Hayata DairSağlık

Her gün Saç Yıkamak Doğru mu?

Kadınlar için en önemli şey şüphesiz ki saçlarıdır. Bakımlı, parlak ve sağlıklı saçlar bütün kadınların hayalidir. Biraz yağlanmış saçlar can sıkıcı olabilir. Peki her gün saç yıkamak ne kadar doğrudur?

Her Gün Saç Yıkanırsa Ne Olur?

Saçın kendi yapısında çeşitli mineraller vardır ve saç derisindeki yağ, saç köklerini besleyerek saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır. Saçı her gün yıkamak demek saçlarınıza bir sürü kimyasal madde temas ettiriyorsunuz demektir. Saçlarınızı her gün yıkarsanız bir müddet sonra saç derisini besleyen yağ tabakası yok olacak, saç derisi kaşınacak, saçlar dökülmeye başlayıp sağlıksız bir görüntü almaya başlayacak. Saçları yıkamak neyse de sonrasında fön, düzleştirici, maşa gibi bir çok ısıl işleme maruz kalan saçlar daha fazla cansızlaşıyor.

Şampuan Ne İşe Yarar?

Şampuanlar saçlarda biriken toz, kir, yağ birikintilerini ve saça sürülen çeşitli kimyasal saç şekillendirici maddeleri saçtan çıkartmak için kullanılır ve saçları temizlemeye yarar. Her saç tipi için farklı şampuan türleri vardır bunlar; normal, kuru, yağlı, ince telli, kepekli, kalın telli ve boyalı saçlardır. Şampuanların içinde surfactan denilen bir çeşit deterjan maddesi vardır. Bu madde sayesinde saç derisindeki yağ yok olarak saçın köpürme işlemi gerçekleşir.

Saç  Yıkamak Neden Özen Gerektirir?

Doğru yıkamak saç ve kafa derisi sağlığı için önemlidir. Saçlar kadınların en değerli aksesuarı niteliğindedir desek yanılmayız çünkü saçlarımızı boyamak, çeşitli tokalar vs. takmak sureti ile hep şekillendiririz. Sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmayı herkes istediği için saç yıkamak fazlasıyla özen gerektiren bir iştir. Saç derisinin florasını bozmadan, çok kaynar su kullanmadan ve saç derisine masaj yapmak suretiyle yıkamak doğru olandır.

Her gün saç yıkamak doğru mu

Kuru Şampuan Nedir?

Saçlarınız çabuk yağlanıyor diye her gün yıkama ihtiyacı duyuyorsanız bu duruma bir süre ara verebilirsiniz. Kozmetik firmaları ” kuru şampuan” diye bir ürün çıkarttılar ve gerçekten yağlı saça sahip olan kişilerin kurtarıcısı oluyor adeta. Kullanmaya çekinmeyin çünkü gerçekten kuru şampuanlar bir kurtarıcı, saçlarınızı iyice taradıktan sonra özellikle yağlanan bölgeler neresiyse oralara uyguluyorsunuz ve saçlarınıza 15 cm uzaklıktan sıkıyorsunuz çünkü sprey formunda oluyorlar. Daha sonra ellerinizle iyice saçınızı karıştırıp, spreyi dağıtıyorsunuz. Kuru şampuan aynı zamanda saçlara hacim vererek güzel bir görünüm kazanmasını da sağlıyor.

Saç bakımı nasıl yapılır diye merak edenler buraya!

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Hergün yıkanıyorum 2 günde bir çünkü saçlarım kurumuyor ve çok zorlanıyorum iş hayatım yoğun olduğundan

  2. Ben her gün yıkamamaya gayret ediyorum. Saçın yağına ihtiyaç duyduğunu düşünüyordum. Sayenizde eminim artık tabikj

  3. Özellikle yazın her gün yıkıyorum saçlarımı haliyle ama demek ki biraz da kuru şampuan denemek lazım.

  4. Hergün saç yıkamanın iyi birşey olmadığını ve saçın yağa bile ihtiyacı olduğu bildiğimiz halde sanırım bir çoğumuz yine de yıkayanlardanız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu