Sağlık

Havuzdan Bulaşan Hastalıklar

Havaların ısınmaya başlamasıyla hepimiz serinlemek için kendimizi suya atmak isteriz. Denize gidemiyorsak yakınlarda bir yerde olan havuza gideriz. Havuzlar sürekli dezenfekte edilir fakat yoğun bir sirkülasyon olduğu için bazen bu dezenfekte olayı yeterli kalmayabilir. Rüyalarımızı süsleyen havuz hayalleri bir anda kabusa dönüşebilir ve havuzdan bulaşan hastalıklar bizi bulabilir.

Bulaşıcı Hastalıkların Yayılma Alanı Havuzlar!

Bir çok kişinin ortak kullanım alanı olması nedeniyle yüzme havuzları çok kolay kirlenir. Bir çok virüs, bakteri ve parazit bu kirliliğe neden olur. Havuzdaki suların yutulmasıyla, suda bulunan bakteriler ishale, mide bulantısı ve kusmaya, sudaki klor ise göz enfeksiyonlarına neden olur.

 

Tedbir Alınmazsa Havuzdan Bulaşan Hastalıklar için Risk Fazla!

Yüzme havuzlarından bulaşan mikroplar; mide bağırsak yollarını, üst solunum yollarını, kulak, göz, mide ve deriyi etkileyerek hastalık oluşmasına sebep olur. Hepatit A virüsü de havuzlardan bulaşabilir ve sarılığa neden olur. Sarılık hastalığının belirtileri; ciltte sararma, halsizlik, güçsüzlük, karın ağrısı, ateş, bulantı, koyu renkte idrar. Çocukların ve yetişkinlerin Hepatit A virüsünden korunmaları için mutlaka aşı yaptırmaları gereklidir.

Herhangi bir hastalığınız varsa havuza girmeyin!

Cildinizde tedavi sürecinde olduğunuz ve ya tedavi etmediğiniz bir hastalığınız varsa mümkün olduğunca havuzlardan uzak durmaya bakın. Ayak mantarı gibi cilt hastalıkları ne yazık ki su ile temas ettiğinde çok kolay yayılma sağlar. Mantar, ayaklar dışında cinsel organlarda da görülür, aşırı kaşıntı, ağrılı cinsel ilişki, kötü kokulu akıntı gibi belirtilerle kendini gösterir. Eğer hastalık halindeyken havuz kullanırsanız hem kendiniz hem de başkaları için oldukça zararlı bir şey yapmış olursunuz. Havuzdan önce ve sonra mutlaka iyi bir şekilde duş alınması gerekir. Özellikle küçük çocuklar havuza girecekse, sık sık tuvalete götürülmeli, çıktıktan sonra poposu sabunlu suyla iyice yıkanmalı ve havuz içine idrar kaçırmamaları öğretilmelidir.

Kadınlar ve çocuklar havuzdan enfeksiyon kapma riskine daha yatkındır. Erkeklerin anatomik yapıları, enfeksiyonlara karşı kadın ve çocukların ki kadar hassas olmadığından, idrar yolu hastalıklarına karşı kadınlar ve çocuklar daha dikkatli davranmalıdır. Havuz dezenfektesinde kullanılan klor da göz iltihabı gibi bir kaç hastalığa sebebiyet verebilir. Gelişmiş ülkelerde son zamanlarda havuzlarda artık ozon ile dezenfekte yapılmaya başlanmıştır.

Sağlığımız için lütfen hijyen kurallarına uymaya özen gösterelim.

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu