GündemSeyahat

Hierapolis Cehennem Kapısı Ziyarete Açılacak

Türkiye’nin güneybatısındaki yeraltına geçiş olduğuna inanılan antik bir Roma yerleşkesi olan Hierapolis Cehennem Kapısı , Eylül ayında ziyaretçilere açılacak.

Hierapolis Antik Kenti

Milattan önce 2. yy.da, “kutsal kent” anlamına gelen Hierapolis, Bergama Kralı 2. Eumenes tarafından kuruldu. Antik dönemde de termal sular, kaplıcaların şifa gücüne inanılıyordu ve bu nedenle çok sık ziyaret edilen Hierapolis, 1957 senesinde başlayan arkeolojik kazı çalışmalarıyla birlikte önem kazandı ve ziyarete açıldı.

Hierapolis Cehennem Kapısı Ziyarete Açılacak

Greko-Roma dönemine ait kalıntılar arasında hamamlar, tapınak kalıntıları, anıtsal bir kemer, bir nymphaeum (anıtsal çeşme), bir nekropol (ölüler diyarı, mezarlık alanı) ve bir tiyatro bulunmaktadır. Hristiyanlık İmparator Konstantin tarafından serbest bırakıldı. Konstantinopolis’in 330. yılındaki “yeni Roma” olarak kurulmasından sonra Hierapolis kasabası bir piskoposluk yapmıştır. Beşinci yüzyılda Hierapolis, birkaç kilisesiyle birlikte, aynı zamanda Bizans İmparatorluğu olarak da anılan, Doğu Roma İmparatorluğu için önemli bir dini merkez haline geldi.

Hierapolis Cehennem Kapısı Ziyarete Açılacak

Yeraltı dünyasının tanrısı Plüton veya Hades’den sonra “Plütonyum” adı verilen kapı, travertenleri ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’yle de ünlü Hierapolis-Pamukkale antik yerinde ortaya çıkarıldı.

Hierapolis Cehennem Kapısı Ziyarete Açılacak

İtalyan kazı ekibi, Prof. Francesco D’Andria’nın başkanlığında, 2013’te başlattıkları çalışmada bazı keşifler yaptılar.  Antik çağlarda “Ölüler kenti Plutonium’a geçiş kapısı” olarak kabul edilmiş olan Cehennem Kapısı ve Pamukkale olarak isimlendirdiğimiz kısımda traverten havuzlarının oluşumunu sağlayan termal su kaynaklarından birisini buldular.

Ünlü coğrafyacı Strabon’un Geographica isimli kitabında yazdığı bilgiye göre, pagan inanışı döneminde, İtalyan kazı ekibinin bulduğu termal suların geldiği mağaradan çıkan gaz, mağaraya giren tüm canlıları öldürüyordu. Bu da insanların ölüler diyarı olan Plütonyum/Hades kentine olan yolculuklarının başlangıcı demekti.

Mağaranın girişinde, evvelden kendini nefes egzersizleriyle uzun süre nefes almadan durmak için eğiten rahipler tarafından adak törenleri yapılıyordu. Pagan rahipler, ellerindeki küçük adak hayvanlarıyla içeri giriyor yahut önceden içeri saldıkları boğanın ölüsünü sürükleyerek dışarı çıkaıyordu. Nefeslerini tutmayı başarabilen rahipler,  halkın bu konuda olan bilgi eksikliğinden dolayı tanrıların kendilerini seçtikleri ve kutsadıklarını söylüyorlardı. Bu sayede halk üzerinde büyük etki ve söz sahibi oluyorlardı.

Restorasyon bittiğinde, Cehennem Kapısı yani Plutonium eylül ayında ziyarete açılacak. Kapının girişinde “Hades tazı” olarak bilinen Hades ülkesi bekçisi 3 başlı köpek olan Kerberos heykeli yer alacak.

Hierapolis Cehennem Kapısı Ziyarete Açılacak

Karain Mağarası UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne Alınacak

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. mutlaka ziyaret ederim de acaba bizim gibi bir ülkede böyle yerleri halka açmak ne kadar doğru? cehennemin girişine sevgilisinin adını yazmaz inşallah manyağın biri :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu