Gündem

Haydarpaşa Tren Garında Bizans Buluntuları

Filmlere konu olan, Boğaziçi’nin Asya yakasında, Kadıköy’de yer alan, bir dönem adı İstanbul ile özdeşleşen Haydarpaşa tren garı. 110 yıllık bu tarihi yapıda şu günlerde hummalı bir faaliyet var. 3 sene evvel başlayan restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Bu çalışmalar sırasında Haydarpaşa Tren Garında Bizans Buluntuları çıkarıldı.  

Haydarpaşa Tren Garında Bizans Buluntuları

Haydarpaşa Tren Garında Bizans Buluntuları

Rayların altında kalan bölümde Erken ve Geç Bizans dönemine ait izlere rastlandı. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü tarafından 50 kişilik bir ekip tarafından yürütülen çalışmalarda, Haydarpaşa Tren Garında Bizans Buluntuları , liman şehrine ait kalıntılar olarak bulundu. Çalışmalar ekibi, demiryolu izleri altındaki antik kalıntıları ortaya çıkarmaya itti. Ancak arkeologlar, kalıntıların 300 dekarlık bir alanda, daha büyük bir ölçekte dağıldıklarına inanıyorlar. 

Haydarpaşa Tren Garında Bizans Buluntuları

Tarihi demiryolu, YHT Yüksek Hızlı tren sistemi için, 2013 yılında kapatıldı ve o zamandan beri herhangi bir tren trafiği görülmedi. Restorasyon çalışmaları 300 dönümlük bir alanda, 2 etap halinde yürütülüyor. 1. etap dahilinde yapılacak çalışmalarda, gar binasının çatısının, bekleme salonunun ve yıpranan dış cephe taşlarının restore edildiği biliniyor. 2. etapta çalışmalarda ise büro hizmetleri için kullanılan bölümlerde elektrik, su ve ısıtma tesisatı yapım işlemleri sürüyor. Haydarpaşa Tren Garı’nın bu yılın sonunda yeniden hizmete girmesi bekleniyor.

Tarihi istasyon yeniden açıldığında, İstanbul’un Pendik ilçesinde, merkezin çok dışında ve banliyö trenleri için bir durak olan Ankara’nın başkentindeki yeni yüksek hızlı trenlerin terminali olacak.

İki Alman mimar tarafından tasarlanan Haydarpaşa istasyonu, I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden beş yıl önce 1909’da şu anki haliyle açıldı. 

Haydarpaşa Tren Garında Bizans Buluntuları

Bu, Berlin’in Orta Doğu’ya nüfuzunu genişletmek ve II. Abdülhamid ile kuvvetli bir ilişki kurmasıyla sonuçlanan Kaiser Wilhelm II yönetimindeki Osmanlı İmparatorluğu ve emperyal Almanya arasındaki dostluğun bir simgesiydi.

Beş yıl önce kapatılıncaya kadar Haydarpaşa, banliyö trenlerinin yanı sıra, Kars ve Van gibi Türkiye’nin doğusundaki şehirlere de bir gece hizmet ve Tahran’a kadar uzanan bir servis oldu.

Ayrıca, Agatha Christie’nin “Doğu Ekspresi Cinayeti” nin açılış bölümünde yer alan ve şu anda süresiz olarak askıya alınmış olan Taurus Express’in İstanbul-Bağdat tren servisinin başlangıç ​​noktasıydı. 

Topkapı Sarayı Mumyası yazımız için tıklayın.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu