Ekonomi - Finans

Havale Ve EFT Nedir?

Havale ve EFT nedir? Bir para gönderme işlemi için bankaya gittiniz. Bunun üzerine gişe memuru size havale mi, yoksa EFT mi yapacağınızı sorar. Eğer bankacılık işlemleri ile fazla haşır neşir değilseniz bunun ne anlama geldiğini bilmeyebilirsiniz. Bu durumda sizle ilgilenen banka çalışanından yardım alabilirsiniz.

Havale Ve EFT Nedir?

Bazı banka işlemleri çok kolay olsa bile içerdiği terimlerden dolayı çok zor bir şeymiş gibi görünebilir. Daha önce duymadığınız terimleri bankacılık işlemlerinde karşılaşabilirsiniz. Bilmediğiniz terimlerden dolayı kendinizi tuhaf hissetmeniz normaldir.  Gittiğiniz bankada işlem isimlerini bilmeseniz bile yapacağınız işlemi anlattığınızda işinizi çok rahatça halledebilirsiniz.

Havale Nedir?

Havale işlemi aslında çok kolay işlemlerden bir tanesidir. Havale yapıp yapmadığınızı anlamak da aslında çok kolaydır. Para göndereceğiniz kişinin hangi banka hesabını kullandığını öğrenin.  Eğer karşı tarafında hesabı aynı bankada ise göndereceğiniz para ile havale yapmış olursunuz. Kısaca özetlersek para transfer işlemi aynı bankaların hesapları arasında gerçekleşiyorsa buna havale deriz. 

Havale yapmak oldukça basit bir işlemdir.  Karşınızdaki kişinin adı soyadı ve sadece hesap numarasını bilmeniz yeterlidir. Bu işlemi ayrıca IBAN bilgisi ile de  yapabilirsiniz. Havale yapmak için şubeleri, ATM ve internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Kısaca tüm banka uygulamalarından havale yapmanız mümkündür.

EFT Nedir?

EFT yani Elektronik Fon Transferi. Hayatımıza girmiş bir para transfer işlemidir. Genelde halk arasında sadece para transferi olarak bilinir. Aslında farklı yönlerde kullanımları da mevcuttur. Merkez Bankası’nın bünyesinde bulunur.  Aynı zamanda ekonomik politikalarından biridir. EFT sistemi sayesinde bir çok şeyi takip edebilirsiniz. Yatırım piyasalarından, Takasbank’tan, diğer bankacılık kurumlarından bilgi akışlarının anlık olarak alınmasını ve mutabakatının yapılmasını sağlar.

Bu sistem sayesinde iki farklı banka arasındaki para alışverişleri gerçekleşir. Böylelikle bir çok ticari ve ekonomik hayatımızda bize vakit kazandırır.  EFT sayesinde bazı şeyleri takip etmek oldukça kolaydır. Para gönderiminiz EFT şeklinde olacaksa yani farklı bankalar arasında gerçekleşecek ise alıcının ilk olarak adı soyadının bilmesiniz gerekir. Doğru isim soyad yazılmayan EFT transferlerinde para büyük ihtimal geri döner. IBAN numarası ya da banka, şube kodu, hesap numarasını doğru bilmelisiniz. Eğer bu bilgiler doğru şekilde elinizdeyse EFT işleminizi tüm banka uygulamaları ile gerçekleştirebilirsiniz.

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Cidden hayatın içinde büyük kolaylık daha eski zamanda napıyolarmıs.. oturduğumuz yerden bankaya gitmeyi unuttuk, güzel Bi içerik yönlendirme adına.

  2. Bir ara bu ayrımı bilmediğim için başka banka hesabına para gönderirken sıkıntı çekmiştim. Bilmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu