Seyahat

Adalar Gezisi-Heybeliada Gezilecek Yerler

Heybeliada gezilecek yerler yazımızı sizler için hazırladık. Artık havalar ısınmaya başladı, bu demek oluyor ki, İstanbul halkı için şimdi adalar gezisi – Heybeliada zamanı!

Adalar Gezisi Heybeliada Gezilecek Yerler. Heybeliada Günlüğü.

Eskiden adadan çıkarılan bakırdan dolayı adanın ismi “Halki” olarak kabul edilmiş. Osmanlılar adaya hakim olunca yere bırakılan bir heybeye benzediğinden dolayı ismi “Heybeliada” olarak değişmiş. Prens adalarının en büyük 2. Adasıdır.

Bostancı, Kadıköy, Beşiktaş, Eminönü iskelelerinden kalkan vapur / motorlardan birine binin bir pazar sabahı. Kınalıada, Burgazada uğramalı ya da direkt giden seferlerden birisine denk geleceksiniz. İskeleye indiğinizde ne bomboş ne de korktuğunuz kadar kalabalık olmayacak Heybeliada.

Motorlu Araç Yasak. Peki Alternatifler Neler?

Bir yeri tanıyabilmenin en güzel yolu ya yürümektir sokaklarında ya da toplu taşıma araçlarından birine binip bir rotayı takip etmektir. Adalardaki seçenekleriniz de ya yürümek / bisiklete binmek kendi istediğiniz rotadan gitmek, ya da –motorlu araçların kullanımı yasak olduğundan dolayı- fayton kiralayıp uzun / kısa rota ile adanın etrafında bir tur atmaktır.

Adalar Gezisi – Heybeliada’da nereler gezilir?

Adalardaki seçenekleriniz arasında yürümek / bisiklete binmek kendi istediğiniz rotadan gitmek, ya da fayton kiralayıp uzun / kısa rota ile adanın etrafında bir tur var. Kiliseler, ada evleri, manzaraya nazır restoranlardan başka mimari güzellikleriyle görülmeye değer binaları da ziyaret etmeyi unutmayın.

Heybeliada evleri

Ruhban Okulu

19. Yy.da Rum – Ortodoks kilisesin için din adamı yetiştirilmek üzere kuruldu. Atina Üniversitesi’nden sonra kurulan akademik düzeydeki ilk okuldur. 40 seneye yakın bir süredir kapalı durumda olan okulun içindeki küçük kilise ziyaret edilebilir.

Heybeliada Ruhban Okulu

İnönü Evi Müzesi

Atatürk’ten sonra Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ikinci adamı İsmet İnönü’nün 1924’te sağlığının bozulup dizanteri olması ve doktorunun hava değişimi tavsiyesi üzerine adada şu an müze olan pembe köşke yerleşiyor. 1934 senesinde bu evi satın almaya karar veriyor. Uzun yıllar yazlık ev olarak kullanıldıktan sonra müzeye çevriliyor.

Heybeliada İnönü Evi Müzesi

Denizcilik Lisesi

Sultan Abdülaziz döneminde kurulan Bahriye Mektebi, 1940larda son olarak bugünkü yerine taşındı. Vapur iskelesinin sol tarafında, Sanatoryum’a giden yokuşun başında yer alıyor.

Sanatoryum: Heybeliada’nın güney tarafına bakan Çam Limanı’na nazır tepede Türkiye’nin ilk verem hastanesi olarak 1924’te kuruldu. 2005 senesinden beri kapalı duumda.

Değirmen Tepesi

Bizans döneminde yapılan bir değirmenden arta kalan bir yapı olmasa da, kule kısmı halen ayakta. İstanbul’un manzarasını bu noktadan izleyebilirsiniz.

Heybeliada Fayton

Heybeliada’da diğer adalarda olduğu gibi deniz mahsulleri ve mezeler satan pek çok dükkan var. Özellikle yaz aylarında çok kalabalık olan restoranlarda yer bulmak sıkıntı olacağından dolayı, adaya gitmenizden evvel rezervasyon yaptırmanız faydalı olacaktır.

Heybeliada yemekleri

Keyifli geziler :)

Adalar gezisi- Heybeliada yazımdan sonra dilerseniz aşağıdaki linke tıklayarak Adalar ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adalarda Bir Gün-Prens Adaları

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Yaz gelmesiyle adalar seferleri çoğaldı, bende değerlendireceğim. Yazı için teşekkürler!

  2. Bir tarihçi olarak tarihi yerlere merakım kültürel meraktan çok daha fazlasını içeriyor. Gitmek, görmek, “buralardan kimler geldi geçti” diye beyin fırtınası yapmak paha biçilemez…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu