Kültür - Sanat

Herakles ( Herkül ) ve 12 Görevi

Bu yazımızda Klasik Yunan ve Roma mitolojisinin en popüler, en ünlü ve en güçlü kahramanlarından biri olan Herakles ve 12 görevinden bahsedeceğiz.

HERAKLES KİMDİR?

Klasik Yunan ve Roma mitolojisinin en popüler, en ünlü ve en güçlü kahramanlarından biri olan Herakles (Roma mitolojisinde Herkül), Yunan ve Latin mitos yazarlarını sonsuzca esinleyen yarı Tanrı oluşuyla da sevilmesi yanında tapınılan efsanevi bir kişiliktir.

Yunan toplumlarının ve özellikle de Dor´ların kahramanlık görüş ve anlayışlarına temel örnek olan Herakles bir nevi Yunan tarihinin ulusal kahramanı olmuştur. Başardığı görevlerle insanlığa sonsuz iyiliği dokunsa da hayatı tam anlamıyla bir trajedidir. Kahraman olmayı kendisi seçmemiş ve tanrı vergisi kuvveti ise onun istemeyerek suç işlemesine ve kendinden geçip çıldırmasına neden olmuştur. Babası Zeus’un karısı Hera, İlk doğduğu günden beri peşini bırakmamış, Hera’nın kin ve öfkesi onu rahata kavuşturmamıştır.

Herakles, Alkamene ile Triyns kralı Amphitryon’un oğlu olarak bilinse de asıl babası Zeus’tur.

Triyns kralı Amphitryon’un Thebailere karşı sefere çıkmasını fırsat bilen Zeus,kralın yokluğundan yararlanarak Amphitryon’un şekil ve suretine girip, Alkamene’nin yatağına girmiştir. Bu uzun gecenin sonunda Alkmene’yi Herakles’e gebe bırakmıştır. Alkamene’nin Zeustan gebe kaldığını öğrenen Hera ona karşı korkunç bir kıskançlık beslemeye başlar. Zeus’a Alkmene’ye dokunmamak adına bir söz verdirir; Perseus soyundan ilk doğacak çocuk kral olacak ve tüm insanlar üzerinde büyük bir egemenlik kuracaktır. O sırada Perseus soyundan olan Sthenelos’un karısı da gebedir. Hera Alkamene’nin doğumunu geciktirir ve Sthenelos’un karısının erken doğumu için doğum tanrıçası Eilithia’yı görevlendirir. Böylece Perseus soyundan ilk doğan erkek Zeus oğlu Herakles değil, Sthenelos oğlu Eurystheus olur.

GENÇLİK DÖNEMLERİ

Henüz genç yaştayken babasının sürüsüne musallat olan efsanevi aslanı öldürür. Aslanın derisini yüzüp, postunu sırtına geçirip, kafasını da kendisine miğfer yapar. Başka bir efsaneye göre ise bu aslan Nemea Aslanıdır. Bu kahramanlığından sonra Thebai Kralı Kreon, büyük kızı güzeller güzeli Megara’yı ödül olarak Herakles’e verir.

Tanrılar Zeus’un oğlu Herakles’e ve Megara’ya bu izdivaçtan ötürü hediyeler verir. Hermes parıldayan bir kılıç, Apollon cevval bir yay ve oklar, Hephaistos kendi madeninde dövdüğü altın bir göğüslük, Poseidon bir küheylan ve Athena ise bir giysi verir.

Megaradan bir çok çocuğa sahip olan Herakles, Hera’nın sebep olduğu bir  cinnet sırasında kendi çocuklarını ateşe atarak öldürür.

Bunu gören Megara da kendi canına kıyar. Böylece Hera, Herakles’in mutlu yuvasını tamamen dağıtmıştır. Bu olaydan sonra Delphoi’ye, Pythia Apollonu kâhinine danışmaya gider. Kâhin ona 12 yıl süreyle kendisinden önce doğarak kral olmaya hak kazanan Eurystheus’un hizmetinde çalışmasını emreder.

HERAKLES VE 12 GÖREVİ

  • Nemea Aslanı

Herakles’in ilk görevi günümüzde Mora Yarımadası olarak bilinen Nemea bölgesine korku saçan aslanı öldürmesi olur. Bir titan olan Typhon ile  Ekhidna’dan doğma bu canavar, cehennem bekçileri Kerberos ve Sfenks ile de kardeştir. Herakles postunun delinmez olduğuna inanılan canavarı topuzuyla kovalayarak köşeye sıkıştırır ve güçlü kollarıyla sıkarak öldürür. Aslanın kendi pençeleriyle derisini yüzer ve üstüne giyer.

  • Lerne Hydra’sı

Herakles Hydra’nın yaşadığı mağaraya ateşli oklar atarak dışarı çıkmasını sağlar. Dışarı çıkan canavarın kafalarını koparmaya başlar ama kopardığı kafanın yerine yenisinin geldiğini gören Herakles yeğeni İolaostan yardım ister. İolaos, Heraklesin kopardığı her kafanın yerini ormandan yaktığı ağaçlarla dağlar. Son kalan ölümsüz kafayı da iki kayanın arasına gömerek canavarı öldüren Herakles canavarın zehrini oklarına sürerek oklarının zehirli olmasını sağlar.

  • Erymanthos Dağının Yabandomuzu

Eurystheus hala ölmediğini gördüğü Herakles’ten,  bu sefer de Arkadia’nın Erymanthos dağında yaşayan ve halka büyük zararlar veren korkunç yaban domuzunu diri olarak getirmesini ister. Haykırışlarıyla hayvanı ininden çıkmaya zorlayan ve domuzu karlarla dolu topraklara doğru koşturan Herakles iyice yorduktan sonra onu yakalar ve omzuna vurup Mykenai’ye getirir. Bu manzara karşısında korkan Eurystheus bir fıçıya girerek saklanır.

  • Keryneia Geyiği

İlk üç görevini tamamlamasına sinirlenen Eurystheus, Heraklese asla yapamayacağını düşündüğü azılı ve çok hızlı olmasıyla ünlü Kyreheia Geyiğini yakalama görevini verir. Av tanrıçası Artemis için kutsanmış olan bu geyiğin boynuzları altındandır. Geyiğe zarar verirse Artemis’in gazabına uğrayacağını bilen Herakles onu diri yakalamak için bir yıl boyunca takip eder. Bir yıllık koşturmacanın ardından yorgun düşen geyiği nehirden geçtiği esnada hafifçe yaralar ve yakalar. Herakles dönüş yolunda Artemis ile karşılaşır ve geri getireceğine dair söz verir. Geyiği Eurystheus’a götürmesinin ardından elinden kaçırmış numarası yaparak hem görevini yerine getirmiş, hem de Artemis’e verdiği sözü tutmuş ve gazabından kurtulmuş olur.

  • Stymphalos Gölü Kuşları

Arkhadia topraklarında Stymphalos Gölü kıyılarında yaşayan ve savaş tanrısı Ares için kutsal sayılan bu kuşlar pençeli, tunçtan kanatlı ve korkunç gagalıdır. Bu kuşlar kanatlarını ok gibi kullanır, insanlara ve hayvanlara zarar vermekle ün salmıştır. Herakles, gölün kenarına ulaştığında kuşların sayılarının öldüremeyeceği kadar fazla olduğunu görür. Hephaistos’un yaptığı ve Athena’nın ona armağan ettiği çıngırakla ürküterek kuşları kaçırır. Kaçan kuşların büyük bir kısmını da oklarıyla öldürür.

  • Kral Augeias’ın Ahırları

Eurystheus Herakles’i küçük düşürmek için Elis kralı Augias’ın dağ gibi üst üste yığılan gübreden kullanılmaz olmuş ahırlarını temizlemesini ister. Alpheios’la Peneios ırmaklarının yataklarını değiştiren Herakles ahırlardaki tüm gübreyi temizlemeyi başarır. Ama sürülerinin onda birini ya da ücret vereceğini söyleyen Augeias sözünde durmayınca Herakles sinirlenip kralı ve çocuklarını öldürür.

Herakles ve 12 görevi yazımızın birinci bölümü burada sonra erdi. Kahramanımız Herakles’in diğer 6 görevini, devam eden yazımızda anlatacağız.

Yunan Mitolojisinde Aşk ve Romantizm

İlgili Makaleler

17 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu