Moda

Hem Ofis Hem Ev!

Siz de giderek yaygınlaşan ‘home office’ çalışanlardansanız evinizdeki ofis alanını düzenlerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar var.

Günümüzde çalıştığımız işlerin birçoğu için bir bilgisayar ve internet bağlantısı yeterli oluyor. Hal böyle olunca ‘home office’ çalışma şekli de giderek yaygınlaşıyor. Her geçen gün daha fazla kişi, ofise gidip gelmek yerine işini, evinin rahatlığını terk etmeden yapıyor.

Tabii evden çalışma ortamı demek yalnızca bir masa ve bir sandalye demek değil. Hem fiziksel konforunuzu sağlayacak hem ilham perilerinizi harekete geçirecek hem de göze hoş görünecek çalışma alanları yaratmanız için izlemeniz gereken bazı kurallar ve alabileceğiniz bazı ipuçları var.

İhtiyaçlarınıza uygun alanı belirleyin

Hepimizin home office haline getirmek için ayrı bir odası olmayabilir. Bu nedenle çalışma masanız için evinizin odalarından birini tercih etmeniz gerekebilir. Ses, ışık, sıcaklık gibi dış etkenleri göz önünde bulundurmadan çalışma alanınızı tasarlamaya başlamayın. Örneğin pencereden gelen doğal ışık kulağa ideal gelse de güneşin fazla parlamasıyla ekranınızı görememeye de başlayabilirsiniz! Ayrıca kullanacağınız ekipmanları da düşünün. Sadece bir dizüstü bilgisayarla çalışıyorsanız çok büyük bir masaya ihtiyacınız olmayabilir ancak örneğin bir çizim pad’i gibi ekstra araçlarınız da varsa masanızın konforlu bir büyüklükte olması gerekir.

Eşyalarınızı doğru seçin

Gün boyu oturacağınız masa ve sandalyenizin konforu, çalışma alanınızdaki diğer her şeyden daha önemli. Evet, ergonomik ofis koltukları çok da şık durmuyorlar ancak eğer ciddi fiziksel sorunlar yaşayacağınızı düşünüyorsanız bunlardan birini tercih etmelisiniz. Eğer normal bir sandalyede rahat edeceğinizi düşünüyorsanız da masa ve sandalye seçimlerinizi yaparken yükseklik olarak birbiriyle uyumlu olanları seçmelisiniz. Belinizi rahat ettirmek için sandalyenizi şık yastıklarla destekleyebilirsiniz! Açık raf sistemleri, çekmeceler ya da ofis düzenleyicileri de fazla eşyalarınızın masanızı işgal etmesini önleyecek.

Aydınlatmanın önemi

Masanız gün ışığı alan bir konumda bile olsa iyi bir masa lambasına yatırım yapmanız ileride gözlerinize ilgili sorunlar yaşamanızı önleyecek. Sonuçta güneş yılın her günü yüzünü göstermeyebilir ya da akşama uzayan işleriniz olabilir. İyi bir ışık kaynağı ile bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Tarzınızı seçin ve dekorasyona başlayın

Beyaz ağırlıklı minimal bir çalışma alanında mı yoksa daha renkli ve bohem bir ortamda mı çalışmak size ilham verir? Tabi çalışma alanınızın evin geri kalanına uyması da önemli ancak gününüzün çoğunu hoşunuza giden bir ortamda geçirmek için bu dengeyi sağlayabilirsiniz.

Kişisel dokunuşlar ekleyin

İster minimal ister daha canlı bir tarza yönelin, kişisel dokunuşlarınızı eklemeyi ihmal etmeyin. Poster ya da tabloların haricinde, seyahatlerinizden topladığınız ufak anılar, sevdiğiniz ilham verici sözler, fotoğraflar gibi şeyler motivasyonunuzu artırır. Bunları bir tel çerçeve veya mantar pano ile düzenlerseniz hem masanızda kalabalık yapmazlar hem de onlara dilediğiniz ekleme ya da çıkarmaları yapabilirsiniz.

Bitkiler de çalışma masanızı dekore etmenin olmazsa olmazlarından. Minimal alanlara sukulentler çok yakışıyor, büyük yapraklı bitkiler ise masanıza egzotik bir dokunuş katacak.

 

Ev Dekorasyonunda Feng Shui Havası. Muhteşem Dekorlar.

kayrovski

everything little little into the middle

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Hayatımın büyük kısmı home-ofis yaşamıyla geçti. Böyle güzel bilgilendirici makale benim çok işime yaradı. Ellerinize sağlık. Benim için çok yerinde oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu