerler. Küçük kızlar pavada giyer. İpekten yapılan Sariler en zarif olan sariler olarak kabul edilir. Hint-batı kıyafeti Batı ve Alt kıta modasının birleşimidir . Diğer giysiler arasında churidar, gamucha, kurti ve kurta ve sherwani bulunur.

Hindistan’da Çağdaş Giyim

1960’larda ve 1970’lerde, Batı modası Hint geleneksel kıyafetlerinin tarzını da etkisi altına aldı. aynı zamanda, Hint modası da aktif Batı elbise unsurlarını etkilemeye başladı. 1980’ler ve 1990’lar boyunca, Hintli tasarımcılar Batı’nın çalışmalarını etkilemesine izin verirken Batılı tasarımcılar, geleneksel Hint el sanatlarını, tekstillerini ve tekniklerini işlerine coşkuyla dahil ettiler. 21. yüzyılın başında hem Batı hem de Hint kıyafetleri, tipik şehirli Kızılderili nüfusu için benzersiz bir giyim tarzı yaratarak iç içe geçmişti. Kadınlar daha rahat kıyafetler giymeye başladılar. Ekonomik serbestleşmenin ardından, daha fazla iş açıldı. Bu durum resmi kıyafet için bir talep yarattı. Kadınların çalışmak için Batılı veya geleneksel kıyafetler giyme seçenekleri vardı. Ancak Hintli çok uluslu şirketlerin çoğu erkek çalışanlarının Batı kıyafeti giymesi konusunda ortak bir tavır sergiledi.

Hindistan’da günümüzde kadın giyim, önlük, pantolon, gömlek ve üstler gibi hem resmi hem de gündelik giysilerden oluşmaktadır. Kurti gibi geleneksel Hint kıyafetleri, gündelik kıyafetlerin bir parçasını oluşturmak için kotlarla birleştirildi. Hindistan’daki moda tasarımcıları, eşsiz bir çağdaş Hint modası stili yaratmak için Hint geleneksel tasarımlarının çeşitli unsurlarını geleneksel batı giyimiyle harmanladı.

Hindistan Cevizi Faydaları

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Giyim tarzları kına vs seviyorum estetik geliyo takılar falan… Ama ülkeye cok sempatim yok.. Ama kendilerine resmen Bi dizi film sektörü olusturmayı basardılar bizim ülkede bile bir sürü dizileri yayınlanıyor.

  2. Hint filmleriyle büyüdüm. Nasıl büyülü gelirdi rengarenk sarı ve narin kollarını süsleyen camdan yapılmış bilezikleri kalemine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu