Kültür - Sanat

Herakles ve 12 Görevi-2.Bölüm

Bir önceki yazımızda Herakles’in doğuşundan, gençliğinden ve 12 görevinin ilk bölümünden bahsetmiştik. Herakles ve 12 görevi yazımızın devamı olan bu yazımızı da keyifle okumanızı umarız. 

Herakles ve 12 Görevi 2. Bölüm

  • Girit Boğası

Girit Kralı Minos kendisine kurban etmesi için Poseidon tarafından gönderilen boğayı kurban etmek istemez. Öç almak isteyen Poseidonsa boğayı kudurtur. Eurystheus da Herakles’ten bu kudurmuş boğayı canlı getirmesini ister. Herakles hayvanı önce yorar daha sonra kollarıyla kavrayarak yakalar. Sırtlanıp Eurystheus’a götürür. Eurystheus boğayı Hera için kurban etmek ister. Fakat Hera bunun Herakles’e daha fazla şan şöhret getireceğini bildiğinden reddeder ve boğayı tekrar serbest bıraktırır.

  • Diomedes’in Kısrakları

Herakles’in sonraki görevi, Trakya kralı Diomedes’e ait dört vahşi atı ehlileştirip yakalamak olur. Zalim Diomedes demir zincirlerle bağladığı atlarına masum konuklarını yem ederdi. Arkadaşı Abderustan yardım isteyerek atları yakalayan Herakles ve arkadaşı kaçarken Diomedes’in saldırısına uğrarlar. Herakles, Diomedes ile savaşırken, atların kontrolü Abderus’a kalır. Herakles, Diomedes ile savaştığı sırada kontrolden çıkan atlar, Abderus’u paramparça ederek yerler. Bunu gören ve oldukça sinirlenen Herakles, Kral Diomedes’i kendi atlarına yedirir. Karınları iyice doyan kısraklar ehlileşir ve Herakles de sakinleşen atları kolaylıkla Eurystheus’a götürür.

  • Geryoneus’un Sürüleri

Geryoneus, Okeanos kıyılarında yaşayan üç insan gövdesi taşıyan bir devdir. Bu devin, iki başlı köpeği Orthos’un bekçilik yaptığı efsanelere konu olmuş sürüleri vardır. Heraklas’ in bu seferki görevi de işte  bu sürüleri Eurystheus’a getirmekti. Herakles Geryoneus’un yanına giderken güneşten o kadar rahatsız olur ki, oklarını Helios’a fırlatmaya başlar. Herakles’in bu cesaretinden etkilenir Güneş tanrısı, ona altın bir sandal hediye eder.

Bu sandalla Okeanos nehrini rahatlıkla geçen Herakles önce Orthos ile karşılaşır. Vahşi köpeği zeytin ağacından yaptığı bir sopayla öldüren Herakles, sürüsünü kurtarmak için koşarak gelen Geryoneus’u da zehirli okuyla kafasından vurarak oracıkta öldürür. Sürüyü önüne katar Eurystheus’a teslim eder. Eurystheus da sürüyü Hera’ya kurban eder.

  • Kraliçe Hippolyte’nin Kemeri

Amazon kraliçesi Hippolyte’in Ares tarafından armağan edilmiş büyülü bir kemeri vardır. Herakles’e 10. görev olarak Eurystheus’un kızının isteği olan bu kemeri alma görevi verilir. Kemeri almak için Amazonlara Hippolyte’nin yanına gidip konuşan Herakles’ten etkilenen kadın, Herakles’in kemeri almasına izin vereceğini söyler.

Buna sinirlenen Hera ortalığı karıştırmak için, Amazonlar arasında Herakles’in aslında Hippolyte’yi kaçırmak için geldiği dedikodusunu yayar. Bunu duyan Amazonlar Herakles’e saldırırlar. Hippolyte’nin kendisine ihanet ettiğini zanneden Herakles ise onu ve bir çok kadını öldürür. Kemerle birlikte Triynse döner.

  • Kerberos’un Ölüler Ülkesinden Çıkarılması

Herakles’in bu göreviyse cehennemin üç başlı köpeği korkunç Kerberos’u yeryüzüne çıkarmaktır. Ölüler ülkesine inen Herakles, Hades ve karısı Persephone’dan Kerberos’u götürmek için izin ister. Hades, Herakles’in teklifini hiçbir silah kullanmaması şartıyla kabul eder. Köpeğe usulca yaklaşır ve kollarıyla boynundan kavrar. Kerberos ne kadar kurtulmaya çalışsa da en sonunda teslim olur. Köpeği yeryüzüne çıkararak Eurystheus’a teslim eden Herakles bu görevi de böylece tamamlamış olur.

  • Batı Kızlarının (Hesperid’lerin) Altın Elmaları

Hera’ya, Zeusla evliliğinde Gaia tarafından düğün hediyesi olarak verilen altın elmalar dört batı kızı ve yüz başlı devasa bir ejder olan Ladon tarafından Atlas dağının en batısındaki bir bahçede korunuyor ve saklanıyordur. Herakles’in son görevi de bu elmaları getirmektir. Bir deniz kahini olan Nereus’tan izleyeceği yeri öğrenip yola koyulur. (Başka bir deyişe göre ise Prometheus’tan öğrenmiştir). Batı kızlarının bahçesine geldiğinde, gök kubbeyi sırtında taşıyan Hesperid’lerin babası olarak bilinen Atlasla karşılaşır. Atlası elmaları getirmesi konusunda ikna eden Herakles o dönene kadar gök kubbeyi sırtında taşımayı kabul eder.

Bir süre sonra elmalarla birlikte dönen Atlas özgürlüğün büyüsüne kapılır ve gök kubbeyi yeniden sırtlanmak yerine elmaları Eurystheus’a kendi götürmeyi teklif eder.

Herkül bu teklifi kabul etmiş gibi davranır ve Atlastan bu pozisyonda rahat etmediğini bir destek almak için kısa bir süreliğine tutmasını ister. Atlas Gök Kubbeyi yeniden sırtlanır sırtlanmaz da Hesperidlerin elmalarını alıp oradan kaçar. Elmaları alan Eurystheus elmalar ile ne yapacağını bilemez onları geri Herakles’e verir, Herakles’te bu elmaları Athena’ya adar. Athena da elmaları ait oldukları yere geri götürür.

Herakles, böylelikle Eurystheus’un görevlerini bitirmiş olur ve Hera’nın gazabından da kurtulur. Söylencelere göre Delphoi yakınlarında uzun yıllar süren yalnızlık hayatı yaşar. Başka bir söylenceye göre de Zeusun başka bir çocuğu olan güzeller güzeli Hebe ile evlenerek Olymposlu Tanrılarla birlikte yaşamaya başlar.

Herakles ve 12 görevi yazımız burada sona erdi. Herakles ve 12 görevi yazımızın birinci bölümü için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Mitolojiye dair ne varsa seviyorum fakat bu hikayelerin gerçek olmadığını gerçekliğin çarpıtılarak bu hallere geldiğini düşünüyorum peki ya aslı nedir bu hikayelerin? Ölüler ülkesi nedir neresidir mesela? Çok gizemli

    1. Herakles sen neler yaşamışsın böyle :D Güzel yazı olmuş ve okuması çok keyifli. Emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu