in

Hayıt Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

hayıt tohumu

Hayıt tohumu mine çiçeğigilleri familyasının bir üyesidir. Bugün bizler için Güler Yeşilyurt yazdı. Kendisine verdiği bilgiler için teşekkür ederiz. 

HAYIT TOHUMU NEDİR?

Mor renkli çiçeklere sahip bir bitkidir. Kökleri, yaprakları ve tohumları tıbbi amaçlı olarak kullanılır. Bu bitki deniz kenarları ve kayalık bölgelerde oldukça kolay yetişir. Erkeklerde cinsel arzuyu bastırdığı için ruhbanlar tarafından karabiber olarak kullanılmıştır. Bu nedenle “ruhban biberi” olarak da adını duyurmuştur. Yüzyıllardır kadınlar menopoz, anne sütünü artırmak, adet zamanındaki hormon bozukluğunu engellemek için hayıt tohumu kullanmıştır. Hayıt tohumundan kısaca bahsettiğimize göre şimdi faydalarına geçelim.

HAYIT TOHUMUNUN FAYDALARI NELERDİR?

  • Hormon dengesizliğinden kaynaklanan hastalıklar da hipofiz bezini düzenleyerek vücutta hormon dengesini sağlar.
  • Çene bölgesinde aylık akne ve sivilce oluşuyorsa buna hormon dengesi ve ruhsal dalgalanmalar neden olabilmektedir. Hayıt tohumu hormon dengesizliğini düzenleyerek akne ve sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
  • Rahim kanserini engeller. Rahmin iç tabakasındaki endometrial hiperplazi üretiminin artması nedeniyle oluşan hücrelerin aşırı büyümesi durumunu engellemektedir, bu da rahim kanserini önlemektedir.
  • Doğurganlığa iyi gelir. Düşüklere neden olan progesteron hormonunun yüksek olması gibi hormonsal dengesizliği engelleyerek doğurganlığın artmasına yardımcı olur.
  • Rahim miyomlarının oluşumunu engeller. Hayıt tohumu hormon dengesi için progesteron yardımcı olduğu için hormon dengesizliğinden kaynaklanan miyom oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
  • Menopoz belirtileri ne hafifletir. Hayıt tohumu lüteinizan hormonlarının salgılanmasını artırılarak progesteron seviyesini yükseltir bu da menopoz döneminin daha huzurlu ve hafif geçmesine yardımcı olur.
  • Aşırı terleme problemine çözüm olur. Ter bezlerini sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olduğu için aşırı terlemeyi engellemeye yardımcı olur.
  • Kadınlardaki kısırlık problemini önler. Kadınlarda görülen progesteron hormonunun yetersizliği nedeniyle ortaya çıkan kısırlık tedavisinde yardımcı olur.
  • Kadınlarda östrojen hormununun eksikliğinde ortaya çıkan tüylenmeyi engeller.
  • Hormon dengesizliğinden kaynaklanan hastalıklara karşı, hipofiz bezini düzenleyerek hormon dengesini sağlar.

Bunların yanı sıra hayıt tohumunun diğer faydaları şunlardır :

Anne sütünü arttırır, hazımsızlığı giderir, ishal ve karın ağrısına iyi gelir, mide ve bağırsak gazlarını gidermeye yardımcı olur, haşere sokmalarında faydalıdır.

HAYIT TOHUMU ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Toz haline getirilip kaynatılır. 10-15 dakika demlenmesi beklendikten sonra süzülerek tüketilir. Menopoz dönemlerinde günde 2 fincan tüketilebilir.

HAYIT TOHUMUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Yaygın görülen yan etkisi mide bulantısı, baş dönmesi, deride döküntü ve ciltte kızarıklıktır. Bunlar oluşmaya başladığında kullanımı bırakılmalıdır. Emziren annelerin doktora sormadan kullanmaması gerekir. Hamileler ve kemoterapi hastalarının bu bitkiden uzak durması gerekir.

GÜLER YEŞİLYURT 

Işgın Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kuaförler

Kuaförler, Berberler, Güzellik Salonları Açılıyor

Antalyada Sokağa Çıkma Yasağı Kaldırıldı

Antalya’ da Sokağa Çıkma Yasağı Kaldırıldı