in

BayıldımBayıldım

Hes Kodu Alma İşlemi Nasıl Yapılır? Hes Kodu Nedir? Nasıl Alınır?

hes-kodu-alma

HES kodu nasıl alınır? Hes kodu alma sorusunu bir çok kişi merak eder hale geldi. Seyahat etmek isteyenler ve kamu kurum ve kuruluşlarında işleri olanlar HES kodu olmadan artık hiç bir işlem yapamıyor. Hes kodu bu nedenle vatandaşlar için oldukça önem taşır hale geldi. HES kodu artık şehir içi ulaşımda da ÖSYM sınavlarına başvuru esnasında da isteniyor. Hes kodu olmadan bunlarla ilgili işlem yapılmıyor. HES kodu SMS ile sorgulanabildiği gibi, Hayat Eve Sığar uygulaması ve e-devlet üzerinden de alınabiliyor. İşte HES kodu ile ilgili detaylar.

Hes Kodu Alma İşlemi Nasıl Yapılır? Hes Kodu Ne İşe Yarar, Neden Hes Kodu Kullanmalıyız?

Hes (Hayat Eve Sığar) kodu virüs belirtisi taşıyan ya da karantinada tedavi gören kişiler ve risk grubundaki kişilerin karantina ihlallerini tespit etmek için ve daha güvenli bir ortam oluşturmak için kurulmuştur. Günümüzde Hes kodunu bütün kamu binalarında kullanma zorunluluğu getirildi. Bunun nedeni karantinadan kaçan vatandaşlar veya riskli grubun içerisinde olmasına rağmen karantina ihlali yapan vatandaşlar için Hes kodu kullanımı zorunlu bir hale getirildi.

hayat eve sığar uygulaması

Hes Kodu Alma Nasıl Yapılır?

HES kodu sadece seyahatlerde değil, bir çok alanda istenir hale geldi. Bundan sonra ÖSYM sınav başvurularında ve devlet kurumlarında da istenecek. İçişleri Bakanlığı bununla ilgili 81’ile genelge gönderdi. Gönderilen genelgeye göre şehiriçi toplu ulaşım araçlarında dahi Hes kodu zorunludur. Bununla birlikte kamu ve özel konaklama tesislerine kabullerde HES kodu olmadan giriş yapılamıyor. HES Kodu almayan vatandaşlar toplu taşıma araçlarından bile faydalanamayacaktır. Kamu/özel hiç bir konaklama tesislerine de giriş sağlayamayacaktır. Peki, süresiz HES kodu nasıl alınır? HES kodu alımı ile ilgili detayları sizler için anlattık..

Hes Kodu Nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında bulunuyor. Ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından önemli bir yer kaplar hale geldi. Hes kodu bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilir.

Hayat Eve Sığar İle Hes Kodu Nasıl Alınır?

İlk öncelikle Hayat Eve Sığar uygulamasını indiriyorsunuz. Uygulama üzerinden ‘HES Kodu İşlemleri’ bölümüne giriyorsunuz.  ‘HES Kodu Oluştur’ butonuna tıklayıp, KOD kullanım süresini seçiyorsunuz. Bu şekilde HES KOD oluşturulur.

hes kodu nasıl alınır

E-Devlet Üzerinden HES Kodu Alma

HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden de alabilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresine girin ve işleminizi yapın.

SMS ile HES Kodu Alma

SMS ile Hes kodu almak o kadar zor bir işlem değil. İlk öncelikle HES yazıyorsunuz,  aralarında boşluk bırakmayı unutmayın. Sonra sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini yazın.  Yazdığınız mesajı 2023’e SMS olarak gönderiyorsunuz.

hes kodu nedir

Hes Kodu Kullanmak Neden Zorunlu?

Hes kodu karantinada ya da riskli grup içerisinde yer alan vatandaşların karantina ihlallerini tespit etmek için kullanılmaktadır. Güvenlik Güçleri ya da Kamu binalarında yapılacak işlemler için girişlerde Hes (Hayat Eve Sığar) kodu kullanılmaktadır. Bunun nedeni geçmiş günlerdeki vatandaşların karantinayı ihlal edip kamu binalarında ya da şehirler arası seyahat ederken yakalanmasından kaynaklanmaktadır.

Hes Kodu Nasıl Okutulur?

Hes (Hayat Eve Sığar) uygulamasını telefonumuza indirdikten sonra uygulamada giriş yapalım. Karşımıza gelen sayfada Ana Sayfa kısmında Hes Kodlarım kısmında bulunan 2 adet (süreli) hes kodu bulunmaktadır. Hes kodlarım sayfasını açtıktan sonra kamu da görevli olan bir personel ya da okutmak istediğiniz kişi Alan Karekod Okut kısmına girerek QR kodu okutur ve risk grubunuzu öğrenir.

Hes Kodu Nasıl Sorgulanır?

Sevdikleriniz, arkadaşlarınız ve aileniz için endişelenmenize gerek yok!. Hes kodunu sorgulamak istediğiniz kişiden kodu aldıktan sonra “Hes Kodunu Sorgula” kısmına kodu girip kişinin risk grubunu öğrenebilirsiniz.

 

Kış Geliyor. Grip Tehlikeli Olacak. İşte Gripten Korunma Yolları.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tekerlemeler

Söylemesi Zor ve Uzun Tekerlemeler

the witcher 2. sezon çekimleri ne zaman başlayacak

The Witcher 2. Sezon Ne Zaman Yayınlanacak? Dizinin Çekimleri Neden Durdu?