in

Havayolu Şirketlerinden Açıklama

havayolu şirketlerinden açıklama

Havayolu Şirketlerinden Açıklama gelmesi, hem yolculuk planı yapan vatandaşlar hem de turizm noktaları tarafından sevinçle karşınladı. Detaylar aşağıda…

Havayolu Şirketlerinden Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme planı kapsamında şehirler arası seyahat de 1 Haziran’dan itibaren normale dönecek. Bu çerçevede otobüs firmaları birbiri ardına seferler düzenlediğini duyurmuştu. Bununla birlikte tren ve otobüs seferlerinde bir yoğunluk başladı. Bundan dolayı vatandaşlar uçak seferlerinin ne zaman başlayacağını da merak ediyordu. Türk Hava Yolları ile Pegasus yetkilileri bu konuda açıklama yaparak seferlere başlanacağını duyurdu.

İlk Rotalar Belli Oldu!

Seyahat kısıtlamasının kaldırılacağı 1 Haziran günü ilk uçuşlar da gerçekleştirilecek. Pegasus uzun bir aradan sonra ilk uçuşunu İstanbul-İzmir arası yapacak. Türk Hava Yolları ise yaptığı açıklamada ilk uçuşu İstanbul-Ankara arasında gerçekleştireceğini ifade etti. Genel olarak ilk güzergahlar İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Trabzon şeklinde olacak. Ancak gün geçtikçe diğer illere uçuşların da başlayacağı ifade edildi.

Uçuş Kriterlerine Riayet Edilecek

Seyahat kısıtlaması her ne kadar gevşetilmiş olsa da tamamen kaldırılmış değil. Yeni normal düzen çerçevesinde seyahat edecek kişilerin ve seyahat firmalarının uyması gereken kurallar daha önceden belirlenip ilan edilmişti. Uçaklarda artık el bagajı da 8 kilogramlık bagaj hakkına dahil edildi ve iniş-biniş düzeni belirlendi. Havaalanlarında covid-19 testleri yapılabilmesi kararlaştırıldı. İç hatlarda ve kısa mesafeli yolculuklarda ise maske kullanımı mecburi hale getirildi. Kısa mesafeli uçuşlarda maske çıkartılmaması için ikram verilmemesi kararlaştırıldı. Uzun mesafelerde ise yemekler artık kontrollerden geçirilerek hijyen usullerine uygun bir şekilde dağıtılacak. Kabin ekibi bu süreçte eldiven kullanmak zorunda.

Kısıtlamaların Tamamen Kalkması Hastalığın Seyrine Bağlı

Elbette bu kısıtlamaların tamamen kalkması hastalığın seyrine bağlı. Gerek Sağlık Bakanlığı gerekse bilim kurulu üyelerinin yaptığı açıklamalarda her şeyin hastalığın seyrine bağlı olduğu yinelendi. Buna göre vaka sayılarında ciddi bir düşüş yaşandığı takdirde kısıtlamalar tamamen kaldırılabilir. Öte yandan vaka sayısının sıçramalar halinde yükselmesi durumunda yasaklar tekrar gündeme gelebilir. Kısıtlamalar her ne kadar gevşetilmiş olsa da vatandaşların mutlaka maske kullanması, dezenfektan kullanması ve kişşisel temizliğe önem vermesinin altı çiziliyor. Bu süreçte belirlenen kurallara riayet edilmesi gerektiği, aksi takdirde vaka sayılarının artabileceği vurgulanıyor.

 

Normalleşme Süreci Başlıyor!

12 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

burçların gizli ikinci kişilikleri

Burçların Gizli İkinci Kişilikleri

SpaceX

SpaceX İlk Astronotlu Uzay Yolculuğu Gerçekleşti!